Reklam

Esnafımızın sorunlarına çözüm bulmak için örgütlendik (Video Haber)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Minibüs İşletmeciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Şefkatli ile röportaj yaptı.

Esnafımızın sorunlarına çözüm bulmak için örgütlendik (Video Haber)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Minibüs İşletmeciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Şefkatli ile röportaj yaptı.

Esnafımızın sorunlarına çözüm bulmak için örgütlendik (Video Haber)
22 Eylül 2018 - 22:20

Şefkatli, Şuan da mazota yapılan zam ister istemez bizim esnaflarımıza da yansıyor, mecburen onlar da bir çıkış yolu bulmak istiyorlar. Tabi bizim şuan da ulaştırma koordinasyon merkezinin aldığı bir fiyat listesi vardır, burada 0 ile 5 Km. arasında bir fiyat belirlenmiş, bu karar listesine esnaflarımızın ister istemez esnaflarımızın uymasını istiyoruz.

Bu yıl Milli Eğitimin aldığı okul giriş saat ve okul çıkış saati tek olduğundan dolayı bu durum ister istemez esnaflarımıza yansıyor, daha önceden 2 – 3 işe giden esnafımız bu yıl 8 giriş 3 çıkışları ilkokul, ortaokul ve lise olarak aralarında yarım saat var hepsinin girişi ortalama 8 oldu. 8 olduğundan dolayı esnafımız şuan da mağdur, tabi buna bir düzenleme gelirse esnaflarımız memnun kalırlar.

Odamıza 864 kişi şuan kayıtlı, bu arkadaşlarımızın bir an önce esnaf sicile gidip imza attıktan sonra, tamamen resmi olduktan sonra ki sayımızla inşaallah faaliyetletimiz Allah nasip ederse olacak.

       SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Hüseyin ŞEFKATLİ Şanlıurfa’da minibüs işletmeciler esnaf odası olarak şuan da yetki belgesiyle Şanlıurfa’da minibüsçüler odasını kuran yetkili başkan benim.

ODANIZIN KURULUŞ AMACI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Türkiye’nin her yerinde bu odanın olup da Şanlıurfa’da böyle bir odamızın olmadığından dolayı biz bu girişime Urfa’da müracaat ettik. Ankara’dan yetki belgesini aldık, yetki belgesini aldıktan sonra bu girişimlerimizi yaptık ve bu yetkimizi tüm Urfa halkımıza hediye ediyoruz. Bu çalışma birlik ve beraberlik içerisinde Allah nasip ederse en kısa zamanda insanlarımızı bir araya getirip bu odanın bir an önce kurulmasına taraftar olan arkadaşlarımızın bir an önce bizim odamıza da gelip çayımızı içebilirler, sıkıntılarını dile getirebilirler. 864 tane üyemizi odamıza kaydettik ve bu kaydettiklerimizin 864’ünü Bakanlığa gönderdik. kabul etti, sonrasında ki aşama resmi olarak esnaf sicil müdürlüğü mail gönderdi. Şuan da imzaya açtık, tüm esnafımızı imzaya bekliyoruz. Biran önce odayı kurma aşamasında olduğumuzdan dolayı herkesin biran önce odaya gidip, esnaf sicil müdürlüğüne gidip imza atmalarını bekliyoruz. minibüscülerin yetkisini alıp böyle bir çalışmayı yaptık. Bundan dolayı ki Urfalılar böyle bir odanın eksikliği olduğundan dolayı bu girişime girdik birlik ve beraberlik içerisinde kurmayı nasip olur inşaallah 

ODANIZIN FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Bizim vatandaşlarımızı şuanda Organize Sanayiye ve servis, minibüs olarak bizim arkadaşlarımızın yarısı minibüsçü yarısı servisçi, bizim hedefimiz esnaflarımıza daha iyi bir kalite, daha güzel bir hizmet sunmak için bu girişime girdik. Tabi esnaflarımız da gerçekten onların faaliyetleri, onların hakkında ki eksikleri oda üzerinde tamamlamak. Odanın şuanda ki faaliyetleri ister istemez zaman içerisinde belli olacak. Bizim şuanda ki hedefimiz, Urfa’da olan plakalar olsun, fiyat ücreti olsun bunları dile getirmek, tabi bizim esnafımıza yapacak olan hizmetlerimiz zaman içerisinde, arkadaşlarımızın duyarlı olması ve odanın biran önce kurulması takdir de bizim faaliyetlerimizi onlara tek tek sunmaktır.

HEDEFLERİNİZ NELERDİR?

Bizim diğer illere göre eksiklerimiz var, çünkü bizim Urfa’da olan plakalar diğer illere oranla çok düşük. Adıyaman’a baktığımız zaman, Anteb’e baktığımız zaman diğer illerin başkanları ile sürekli görüşüyoruz, Urfa’da olan fiyat çok farklı bizim hedefimiz onların seviyesine ulaşmak. Urfa’ya kalite getirmek için ister istemez Urfa’da olan plaka fiyatları gerçekten Türkiye’nin en ucuz plaka fiyatlarıdır. Bizim gayemiz, belediyelerimizi birlik ve beraberlik içerisinde uyumlu olarak çalışmak belediyelerimizin destekçisiyiz, bizim belediyelerle içli dışlı olmamız lazım ama belediye bizi kendi esnafımıza şuan da mağdur etmektedir. Biz şuan da Antep ile görüştüğümüz zaman orada ki plaka fiyatını sorduğumuz da adam bize 150 bin TL diyor, Adıyaman’a sorduğumuz zaman 50 bin TL diyor, Malatya’ya sorduğumuz zaman 2014’ten beridir Malatya belediyesi plaka vermiyor en son verdiği fiyat 40 bin TL, geçen gün oda başkanı ile görüşüp fiyatını sordum, bana verdiği cevap 80 bin TL. Bu neden oluyor? Gerçekten bu sıkıntı ister istemez ben plaka aldım, ben şirket kurdum, iki kişi bir araya geldiğinde adam diyorki, ben şirket kurdum örneğin, adam 10 yıllık firma, fabrikaya bir teklif veriyor 100 TL, yeni verilen plaka 10 kişi bir araya geliyor şirket kuruyor, bu sefer 10 yıllık olan firma 100 TL’ye teklif verdiği firma gidip 80 TL diyor. Burada rekabette olduğu için esnaflarımız burada para kazanmıyor, bundan dolayı bizim belediye ile ilgili olan sıkıntılarımız da var, esnaflarımıza da çok büyük iş düşüyor çünkü esnaflarımız bazen, sanki mecbur kalıyormuş gibi, hiçbçir şey olmamış gibi bizim esnaflarımızdan bizim istediğimiz ‘cesaret’ ama olmayınca adam mecbur kalıyor. Adam 70 – 80 – 90 bin TL para bağlamış ama ortada kazanç yok. 30 Km’yi biz 75 – 80 TL’ye taşıyoruz ama bu para değil, Türkiye’nin şuanda ki gidişatından dolayı Urfa’da ki esnafımız şuan da ağlıyor. Şuan da bazıları bırakmak üzere, bazıları bırakıyor çünkü adam para kazanmadığından dolayı bu işi bırakmak istiyor.

ODANIZIN ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ YETKİLİLERDEN NE GİBİ TALEPLERİNİZ VAR?

Bizim şuan da 864 tane bakanlığa kaydettiğimiz üyemiz var, esnafımız var. Bu 864 kişinin içerisinde bizim odanın resmi olması için 501 kayıtlı arkadaşlarımız olması lazım ki odamızın resmi olması lazım. Bizim burada arkadaşlardan istediğimiz, bir an önce esnaf sicil müdürüne gidip imza atmaları, imza attıktan sonra ki, resmi oldukta sonra ki çalışmalarımız esnaflarımıza zaman içerisinde olacaktır.

ŞANLIURFA’DAKİ BİR EKSİĞİ TAMAMLADINIZ BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Daha önceden beridir biz servis camiasında olduğumuzdan dolayı sorduk, araştırdık bizim sıkıntılarımızı dile getirmemiz için ne yapmamız lazım? Düşüncesiyle biz bu yola çıktık, tabi şuan da bizim esnafımızın muhattap olacağı bir kurum yok, biz şoförler derneğine bağlı olduğumuzdan dolayı biz onlardan ayrılıp kendi odamızı kuracağız ki kendi sıkıntılarımızı dile getirelim. Bizim şuanda ki amacımız esnaflarımzın sıkıntılarını dile getirmek, bu sıkıntılarımızı dile getirmekten ziyade bu arkadaşları bir yerden bir yere getirmek, gayemiz budur. 864 kişi şuan kayıtlı, bu arkadaşlarımızın bir an önce esnaf sicile gidip imza attıktan sonra, tamamen resmi olduktan sonra ki sayımızla inşaallah faaliyetletimiz Allah nasip ederse olacak.

SERVİS ÜCRETLERİNDE Kİ ARTIŞA GELEN TEPKİLER HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Şuan da mazota yapılan zam ister istemez bizim esnaflarımıza da yansıyor, mecburen onlar da bir çıkış yolu bulmak istiyorlar. Tabi bizim şuan da ulaştırma koordinasyon merkezinin aldığı bir fiyat listesi vardır, burada 0 ile 5 Km. arasında bir fiyat belirlenmiş, bu karar listesine esnaflarımızın ister istemez esnaflarımızın uymasını istiyoruz. Geçen yıl ile bu yıl arasında ki ister istemez fiyat farkı doğuyor bu tekere yansıyor, parçaya yansıyor ister istemez kendi ekonomik kazancına yansıdığı için mecburen fiyat da artıyor. Muhtemelen bu fiyatlara bazı arkadaşlarımız uyacak, bazıları uymayacak ama biz velilerden istediğimiz bu sene esnafımızın mağdur olmamasından dolayı UKAME’nin verdiği fiyat listesine mecburen uymaları lazım. 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılı başladı, öğrencilerimize şimdiden Allah zihin açıklığı versin, Allah yardımcıları olsun tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Bu yıl Milli Eğitimin aldığı okul giriş saat ve okul çıkış saati tek olduğundan dolayı bu durum ister istemez esnaflarımıza yansıyor, daha önceden 2 – 3 işe giden esnafımız bu yıl 8 giriş 3 çıkışları ilkokul, ortaokul ve lise olarak aralarında yarım saat var hepsinin girişi ortalama 8 oldu. 8 olduğundan dolayı esnafımız şuan da mağdur, tabi buna bir düzenleme gelirse esnaflarımız memnun kalırlar. Esnaflarımızın şuan da esnaf sicil müdürlüğüne gidip orada imza atmalarını bekliyoruz. Çünkü, sayımızı tamamlamamız lazım ki odamızın resmi olması amacıyla bütün esnaflarımızın bir an önce esnaf sicile gidip imza atmalarını bekliyoruz. Bütün esnaflarımızın buna duyarlı olmasını bekliyoruz, Urfa’da bir zihniyet vardır ‘bir şey çıkmaz’ bizim bu zihniyetimizi kafamızdan atmamız lazım. Benim elimden ne gelir düşüncesiyle devam etmemiz lazım ki odamız bir an önce kurulsun, elimizden ne geliyorsa biz bu işe giriştik, Allah nasip ederse birlik ve beraberlik içerisinde odamızı bir an önce kuralım ve tüm esnafımızı duyarlı olmaya çağırıyorum

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum