GAP idaresinden Yerel Medya 'ya destek

GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile “GAP Bölgesinde Faaliyet Gösteren Yerel Medya Kuruluşlarının Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi – İhtiyaç Analizi Yapılması ve Eylem Planı Hazırlanması” isimli projesi çalıştayı Şanlıurfa’da yapıldı.

GAP idaresinden Yerel Medya 'ya destek

GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile “GAP Bölgesinde Faaliyet Gösteren Yerel Medya Kuruluşlarının Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi – İhtiyaç Analizi Yapılması ve Eylem Planı Hazırlanması” isimli projesi çalıştayı Şanlıurfa’da yapıldı.

GAP idaresinden Yerel Medya 'ya destek
04 Mayıs 2018 - 19:50

 Çalıştaya GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, GAP İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Açıkgöz, GAP Bölge Müdürü Hasan Kılıç ve  GAP İdaresi Proje ve Fon Geliştirme Koordinatörü Selin Özer ,Şanlıurfa Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim madenli ve diğer yetkililer katıldı.

            GAP Yerel Medya Projesi toplantısına Şanlıurfa’da faaliyette bulunan Televizyonlar ile Şanlıurfa’da vasıflı ve resmi ilan yayınlama hakkına haiz 8 gazetenin sahip ve sorumluları katıldı..

Proje ile ilgili olarak GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil,  Gaziantep Üniversitesi iletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm başkanı Doç.Dr. Mesut Yücebaş  ile Gaziantep Üniversitesi iletişim Fakültesi Radyo televizyon ve Sinema Bölüm başkanı Doç.Dr.M.Emre Köksalan açıklamada bulundular.

Toplantıda, Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Yenişafak, Milat, Diriliş postası ve Yenisöz Gazeteleri temsilcisi Mehmet Kamil Güler, Şanlıurfa Yazarlar ve Gazeteciler Derneği Başkanı ve Olay Gazetesi imtiyaz sahibi Celal Çiftçi, Duru Televizyon Genel Müdürü ve Yeniurfa Gazetesi Ortağı Mehmet Canbek,  Değişim Gazetesi Sahibi Mahmut Kakız, Damga Gazetesi Sahibi Mehmet Ağaslan ,GAP Gündemi Haber müdürü İshak Polat, Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler, Güneydoğu Televizyonu Muhabiri Mustafa Karakuş,  Duru Televizyonu Muhabir ve Kemeramanı Fatih Tahtabaşı, Yeni Urfa Gazetesi Haber müdürü Mehmet Er, , Urfahaber ve Ruha TV Yönetim Kurulu Başkanı Ahin Güneş,  Urfanatik Haber müdürü Mehmet Kaması. İpekyol Gazetesi Haber Müdürü Mustafa Payık  televizyon ve gazetelerin sorunlarını dile getirdiler.

       Yerel Medyaya verilen önem ve retsek nedeni ile Yerel Gazete sahip ve sorumluları GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

      GAP İDARESİ OLARAK MEDYANIN KALKINMADAKİ ROLÜNÜ BİLİYORUZ,

     GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ;  Yerel medya için daha önce de birşeyler yaptık, yerel medya eğitimlerimiz vardı.GAP bölgesinde bazı illerde  yapmıştık belki sizlerden de katılanlar olmuştur o programa. Bu programa her bölgeden temsilcileri davet ediyoruz hem de 81 ilden yerel medyacıları davet edip bir araya getiriyoruz. Hem yeni gelişmeleri konuşuyorlardı kendi aralarında hem de küçük bir eğitim yapılıyordu, güzel bir programdı. Epeydir yapmıyoruz, elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz ama dedik ki bunu sistematikleştirelim, bir strateji oturtturalım birlikte yerel medya mensupları ile beraber bir çalışma yapalım dedik. Bunun için Yıllık Programımıza bir proje koyduk yerel medya projesini Bu anlam da yatırım programımızı destekliyoruz. İletişim alanı ile ilgili Gaziantep Üniversitemizin İletişim Fakültesi ile iş birliği yaptık. Onlar da sağ olsunlar bu projemizi bölgemizde ki tüm iller de dolaşarak yerel medya mensupları ile doğrudan görüşerek birlikte  Yapacaklar daha doğrusu yapıyorlar. Şuan da Gaziantep, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin illerinde yapılan toplantılardan sonra Şanlıurfa’da da yapıldı, sonra da yüz yüze görüşmeler yapılacak, bire bir doğrudan görüşmeler yapılacak ve inşaallah gün ortasında bir strateji oluşturmuş olacağız. Bu yüzden bir araya gelip böyle bir çalışma yapalım istedik. GAP idaresi olarak medyanın kalkınmada ki rolünü biliyoruz, zaten toplum kalkınınca bütün unsurlarıyla kalkınıyor, bu kalkınmayı destekleyen, bu kalkınmanın doğru bir kalkınma olmasını da sağlayan tüm Paydaşların bütün kalkınmadan faydalanmasını sağlayan bir unsur, bu açıdan medya gerçekten önemli. İnşaallah bu çalışmalar sonucunda birlikte bir strateji oluşturup önümüzde ki yıllar uygulanma projesi için şimdiden hazırlık yapmış olacağız. Sadece bir kitapçık oluşturalım diye değil, uygulamalarını da yapacağımız bir çalışma olacak, GAP idaresi olarak mutlaka bir an önce yol haritasını çıkarır sonra da onu uygularız, uygulamayı da mutlaka yaparız. Bu açıdan inşaallah yerel medyamızın gelişmesi, kalkınması, görevi gerçekten iyi bir şekilde yerine getirilmesi için de gerekli alt yapıyı sağlamaya yönelik projelerimiz olacak bu yüzden katılımlarınız için teşekkür ediyorum. dedi.

SON AŞAMADA ÇALIŞTAY DÜZENLENECEK

Gaziantep Üniversitesi iletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm başkanı Doç.Dr. Mesut Yücebaş  açıklamasında ; Şuana kadar neler yapıyoruz onu anlatayım, şuan ilgili toplantılar düzenleyip yerel basın temsilcileriyle ilk temaslarımızı gerçekleştiriyoruz, ilk yerden sorunları dinlemeyi tercih ediyoruz. Daha sonra ki aşamada oluşturduğumuz bir anketör grubumuzla yüksek lisans öğrencilerimizle iletişim kökenli arkadaşlarımızın desteğiyle önümüzde ki hafta başlayacak bu çalışma, anket çalışmaları düzenlenecek. Belki sizlerin çalıştığu kurumlara da önümüzde ki hafta arkadaşlarımız ziyaretler de bulunacaklar. Bunun ardından eş günlük şekilde paralel olarak basın analizleri geçekleştirmeye çalışıyoruz, ardında da niteliksel araştırmalarımıza, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yine şehirleri dolaşıp gazetecilerin sorunlarını dinlemeye gayret göstereceğiz. Son aşamada da bir çalıştay düzenleyip son şeklini vermeyi planladık, gazetecilerin bir araya geldiği bir tartışma ortamı oluşturmayı amaçlıyoruz. Dedi.

BİK,RTÜK VE DİGER YETKİLİLERİN KATILIMI İLE TOPLANTI YAPILACAK

Gaziantep Üniversitesi iletişim Fakültesi Radyo televizyon ve Sinema Bölüm başkanı Doç.Dr.M.Emre Köksalan ; Sayın Başkanımızın da dediği gibi sadece analiz yapıp bırakmak değil, bir fayda oluşturmak bu fayda da gücümüzün yettiğince bir fayda olacak tabiki. Özellikle ekonomik dönüşüm anlamında bir şey yapmamız pek kolay görünmüyor çünkü paydaşlar sadece biz değiliz ama en azından biz ne yapabiliriz? Bizim ön gördüğümüz 1 – 1,5 aydır sahadayız. Gördüğümüz sorunların başında, teknik destek meselesi geliyor sonrasında eğitim ile ilgili destek geliyor bunlar elimizin ulaşabileceği şeyler. Özellikle burada yaptığınız şeyler çok değerli ortak medya platformu kurmanız, bence bunu GAP bölgesine doğru genişletilmesinde de fayda var. dedi.

Yükümlülük artıyor gelirler düşüyor

Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Kamil Güler; Basın İlan Kurumunun da koordinasyonun da Şanlıurfa’da 29 olan gazete sayısı önce 16’ya daha sonra ise  8’e düştü, amaç neydi? Amaç vasıflı, nitelikli, burada muhabirlerin gerçekten alanlar da çalıştığı gazeteler olmaktı. Tabi bunu yaparken gazeteler maddi açıdan sıkıntıya girdiler evini satan oldu, arabasını satan oldu, kredi çeken oldu. Şanlıurfa’da bu kritik dönemi yerel gazeteler elini taşın altına koyarak 8’e düşürdüler. Şuan Şanlıurfa’da vasıflı, resmi ilan alan 8 adet gazete var, bu 8 adet gazetenin hepsinde en az 7 kişi çalışıyor tabi basın ilan kurumu gazetelerin sayısını düşürme anlamında hem maddi açıdan gelirleriniz artar, bu gelirler arttıkça muhabirlere istediğiniz kadar ücret ödersiniz gelirleriniz de bu şekilde yükselir dediler. Bir gazetenin sigorta ve stopaj ve masraflarıven az  5 bin TL civarında. Gazetenin bütün girdi maliyeti, girdilerden kağıt, kalıp, aydinger tüm malzemeler yurt dışından ihraç ediliyor, doların ve euronun yükseldi.GAP idaresinden maddi açıdan her hangi bir destek beklemiyoruz ama teknik destek bekliyoruz, yazılım, veri depolanması gibi. Amaç ilk aşamada yerelin desteklenmesi sonra kendi öz kaynaklarıyla bunların karşılanmasıdır. İnşaallah bu çalıştayın Türkiye’de ki, Bölgede ki yerel basına destek olur diye düşünüyorum teşekkürlerimiz sunuyorum. Dedi.

Projenin amacı; Yerel Medya yetenekleri gelişen medyaların olanaklarıyla yerel bilginin ve  haberin işlenmesinde yerel kültürlerin yeniden üretilmesinde ve yerel gündemlerin ulusal-küresel düzlemlere taşınmasında önemli bir rol oynuyor. Yerel medyanın güçlendirilmesi söz konusu misyonun gerçekleşmesini ve  yerel gündemlerin kamusal tartışmaları belirleme kapasitesini artıracağı  düşünülüyor. Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak olmak üzere GAP illerinde  faaliyet gösteren medya kuruluşları ve  çalışanlarında bu sürece sunacakları önemli katkılar olacak.Bölgenin yerel dinamiklerini ve gündemlerini  farklı düzlemlerde etkili bir şekilde sunabilmek ,bölgeye  ilişkin kamusal bilgiyi de biçimlendirme rolü oynayacak. Bu doğrultuda GAP  Bölge Kalkınma İdaresi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen “GAP Bölgesinde faaliyet gösteren yerel medya kuruluşlarının kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi –ihtiyaç analizi yapılması ve eylem planı hazırlanması isimli projede GAP illerinde faaliyet gösteren medya kuruluşlarının kapasiteleri inceleniyor. Yerel Medya Çalışanlarının mesleki becerilerinin geliştirilmesi için yapılması  planlanan kapsamlı eğitimlere yönelik ihtiyaçların tespiti ve önceliklerin analizi  bu projenin amacını teşkil ediyor. Yerel medya kuruluşlarının güçlendirilmesi ve  kurumsal kapasitelerinin artırılması hedefiyle yapılacak ön değerlendirmede;yerel medya çalışanlarının mesleki düzeyleri ,habere bakış açıları medya  materyali üretme ve uygulama becerileri tespit edilmeye çalışılacak. Proje kapsamında  medya çalışanları ve temsilcileri  ile toplantılar-çalıştaylar düzenlenecek. yerel medya ürünleri akademik bir çerçevede ele alınarak incelenecek, anket çalışmaları ve niteliksel inceleme metotları ile bölgedeki medya çalışanlarının  mesleki sorunları anlaşmaya çalışılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum