Reklam

Genç keosk cihazı ve yazılımı Urfa Gençlik merkezinde yapıldı

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Esma Albayrak Şanlıurfa Gençlik Merkezi Müdürü Hamit Derman ile röportaj yaptı.

Genç keosk cihazı ve yazılımı Urfa Gençlik merkezinde yapıldı

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Esma Albayrak Şanlıurfa Gençlik Merkezi Müdürü Hamit Derman ile röportaj yaptı.

Genç keosk cihazı ve yazılımı Urfa Gençlik merkezinde yapıldı
25 Eylül 2019 - 20:02

Derman; . Bizler eğer bu gençlerimize sahip çıkmasak birileri gelir sahip çıkar ve istedikleri yöne kanalize edebilir hayırlı yönü ile de şerli yönde de edebilir.
Gençlik merkezlerimiz ücretsiz olduğu için gençler korkmadan buraya rahat bir şekilde gelip kayıtlarını yapıp kurslara katılabilirler. Bizim merkezlerimizde halk oyunları, işaret dili, diksiyon, müzik aletleri çalma gibi kurslarımız bulunmaktadır.
Genç keosk diye bir cihaz yapıldı. Bu cihaz Türkiye’de bir ilktir. Bu cihaz gençlik bakanlığımız tarafından  tam not almıştır.yazılımın tamamı  bizim gençlik merkezimize ait olan bu  sisteme de fotoğraflı  üye kayıt yapabilmekte  gençlik merkezimizdeki tüm atölye üyeler   koyup başvurabilecek ve merkezimizdeki tüm  çalışmaların fotoğraf ve videolarını izleyebilecek , kamplara başvurabilecek , bilgi yarışmaları, zeka oyunlarını bu cihaz üzerinden oynayabilecek.
 
SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?
Ben Hamit Derman Şanlıurfa gençlik merkezi müdürüyüm. Daha önce milli eğitimde çalışıyordum. On beş yıl burada çalıştıktan sonra bir teklif üzerine gençlik spor bakanlığına geçişimiz oldu. Gençlik spor bakanlığında gençlik merkezi müdürü olarak görev yapıyorum. Bunun bilincinde olarak buraya geçiş yaptım. Gençlerimizi seviyoruz gençlerle ilgili bir sorunumuz var. Ben kendimde yaklaşık yedi sekiz yıldır köşe yazarlığı yapıyorum. Daha çok gençlerimizin dertleriyle dertlenmeye çalışıyoruz, sevinçlerine ortak olmaya çalışıyoruz.
GENÇLERLE İLGİLİ YETKİLİLERE DÜŞEN GÖREV SİZCE NEDİR?
Özellikle Türkiye’de en çok  genç nüfusa sahip olan ilerden bir tanesi Şanlıurfa’ dır. İdarecilerin, bürokratların bu genç nüfusu hayırlı yönlere kanalize etmesi gerekiyor. Bizler eğer bu gençlerimize sahip çıkmasak birileri gelir sahip çıkar ve istedikleri yöne kanalize edebilir hayırlı yönü ile de şerli yönde de edebilir. Bizlerde bu gençleri kendi çocuğumuz gibi düşüneceğiz. Bir öğretmensek kendi çocuğumuz mantığı ile hareket edeceğiz kısacası biz bu gençleri kendimizden uzak görmeyeceğiz. Bu çocuk bizim değil, beni ilgilendirmez, ne yaparsa yapsın demeyeceğiz. Biz eğer böyle söylersek o çocuk beklide yarın karşına madde bağımlısı olarak çıkacak ve sana zarar verecektir, topluma zarar verecektir. Bu sebeplerden dolayı gençlerimize sahip çıkıp onları iyi yönlere kanalize etmemiz gerekiyor. Gençlik merkezlerimizde zaten bu yönü ile gençleri iyi şeyler kazandırmaya çalışmaktadır.  Gençlik merkezlerimizde daha çok gençlerin boş zamanlarında vakit geçirdikleri sportif, kültürel, sanatsal yönleriyle etkinlik barındıran bir merkezdir. Gençlerimiz kendilerini burada en iyi şekilde yeteneklerini keşfedecek ortamları bulur. Gençlik merkezlerimiz ücretsiz olduğu için gençler korkmadan buraya rahat bir şekilde gelip kayıtlarını yapıp kurslara katılabilirler. Bizim merkezlerimizde halk oyunları, işaret dili, diksiyon, müzik aletleri çalma gibi kurslarımız bulunmaktadır. Bizim genç kitlemiz genellikle üniversite öğrencileridir. Gençlerimizi gençlik merkezlerimize bekliyoruz. Bu konuda sadece iş bizimle bitmiyor. Belediyelerde, milli eğitime çok, iş düşmektedir. Biz bunları yaparken bir görev bilinci ötesin de gönüllülük esasına göre çalışmaktayız. Burada çalışanların bu görevi yaparken resmiyetten daha çok gönüllülük esasına göre yapmaktalar. Gençlerimize en iyi şekilde eğitip onlara güzel şeyler katmakla için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.
GENÇLERİN İLGİSİ NASIL?
Geçlerin ilgisi çok iyi dediğim gibi Türkiye’de yaklaşık üç yüz gençlik merkezi içinde birinci olduk en iyi gençlik merkezi seçildik buda bizim burada yaptığımız faaliyetlerden kaynaklanıyor. Bizim yaklaşık otuz altı bin resmi üyemiz var. Farkındalık oluşturma amaçlı etkinliklerimiz oluyor. Bunlar kitap okuma etkinlikleri, sabah namazı etkinlikleri gibi uygulamalarımız oluyor. Bizim gençlik merkezlerimizde kitap okuma halkaları oluyor. Bu halkalarda geçlerimiz Türkiye’nin yetiştirmiş olduğu en büyük yazarların şuanda Türk tarihine damgasını vuran yazarların kitaplarını okuyup değerlendirmesini yapıp bize getiriyorlar. Yaklaşık on arkadaş on beş gün içerisinde kitabı okuyarak tahlilini yapıp bize getiriyorlar. Bakanlık bize kitapları gönderiyor bizde kitapları ücretsiz olarak gençlerimiz veriyoruz gençler bu kitapları okuduklarında bize tekrar geri getiriyorlar. Sosyal medyanın en üst olduğu bu dönemde gençlere kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışıyoruz. Başarılı olduğumuza da inanıyoruz. Bizim bu uygulamamız sadece üniversite ye yönelik değil lise öğrencilerine yönelikte yapıyoruz.
ŞANLIURFA GENÇLİK MERKEZLERİNİN İSTANBULDA YAPMIŞ OLDUĞU PROJE HAKKINDA BİLGİ VERİRİMİSİNİZ?
Şuan gençlik merkezimiz türkiye genelinde  dört tane gençlik merkezi teknofeste bakanlığı temsil ediyor. Bunlardan birtanesi de bizim gençlik merkezimizdir. iki projeyle katılıyor. Birinci proje gençkeosk dediğimiz cihazı lider arkadaşımız Müslüm  Kırmiç ve   gönülü arkadaşlarımız bu iki projenin oluşmasında katkıları oldular.  Birinci  genç keosk diye bir cihaz yapıldı. Bu cihaz Türkiye’de bir ilktir. Bu cihaz gençlik bakanlığımız tarafından  tam not almıştır.yazılımın tamamı  bizim gençlik merkezimize ait olan bu  sistemede fotoğraflı  üye kayıt yapabilmekte  gençlik merkezimizdeki tüm atölye üyeler   koyup başvurabilecek ve merkezimizdeki tüm  çalışmaların fotoğraf ve videolarını izleyebilecek , kamplara başvurabilecek , bilgi yarışmaları, zeka oyunlarını bu cihaz üzerinden oynayabilecek. Bu cihaz gençlik merkezimizin atölyesinde yapıldı ve Türkiye’de bir ilktir. İkinci projemiz ise bir oyun makinesi yapıldı. Lazerle ilgili bir oyundur. Bu makinemizi da şuanda istanbul’da teknofeste sergiliyorlar. Aşırı şekilde de ilgi var bu iki cihazımıza bu Şanlıurfa’mızı temsil etme açısından çok önemlidir.Şanlıurfa’yı temsilen teknofese katılan kimse yok. Bizim katılmamızın ayrıcalıklı bir yönü var . Türkiye genelinde katılan dört ilden bir tanesiyiz.ayrıca dört gençlik merkezinden katılanlardan bir tanesiyiz. Bu da bizim için çok gurur verici bir durumdur. Bu dönemde inşallah çok daha güzel şeylere imza atacağız . gençlerimizi her zaman gençlik merkezimize bekliyoruz ve merkezimizde inanıyorum ki her gelen gencimiz kendi yeteneklerini keşfedecek ve güzel yerlere gelecektir.
 
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum