Güler, çalışan gazetecilerin 10 ocak gününü kutladı

Şanlıurfa Gazeteciler Derneği adına Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kamil Güler, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Güler, çalışan gazetecilerin 10 ocak gününü kutladı

Şanlıurfa Gazeteciler Derneği adına Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kamil Güler, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Güler, çalışan gazetecilerin 10 ocak gününü kutladı
10 Ocak 2022 - 14:58

   Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Kamil Güler;  Güçlü bir demokrasi için hayati bir fonksiyon icra eden medya, bireylerin gerçek, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmasına aracılık etmekte, sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasına katkı sağlamaktadır. Her yıl 10 Ocak’ta yöneticiler,  Sivil Toplum Kuruluşları ve siyasiler, medyanın önemine vurgu yaparak açıklamada bulunmaktadır. Özellikle yasal düzenleme yapmaya imkanı bulunan siyasilerin medyanın sorunlarını  bildikleri halde hiçbir açıklamalarında medyanın sorunlarının çözümü ile ilgili girişimlerini göremiyoruz.

  Bilindiği gibi günümüzde Dijitalleşme gazete, televizyon ve radyonun yanı sıra internet ve sosyal medya tarafında da habercilik için yeni imkânlar getirmekte ise de  Sosyal medya mecralarının yaygınlaşmasıyla birlikte, yalanın, üretilmiş haberlerin, dezenformasyonun hızla yayıldığını "Dezenformasyon sadece bir milli güvenlik meselesi olmanın ötesine geçerek, küresel bir güvenlik sorunu halini aldığını” yetkililer devamlı dile getirmektedir. 

5187 Sayılı Basın Kanunun günümüz şartlarına göre uyarlanmadığından gelişen teknoloji ile oluşan internet yayımcılığı yasal düzenleme olmadan faaliyetlerini sürdürmektedir. Gerek yayın yapan internet haber siteleri, gerekse bu haber sitelerinde çalışanların sayısının hızla artmasına karşın, yasal eksiklikler nedeniyle internet gazetecilerinin güvencesiz bir şekilde çalıştıklarını belirten  Güler; Basında oluşan bu kaotik ortamın  giderilmesi için hükümetin 5187 Sayılı Kanunda değişiklik veya ayrı olarak çıkarılacak internet medyası kanunu ile medyaya saygınlık getirilecektir.
           Sosyal medyada;  koronavirüs ile ilgili asılsız bir çok görselin kaydının hızla yayıldığı dönemde yazılı, görsel ve işitsel medya olmak üzere kitle iletişim araçlarının kamuoyunu doğru bilgilendirme konusundaki sorumlulukları da arttı ve  pandemi sürecince halkın doğru bilgilendirilmesinde de etkili oldu.

             Milletimizin ve Ülkemizin hak ve menfaatleri doğrultusunda Doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygılı bir şekilde halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen, gece ve gündüz her türlü ortamda çalışan ve demokrasilerin vazgeçilmez unsuru olan  basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarınızda başarılar  diliyor, son dönemlerde covid 19 hastalığından vefat eden ve mesleğe emek veren ancak bugün hayatta olmayan meslektaşlarımıza da Allahtan rahmet diliyorum. dedi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum