Reklam

Evi Süslemek Zevkli İnsanların İşidir

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü M.Kamil Güler Erbil Sanat Galerisi sahibi Abdulkadir Erbil ile röportaj yaptı.

Evi Süslemek Zevkli İnsanların İşidir

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü M.Kamil Güler Erbil Sanat Galerisi sahibi Abdulkadir Erbil ile röportaj yaptı.

Evi Süslemek Zevkli İnsanların İşidir
17 Haziran 2019 - 18:46

Erbil; Yağlı boyadan aslında az da olsa anlamak lazım en önemlisi işçiliktir ve el yapımı bir yağlı boya tablo aldığın zaman 100 yıl da kullansan hiçbir şey olmaz.

Şanlıurfa halkı bu konuda biraz geride, adam 150 – 200 bin lira verip daire alıyor, 15 – 20 bin verip koltuk takımı alıyor ama buraya gelip bir tabloya 150 – 200 lira verdiği zaman belki 50 yıl kullanacak adamın gözüne geliyor.

O tablolar ressamın o an ki düşüncesine kalmış bir şeydir, o anda onun hafızasın da bir şeyler vardır ve onu resme döker. Sen de ona baktıkça çözebilirsin, öyle normal baktığın zaman bu karışık resim nedir dersin, ilk başta anlamazsın ama uzun uzun baktığın zaman seni alıp götürür.

 

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Abdulkadir Erbil ,1956 Şanlıurfa doğumluyum, 29 yıldır bu işi yapıyorum. Şanlıurfa’da ilk çerçeve, tablo işini yapanlardanım. İstanbul’dan, Ankara’dan alıyoruz, ithal mallar var onları alıyoruz. Şanlıurfa’da çerçeve işi ön plan da elimizden geldiği kadar güzel bir şekilde yapıp müşteriye arz etmeye çalışıyoruz.

SİZDE NE TÜR TABLOLAR MEVCUT?

Bendekiler ağırlıklı olarak yağlı boya, ressamların çalışmış olduğu eserlerdir, tabi baskı da var ama çok az miktar da yapıp satıyorum. Piyasa malı alıp satmayı pek tercih etmiyorum, dükkanımda da görmüş olduğunuz gibi ağırbaşlı işler yapmaya çalışıyorum.

ŞANLIURFA’YA ÖZGÜ TABLOLARINIZ DİKKAT ÇEKİYOR NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Evet, örneğin Nihat Kürkçüoğlu’nun var başka ressamların var onları da tabi hem yaptırıyoruz, hem satıyoruz ama maalesef talep çok az.

GENELDE KİMLER TARAFINDAN RAĞBET GÖRÜYOR?

Genellikle tüm kesimlerden ilgi var da asıl olarak orta ve üst tabakaya hitap ediyoruz, bende ucuz tablo yok, yağlı boya olduğu için fiyatları da ister istemez biraz yüksektir. Tabi yine de elimizden geldiği kadar piyasanın altında vermeye çalışıyoruz.

TABLOLARIN FİYATLARI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Bende canlı tablolar var 50 liradan bin 600 liraya kadar tablo var, işçiliğine göre fiyatlar değişiyor. Bir altını aldığın zaman da küçüktür bizde de küçük tablolar var 800 – 900 lira olan ama 15 – 20 liraya tablo da var.

TABLO ALINACAĞI ZAMAN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR VE NERELERDEN ALMAK GEREKİR?

Yağlı boyadan aslında az da olsa anlamak lazım en önemlisi işçiliktir ve bundan da anlamak lazım. Canlı tablolar var fakat onlar bir şeye yaramaz içindeki kağıttır büzüşme olur, kırışma olur ama el yapımı bir yağlı boya tablo aldığın zaman 100 yıl da kullansan hiçbir şey olmaz ama tabi o da milletimize biraz ağır geliyor.

BU KONUDA ŞANLIURFA HALKINA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

                Maalesef Şanlıurfa halkı bu konuda biraz geride, adam 150 – 200 bin lira verip daire alıyor, 15 – 20 bin verip koltuk takımı alıyor ama buraya gelip bir tabloya 150 – 200 lira verdiği zaman belki 50 yıl kullanacak adamın gözüne geliyor. Halbuki insanın elbisesi gibidir, evi süslemek zevkli insanların işidir, bir tablo aldığın zaman 20 – 30 yıl saklayabilirsin, duvarında asılı kalabilir. Bir arkadaşımız ev aldığı zaman halen gidip ya çiçek yaptırıyoruz ya fincan takımı alıp götürüyoruz onlar kırılıp atılabiliyor ama bir tabloyu adam duvarında saklayabilir maalesef bizim bu kültürümüz daha gelişmedi inşaalllah yavaş yavaş gelişecek.

BİR TABLO EVE NE KATAR?

Güzellik katar, insan oturduğu zaman karşında ki tabloya baktığın zaman seni alıp götürür, ben tam karşıma bir tablo asmışım dükkanda 200 – 300 senelik bir fotoğraftan yağlı boyaya çevrilmiş o alıp seni götürür. Bir insan nasıl ki güzel bir elbise giydiği zaman nasıl ki güzel olur, yakışıklı olur tablo da öyledir bürona, evine güzel bir tablo astığın zaman orası da güzelleşir.

NE TÜR ÇERÇEVELER YAPIYORSUNUZ?

Örneğin adam bir fotoğraf çektiriyor burada en güzel şekilde çerçevesini yaptırıyor, karakalem yapıyor adam gelip çerçeve yaptırıyor, öğrencilerin okullar da çalışmaları oluyor onları getiriyorlar çerçevelerini en güzel şekilde yapıyoruz. Biz burada tuval imalatı da yapıyoruz, çerçeve de imal ediyoruz Şanlıurfa halkına birçok hizmet sunuyoruz.

ÇERÇEVE YAPTIRMAYA HALKIN İLGİSİ NASIL?

Tabloya oranla çerçeveye ilgi daha fazla, insanlarımız o yönden bilinçli örneğin bir gelin damat fotoğraf çektiriyor 1000 – 1500 liraya sonra buraya gelip 100 – 150 liraya da çerçevesini yaptırıyor, bu yönden bilinçliyiz. Çünkü bu şekilde hem fotoğrafı muhafaza altına almış oluyor hem duvarını süslemiş oluyor.

SANATIN İÇERİSİNDE TABLONUN ÖNEMİ NEDİR?

Tablo dediğin bir sanattır, sanatı ancak yapan kişi bilir. Örneğin şuan arkam da görmüş olduğunuz tablo var, bir ressam bir günde tablo yapabiliyor ama maalesef insanlarımız gelip ‘Kaç gram boya gitmiş ki’ diyorlar. Ressam 25 yıl okuyor resmi 2 saatte yapıyor, 25 yıl artı 2 saat.

KİMSENİN ANLAMADIĞI FARKLI ŞEKİLLER DE ÇİZİLMİŞ TABLOLAR VAR BUNLAR HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

O tablolar ressamın o an ki düşüncesine kalmış bir şeydir, o anda onun hafızasın da bir şeyler vardır ve onu resme döker. Sen de ona baktıkça çözebilirsin, öyle normal baktığın zaman bu karışık resim nedir dersin, ilk başta anlamazsın ama uzun uzun baktığın zaman seni alıp götürür. Ressam oraya neyi çizmiş? Niye bunu çizmiş? Diye derin bir düşünce lazım ki o şekilde anlamak için.

BİZE ZAMAN AYIRDĞINZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

YORUMLAR

  • 0 Yorum