GAP İdaresinden yerel medya anketi

GAP İdaresince,Yerel Medya Projesi kapsamında Şanlıurfa’da faaliyette bulunan 8 gazete ve 4 televizyonun yöneticilerine yönelik anket düzenlendi.

GAP İdaresinden yerel medya anketi

GAP İdaresince,Yerel Medya Projesi kapsamında Şanlıurfa’da faaliyette bulunan 8 gazete ve 4 televizyonun yöneticilerine yönelik anket düzenlendi.

GAP İdaresinden yerel medya anketi
13 Mayıs 2018 - 15:07

GAP  Bölge Kalkınma İdaresi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen “GAP Bölgesinde faaliyet gösteren yerel medya kuruluşlarının kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi –ihtiyaç analizi yapılması ve eylem planı hazırlanması isimli projede GAP illerinde faaliyet gösteren medya kuruluşlarının kapasiteleri incelenmesi amacıyla Gaziantep Üniversitesi gazetecilik bölümü öğrencilerince Şanlıurfa’da faaliyette bulunan 8 yerel gazete ve 4 televizyon yönetici ve yetkilileri ile görüşerek anket yaptılar.

Projenin amacı; Yerel Medya yetenekleri gelişen medyaların olanaklarıyla yerel bilginin ve  haberin işlenmesinde yerel kültürlerin yeniden üretilmesinde ve yerel gündemlerin ulusal-küresel düzlemlere taşınmasında önemli bir rol oynuyor. Yerel medyanın güçlendirilmesi söz konusu misyonun gerçekleşmesini ve  yerel gündemlerin kamusal tartışmaları belirleme kapasitesini artıracağı  düşünülüyor. Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak olmak üzere GAP illerinde  faaliyet gösteren medya kuruluşları ve  çalışanlarında bu sürece sunacakları önemli katkılar olacak.Bölgenin yerel dinamiklerini ve gündemlerini  farklı düzlemlerde etkili bir şekilde sunabilmek ,bölgeye  ilişkin kamusal bilgiyi de biçimlendirme rolü oynayacak. Bu doğrultuda GAP  Bölge Kalkınma İdaresi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen “GAP Bölgesinde faaliyet gösteren yerel medya kuruluşlarının kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi –ihtiyaç analizi yapılması ve eylem planı hazırlanması isimli projede GAP illerinde faaliyet gösteren medya kuruluşlarının kapasiteleri inceleniyor. Yerel Medya Çalışanlarının mesleki becerilerinin geliştirilmesi için yapılması  planlanan kapsamlı eğitimlere yönelik ihtiyaçların tespiti ve önceliklerin analizi  bu projenin amacını teşkil ediyor. Yerel medya kuruluşlarının güçlendirilmesi ve  kurumsal kapasitelerinin artırılması hedefiyle yapılacak ön değerlendirmede;yerel medya çalışanlarının mesleki düzeyleri ,habere bakış açıları medya  materyali üretme ve uygulama becerileri tespit edilmeye çalışılacak. Proje kapsamında  medya çalışanları ve temsilcileri  ile toplantılar-çalıştaylar düzenlenecek. yerel medya ürünleri akademik bir çerçevede ele alınarak incelenecek, anket çalışmaları ve niteliksel inceleme metotları ile bölgedeki medya çalışanlarının  mesleki sorunları anlaşmaya çalışılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum