Gözlük alırken sertifikalı alın(Videolu)

Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Esma Albayrak gözlük kullanımı ile ilgili Fuat Başar Kirişçi ile röportaj yaptı.

Gözlük alırken sertifikalı alın(Videolu)

Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Esma Albayrak gözlük kullanımı ile ilgili Fuat Başar Kirişçi ile röportaj yaptı.

Gözlük alırken sertifikalı alın(Videolu)
24 Ekim 2019 - 17:21

Kirişçi; Kaliteli güneş gözlüklerin de öncelikle dikkat etmemiz gereken ultra vello korunmasının olması gerekiyor. Bunun yanı sıra kaliteli markalardan alınması gerekir. Bildiğimiz güvendiğimiz markalar olması gerekiyor. Sertifikalı ürünler olması lazım.
Optik camların bakımını yumuşak bezlerle yapmamız gerekiyor. Günlük normal kullanımlarda, ara ara yıkamamız lazım bunları sıvı sabunlarla olabilir ama içinde kimyasal olmaması lazım, sprey ve bezler vardır optik camları silmede daha kolaylık sağlar.
Gözlüğümüzün ömrünü uzatmak için takıp çıkartırken daima usulüne uygun kullanmamız lazım iki elle takıp çıkartmak vs. daha çok dikkat etmemiz gerekiyor.
başın üstüne takılan her gözlük ayarının kaçmasına sebep olur dolayısıyla hem odak kısmı da hem de gözlüğün kendi yapısın da bozulmalar olur görüntü kalitemizi daha iyi alamayız bunun için gözlüğü başa takmamız gerekiyor.
Şanlıurfa halkı tabi bilinçli olan hastalarımız veya müşterilerimiz çok fazla ama bunun yanı sıra hiç bilgisi olmayan veya çok az bilgili olan müşterilerimiz de var. En başta bir araştırma yapmamız lazım gözlük alırken nelere dikkat edecek ten uyumu, yüz uyumu bunlara bakmamız lazım Urfa halkı biraz daha kendisini çalıştırması gerekiyor.
SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?
            Ben Fuat Başar kirişçi yaklaşık on beş yıldır bu sektördeyiz babadan gelen kırk beş yıllık bir geçmişimiz var.
 
KALİTELİ GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ İLE DERECELİ GÖZLÜKLER KALİTE BAKIMINDAN NASIL OLMALIDIR?
Kaliteli güneş gözlüklerin de öncelikle dikkat etmemiz gereken ultra vello korunmasının olması gerekiyor. Bunun yanı sıra kaliteli markalardan alınması gerekir. Bildiğimiz güvendiğimiz markalar olması gerekiyor. Sertifikalı ürünler olması lazım, kullanmaya uygun renkler olacak güneş gözlükleri için siyah, kahverengi, yeşil bunlar en çok tercih edilen sarı, pembe tonlar bazen trafikte sıkıntılar yaşatabiliyor ondan dolayı ağırlıklı renklerimiz siyah, yeşil ve kahverengi tonlar olması daha uygundur. Sertifikalı ve garantili ürünleri tercih etmemiz lazım çünkü diğerleri ultra velo özelliği olsa da daha çok gözümüze zarar verebiliyor.
OPTİK CAMIN BAKIMINI NASIL YAPMALIYIZ?
Optik camların bakımını yumuşak bezlerle yapmamız gerekiyor. Günlük normal kullanımlarda, ara ara yıkamamız lazım bunları sıvı sabunlarla olabilir ama içinde kimyasal olmaması lazım, sprey ve bezler vardır optik camları silmede daha kolaylık sağlar. Optik camlarını ters bırakmamız lazım en başta çünkü çizimlerden korumamız gerekiyor. Bu tarz durumlarda çizilirse görüntü kaybımız olur ve faydalı olan tabakalar daha çok zara vermeye başlar. Bunlara dikkat etmemiz lazım arabada çok sıcak havalarda yüzeyindeki kaplamalar çatlayabiliyor bozulmalar olabiliyor. Arabalar da veya sıcak yerlerde bırakmamız gerekiyor. Tozlu ortamlarda kaldığı zaman gözlü en başta yıkadığımız zaman silmemiz lazım bu şekilde çanta veya cebe koyarken muhakkak kılıfında saklamamız gerekiyor.
GÖZLÜK CAMINI KOZMETİK ÜRÜNLERDEN UZAK TUTMALIMIYIZ?
Tabii ki tutmalıyız çünkü kozmetik ürünlerin hepsinde kimyasal madde olduğu için bu kimyasal maddeler camın yüzeysel kapındaki tabakalara zarar verdiği için kesinlikle zararı vardır. Çerçeveye de zarar verir.
GÖZLÜĞÜMÜZÜN ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?
Gözlüğümüzün ömrünü uzatmak için takıp çıkartırken daima usulüne uygun kullanmamız lazım iki elle takıp çıkartmak vs. daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bakımını arada bir optik müesseslerine götürüp bakımını yapmamız gerekiyor.
GÖZLÜKLERİ BAŞIMIZIN ÜSTÜNE TAKMAMIZ GÖZLÜĞE ZARAR VERİR Mİ?
Tabii ki de zarar verir başın üstüne takılan her gözlük ayarının kaçmasına sebep olur dolayısıyla hem odak kısmı da hem de gözlüğün kendi yapısın da bozulmalar olur görüntü kalitemizi daha iyi alamayız bunun için gözlüğü başa takmamız gerekiyor.
ŞANLIURFA HALKI BU KONUDA BİLİNÇLİ Mİ?
Şanlıurfa halkı tabi bilinçli olan hastalarımız veya müşterilerimiz çok fazla ama bunun yanı sıra hiç bilgisi olmayan veya çok az bilgili olan müşterilerimiz de var. En başta bir araştırma yapmamız lazım gözlük alırken nelere dikkat edecek ten uyumu, yüz uyumu bunlara bakmamız lazım Urfa halkı biraz daha kendisini çalıştırması gerekiyor. Şehrimiz sıcak bir bölge olduğu için güneş gözlüğü kullanımımız çok az Türkiye’de en sıcak bölge olmamıza rağmen çok az gözlük kullanımız var. Diğer illere göre yaklaşık on da bir gözlük kulanım oranımız var. Hem optik olarak hem de güneş gözlüğü olarak ta çevre illere bakıldığı zaman çok az kullanılmaktadır. Optik gözlükte de özellikle şundan bahsetmek istiyorum çocuklarda okul çağından önce bir kere muayene yaptırmamız lazım çocuklarda özellikle telvizyon önüne gidiyorsa zaten gözün de bozukluk vardır yani televizyon önüne gidilmekle göz bozulmaz tabi etkisi vardır ama çocuk eğer televizyon önüne gidiliyorsa göz bozukluğu vardır. Bunların hepsinin kontrol edilmesi gerekiyor. Çocuk yaşta olanlarda dördüncü ve beşinci sınıf gidiyor ama daha halen beş derece altı derece gözlük alıp hiç kullanmayan bilgisi olmayan insanlar var. Bu durumlarda çocuklar her yıl muayene yapılmalı, göz derecelerine baktırılmalı ve önlemini erkenden almalıyız.
 BU KONUDA ŞANLIURFA HALKINA TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?
Sağlığa biraz daha önem göstermemiz gerekiyor. Gözümüz ihmale gelmez dikkat etmemiz gereken en önemli organlardan bir tanesidir. Her yıl düzenli bir kontrole gitmemiz gerekiyor. Özelliklede az önce belirttiği gibi çocuklar da her yıl muayene şartı var. Kırk, kırk beş yaşlardan sonra yaşlılarımızın her yıl özellikle doktora gitmesi gerekiyor. Katarak riskimiz fazla katarak olan insanlarda güneş ışığına maruz kalınca gözde kalıcı tahribatlar açabiliyor. Doktorlarımızı ihmal etmeyelim.
            BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
            Ben teşekkür ederim.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum