Reklam

Güneş enerjisi bedava sıcak su demek

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Güneş enerjisinin evlerde kullanımı ile ilgili mesleğin duayeni Mehmet İhsan Çermikli ile röportaj yaptı.

Güneş enerjisi bedava sıcak su demek

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Güneş enerjisinin evlerde kullanımı ile ilgili mesleğin duayeni Mehmet İhsan Çermikli ile röportaj yaptı.

 Güneş enerjisi bedava sıcak su demek
01 Ağustos 2018 - 17:35

SİZİ TANIYA BİLİRMİYİZ?

 

Mehmet İhsan Çermikli eski kaloriferciler Şanlıurfa derneği başkanıyım. 25 yıla yakın Şanlıurfa’da güneş enerjisi ile iştigal  etmekteyim.

 

Çermikli; Güneş enerjisi evinde olmayan kişiler almasında kendisi için yararları var zaten bir- iki yılda kendini amorti ediyor.

 

Güneş enerjisi bedava bir sudur. Bunun avantajı budur yani görünen bir şey bugün doğal gazda suyu ısıtın mı belki bir girdisi var güneş enerjisi varken ne gerek var dogal gaza ona da ayrı bir para vereyim.

Güneş enerjisini kullanırken bakımını yaparsak pek fazla sıkıntı çıkartacağını zannetmiyorum.

Bzim çektiğimiz iki çeşit bir açık sistem bir de kapalı sistem açık sistemde su panellerden ısınıp depoya iner devir daim yaparak kapalı sistem ise yine panellerden ısınıp aşağıda çift depo vardır o sular durmadan lespilasyon yaparak ısınır ikisi de sıhhatlidir.

 

 

YAPTIĞINIZ İŞ İLE İLGİLİ BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Şanlıurfa’ya bazı yenilikler getirmeyi düşündük bu konuda Şanlıurfa’da yılın 9,10 ayı güneşten faydalanıyor. Bu nimetten herkesin faydalanması lazım halk bu konuya çok önem vermesi gerekir bir nevi  bedava sıcak su doğal gazla elektrik ile suyu ısıtmaktansa güneş enerjisinden Allahın verdiyi nimetlerden faydalanması gerektiğinin düşüncesindeyim güneş enerji sistemi üretme de urfa’da çok az  bir ara biz bu konuda da çalışma yaptık maalesef girdileri dışardan ithal edildiği için girdileri yüksek olması nedeni ile devletin bu konuda desteği az olmasından dolayı o işte pek muvaffak olamadık halkta öyle bir şeye yanaşmıyor fiyatlar çok yüksek olduğu için o konuda gevşek davranıyorlar aslında 15 -20 yıllıkta bir ömürü var güneş enerjisi elektrik sisteminin.

 

GÜNEŞ ENERJİSİ NEDİR?

 

Güneş enerjisi güneşten gelen ışınla suyun ısınması aşık suyu ile abdest alma diye tabi güneş enerjisi olduğu zaman herhangi bir günah ta yok ve urfa da ve türkiye’de birkaç çeşit güneş enerjisi yapılıyor eskiden sıcak ve soğuksu depoları valizli sacla imal edilirdi bu yeni çıkan sistemler vakumlu sistemler krom sacdan üretiliyor ve çok faydalı vucuda da faydalı paslanma falan yok suyun ısınma sistemleri de cam ile yapılıyor o konuda urfa iyiler urfa’da bayağı bir talep var daha fazla kullanılması gerekir bedava sıcak su urfa nın güneş ortalaması Türkiye’nin en üst seviyesinde yılın 9,10 ayı hatta kış günleri de havanın güneşli olduğunu buda bir nimettir aileye katkı sağlanıyor

 

GÜNEŞ ENERJİSİ ÇEŞİTLERİ HAKKINDA BİLGİ VERE BİLİRMİSİNİZ?

 

Bizim çektiğimiz iki çeşit bir açık sistem bir de kapalı sistem açık sistemde su panellerden ısınıp depoya iner devir daim yaparak kapalı sistem ise yine panellerden ısınıp aşağıda çift depo vardır o sular durmadan lespilasyon yaparak ısınır ikisi de sıhhatlidir. Ağırlıklı olarak kullandığımız açık güneş enerjileridir. Kapalı sistem fazla kullanılmıyor.Kurulması falan biraz vakit gerekli toplumumuzda tembellikte var. Akara’da gördüm herkes  kış başlar başlamaz o enerjinin bakımını yaparlar .Eksik bir şey varsa o da yapılır bizim bölgede bayağı yerlere taktık insanlar pek ilgilemiyor o yönden bir sıkıntımız var.

 

GÜNEŞ ENERJİSİNİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

 

Kanalı sağlam olması lazım yeni çıkan vakumlu sistemler var  belli başlı firmaların mallarını kullanmak gerekli Türkiye’de rövanşta olan sağlam olanlardan onu kullanmakta fayda vardır.

 

ALDIĞIMIZDA KULLANIYORUZ NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

 

Güneş enerjisini kullanırken bakımını yaparsak pek fazla sıkıntı çıkartacağını zannetmiyorum. Bir şamandıra olayında sıkıntı oluyor suların arıtılmadan gelmesi olayından taşma falan olması gerekiyor.Evlerde güneş enerjini kullanırken doğal gaz varsa vanasını kapatılması gerekiyor ikisinin de karışmaması lazım iki taraftan zarar olur.

 

BAKIMI NASIL YAPILMALI?

 

Bakımı panelleri sağlamı değimli depoda akıtma var mı ? yok mu?  Kapalı sistemi ise anti sisteminin kapatılması lazım bir kere koydular mı ? bir daha ki sene değiştirmesi lazım bu sayede ömürü de fazla olur.

 

ŞANLIURFANIN İKLİMİ NEDENİ İLE GÜNEŞ ENEJİSİNİN BU KONUDAKI AVANTAJLARI NELERDİR ?

 

Güneş enerjisi bedava bir sudur. Bunun avantajı budur yani görünen bir şey bugün doğal gazda suyu ısıtın mı belki bir girdisi var güneş enerjisi varken ne gerek var doğal gaza ona da ayrı bir para vereyim. Esas onda devletin elektrik bakımdan yapıyorlar da yapar gibi oldu ama girdiler çok mesela çok projeler yaptım köylerdeki kuyulara güneş enerjisini üreterek o konuda bir araştırma yaptık maalesef köylüler yaklaşmadı devlet hibe veriyordu bundan birkaç yıl önce şuan o yok halkı bilinçlendirmek lazım maalesef bazı toplantılar oluyor o toplantılara bizi bile çağırmıyorlar. Adam kendi kendine karaca dağdan gelmiş bir defa bizi arıyorlar %90 aramıyorlar da kendileri çalıp kendileri oynuyor işin ehlini o işe ortak etmiyorlar baro başkanlarını çağırıyorlar toplumun işi bilen insanlarla bu işi yapmak lazım onla yapmıyorlar onun içinde bir fayda sağlamıyor.

 

FİYATLAR HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ ?

 

Güneş enerjileri ortalama bin 200 ile 2 bin arasında değişiyor kaliteden dolayı değişiyor bu fiyatların altına inerse mal düşük bir maldır.

 

ŞANLIURFA HALKININ RAĞBETİ NASIL GÜNEŞ ENERJİSİNE?

 

Geçmişte çok iyi idi bu sonlarda biraz düştü yani piyasada simdi köylü kesimi daha rağbet ediyor. Ama şehir doğal gaz olayına grir girmez %50 kesimi yanlış bir şey yani doğal gaz kışın bile doğal gaz ışını görür görmez ısınıyor doğalgaz neden böyle doğalgaz ayrı bir para vereyim.

 

SON OLARAK ŞANLIURFA HALKINA NE TAVSIYEDE BULUNMAK İSTERSİNİZ?

 

Güneş enerjisi evinde olmayan kişiler almasında kendisi için yararları var zaten bir- iki yılda kendini amorti ediyor.

 

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM .

 

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

 


 

Güneş Enerjisi Kullanımının Tarihsel Gelişimi ve Türkiye'deki Yeri

 

Gerçek dünyamızda ki tüm enerji kaynakları güneşten türemiştir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan fosil yakıtları, yüzyıllar önce güneşten aldığı enerji sayesinde başkalaşıma uğrayarak bugünkü kullanılır şekle gelmişlerdir. Fosil yakıtlarının çok yakın gelecekte bitmeleri söz konusudur. Bu nedenle enerji ihtiyacın büyük bir kısmını başka enerji kaynaklarından mümkün olduğunca kısa sürede karşılanmalıdır. Alternatif enerji kaynaklarının en önemlilerinden biri de güneş enerjisinidir.

 

Güneş enerjisinden istifade edebilmek için insanların yaptığı çalışmalar çok eski tarihlere dayanmaktadır. Kaynaklara göre ilk defa Sokrat (M.Ö. 400) evlerin güney yönüne fazla pencere konularak güneş ışınımının içeri alınmasını belirtmiştir. Arşimet (M.Ö. 250) içbükey aynalarla güneş ışınımını odaklayarak Sirakuza'yı kuşatan gemileri yakmıştır. Çalışmalar 1600'lü yıllarda Galile'nin merceği bulmasıyla gelişme göstermiştir. İlk olarak 1725 yılında Belidor tarafından güneş enerjisi ile çalışan bir su pompası geliştirilmiştir. Fransız bilim adamı Mohuchok 1860'da parabolik ayanlar yardımı ile güneş ışınımını odaklayarak küçük bir buhar makinesi üzerinde çalışmış, güneş pompaları ve güneş ocakları üzerinde deney yapmıştır. Eski saraylara dikkat ederseniz (Dolmabahçe Sarayı) oldukça fazla ayna göreceksiniz, güneş enerjisinin kullanımı açısından iyi bir örnektir.

 

Birinci dünya savaşı esnasında petrolün önem kazanması ile güneş enerjisine yönelik çalışmalar azalmıştır. 1930 yılından itibaren ilgili çalışmalar artmışsa da fazla uygulama alanı bulamamıştır, çalışmalar araştırma kurumlarının dışına çıkmamıştır. Ancak 1960'lı yıllarda ki petrol krizinin ortaya çıkması insanları alternatif enerji kaynakları konusunda çalışma yapmaya itmiştir. Öncelikli olarak çalışmalar, temiz ve masrafsız enerji kaynakları olan güneş enerjisi üzerine yoğunlaşmıştır.

 

H. Buchberg ve J.R. Roulet adlı bilim adamları güneşi kolektörü ve deposu komple bir sistem yaparak, maliyetleri azaltmak için çalışmalar yapmışlardır. Kurdukları sistemin fiziki olarak yeterliliklerini incelemişlerdir. Y. Jalurai ve S.K. Gupta adlı bilim adamları güneş enerjisi depolama teknikleri üzerinde çalışmalar yapmışlardır.
Normal çevre şartları altında depoda sirküler olan suyun depo içerisinde sıcaklık farkına neden olduğunu belirtmişlerdir. Bu yüzden deponun alt tabakasında daha soğuk, üst tabakasında ise daha sıcak su bulunmaktadır. Çalışma günümüzde de devam etmektedir.

 

Türkiye'de Güneş Enerjisinin Gelişiminin Tarihçesi

 

Güneş enerjisi, zirai ürünlerin kurutulması, soğuk mevsimlerde mahal ısıtması, evlerde havalandırma amacıyla ve tüm dünyada bilhassa gelişmiş ülkelerdeki yaygın uygulamaları ile kullanılmaktadır. Ülkemizde 1960'ların başlarında güneş enerjisi ilk defa alternatif enerji kaynağı olarak anlaşılmış ve bazı yatırımcılar ve üniversitelerde verilen tezler ile bu konu da çalışmalar başlamıştır.

 

1970'lerin ortalarında, dünyadaki güneş enerjisi teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak, ülkemizde de bilhassa güneş enerjisinin ısıl uygulamaları konusu üniversiteler, devlet ve endüstri açısından önem kazanmış ve güneş enerjisi çalışmaları bu tarihten itibaren artan bir hızla gelişmiştir.

 

Güneş enerjisi konusundaki ilk ulusal kongre 1975 yılında İzmir'de gerçekleştirilmiştir. Yine ilk pasif güneş enerjisi uygulaması Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde 1975 yılında tesis edilmiştir.

 

Güneş enerjisi konusundaki çalışmalar ağırlıklı olarak ODTÜ, İTÜ, Yıldız ve Ege Üniversiteleri tarafından yaygın olarak yürütülmekle beraber, Türkiye'deki tek Güneş Enerjisi Enstitüsü Ege Üniversitesi bünyesinde 1978 yılında kurulmuş ve o günden itibaren faaliyet göstermektedir. 1980'lerin sonunda bu konudaki çalışmaları devlet destekli TUBITAK bünyesindeki Marmara Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Enstitüsü (MBEAE) yürütmektedir. MBEAE, güneş enerjisi düşük sıcaklık uygulamaları ve Türk endüstrisinin ısıl enerji ihtiyacının modellenmesi konusundaki projeleri 1977-1985 yılları arasında ağırlıklı olarak desteklemiştir. Yine TÜBITAK bünyesinde 1986 yılında kurulan Ankara Elektronik Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü güneş pillerinin tasarımı ve üretimi konusundaki çalışmaları desteklemektedir.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum