Hac ön kayıtları başladı

Hac ibadetini yerine getirmek üzere 2020 yılında kutsal topraklara gitmek için ilk defa kayıt yaptıracak hacı adayları, ön kayıtlarını 13 Aralık'a kadar e-devlet üzerinden yapabilecek.

Hac ön kayıtları başladı

Hac ibadetini yerine getirmek üzere 2020 yılında kutsal topraklara gitmek için ilk defa kayıt yaptıracak hacı adayları, ön kayıtlarını 13 Aralık'a kadar e-devlet üzerinden yapabilecek.

Hac ön kayıtları başladı
12 Kasım 2019 - 17:08

Haber Merkezi
Diyanet işleri Bakanlığının resmi internet sitesinden edinilen bilgiye göre ; Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 Yılı Hac Organizasyonu ile hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gidecek hacı adayları için ön kayıt işlemleri başladı.
Ön kayıtlar 13 Aralık tarihe kadar yapılacak
2020 yılında kutsal topraklara gitmek için ilk defa kayıt yaptıracak hacı adayları, ön kayıtlarını 13 Aralık'a kadar e-devlet üzerinden yapabilecek.
Bu yıl ilk defa kayıt yaptıracak olan aday, 13 Aralık tarihine kadar öncelikle ilgili bankalara 25 TL ön kayıt ücreti yatıracak.
Ön kayıt ücretini ilgili bankalara yatıran adaylar internet sitesinde link üzerinden e-devlet kimlik doğrulama sistemiyle giriş yaparak ön kaydını yapabilecek.
Ön kayıt yapan adaylar, internet üzerinden veya müftülükler aracılığıyla; "Oda Tercihli Konaklama" ve "Otel Konaklama" türlerinden birini tercih edecek.
Adaylar, kutsal topraklara birlikte gitmek istedikleri kişilerle birlikte 5 kişiyi geçmemek kaydıyla grup olarak da kayıt yaptırabilecek.
Önceki yıllarda kaydı olup, kura sonucunda kesin kayıt hakkı kazanamayan hacı adaylarının kayıtları, Diyanet İşleri Başkanlığınca otomatik olarak yenilenecek.
Adaylar kayıt durumlarına ve kura sonuçlarını da internetten öğrenebilecek.
Hac kuralar 9 Ocak 2020'de çekilecek
2020 yılı hac kurası, 9 Ocak 2020'de çekilecek.
Kuranın ardından kesin kayıt hakkı kazanan adaylar kayıtlarını 13-24 Ocak tarihlerinde yaptıracak.
İlk hac kafilesi 22 Haziran’da, son hac kafilesi ise 25 Temmuz'da kutsal topraklarda olacak.
Hac ibadetinin ardından yurda dönüşler ise 6 Ağustos - 2 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.
urfadan geçen yıl 1600 kişi hacca gitti
Geçen yıl ise Türkiye’den hacca gitmek için 2 milyon 213 bin 835 adayın yer adlığı kurada 80 bin kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazandı. Şanlıurfa’dan hacca gitmek için 51 bin 458 kişi kuraya katıldı. Bu yıl 4 bin 887 kişi müracaat etti. Bu müracaatlardan Şanlıurfa’da çekilen kura sonucu sadece bin 600 kişi hacca gitti.
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum