Hacca gidenler önce Urfa'ya gelsin

Karayolu ile Hacca gidenlerin ilk durak yerinin Şanlıurfa olması nedeni ile 3—35 yıl önce inanç turizmin merkezi olan Şanlıurfa’nın tekrar eski günlerine dönmesi isteniyor.

Hacca gidenler önce Urfa'ya gelsin

Karayolu ile Hacca gidenlerin ilk durak yerinin Şanlıurfa olması nedeni ile 3—35 yıl önce inanç turizmin merkezi olan Şanlıurfa’nın tekrar eski günlerine dönmesi isteniyor.

Hacca gidenler önce Urfa'ya gelsin
08 Temmuz 2019 - 19:01

Şanlıurfa Mekke, Medine ve Kudus ile birlikte en kutsal kentlerden birisi olarak biliniyor. Bu nedenle Hacca gidenlerin Şanlıurfa’da dini mekanları ziyaret ettikten sonra eskiden olduğu gibi hacca gitmeleri için girişimlerde bulunmalı.

 

Hacılar gelip 2-3 gün urfa’da konaklardı.

Hüseyin KARA Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Hacı adaylarımız Şanlıurfa aktarmalı gitse çok güzel olur zaten havaalanımızda müsait, Şanlıurfa’mız da müsait zaten yaklaşık 20 yıl öncesinde de insanlarımız hacı adaylarımızı Urfa’ya geldikleri zaman davet ederlerdi. Hacı adaylarımız Urfa’ya gelip 2 – 3 gün kalıp giderlerdi ve şuan 1 gün bile kalsalar bize çok faydası olur ve inşallah olur biz çok isteriz. O zamanlar hacı adaylarımız Urfa’ya gelip konaklarlardı dergahta, akşam olunca çevrede ki insanlar onları misafir ederdi herkes 2 – 3 aileyi alıp evine götürürdü, onlarla beraber kalırlardı. O zamanlar insanlar birbirini severdi, birbirlerine gidip gelirlerdi inşallah bu sayede eskiye de döneriz ve insanlar cömertliklerini ve özlerini hatırlarlar.

Şanlıurfa çok kutsal bir memlekettir

            Mahmut ÇAYCI şanlıurfa gazetesine yaptığı açıklamada : Yaklaşık olarak 30 – 40 yıl önce hacı adaylarımız Şanlıurfa’ya gelirlerdi balıklıgölü ziyaret ederlerdi, duasını alırlardı ve sonra giderlerdi. Hatta hac da şöyle dua ederlerdi ‘Yarabbi Urfalıların o sıcakta tuttukları orucun hatırına bizleri affet’ çünkü Şanlıurfa çok kutsal bir memlekettir. Yeniden hacıların Urfa aktarmalı gitmeleri çok güzel olur esnafımıza ekonomik anlamda çok büyük katkısı olur. Ben buradan hacılara seslenmek istiyorum, lütfen hediyelerinizi Türkiye’den alın, zemzem suyu olsun, tespih olsun, hurma olsun artık Türkiye’den getiriliyor, paramızı Türkiye’nin içinde bırakalım.

Irak bölgesi sıkıntılı olduğu için insanlarımız artık uçakla seyahat etmeye başladı

            Mehmet NACAR  Şanlıurfa gazetesine yaptığı açıklamada ; Hacı adaylarımız kutsal görevlerini yerine getirmeden önce Şanlıurfa aktarmalı gitseler çok iyi olur ama öncelikle bu projeyi hayata geçirmek için yetkililerin titizlikle çalışması lazım ev hacca gidecek, umreye gidecek kafileler Şanlıurfa’ya geldiği zaman zaten çoğunlukla artık uçaklarla geliniyor ama karayollarından gitmek olunca daha çok turistin gelmesi ve esnafın daha çok iş yapması anlamına geliyor. Bu proje hayata geçirilirse Şanlıurfa için çok güzel bir ekonomik kazanç olur ve yapmaları da gerekir. Suriye bölgesi, Irak bölgesi biraz sıkıntılı olduğu için insanlarımız artık uçakla seyahat etmeye başladı ama bu durumların düzelmesiyle böyle bir proje faaliyete geçerse Şanlıurfa için baya bir kazanç olur. Yetkililerimiz uçakl gelecek olan misafirlerimize de iki günlük bir konaklama verseler örneğin Diyanet vakfının THY ile bir çalışması olsa ve iki günlük Urfa konaklaması verilse sonra yine yolculuklarına devam etseler çok güzel bir çalışma olur.

            Türkiye’de bulunan tüm haccı adayları öncelikle Şanlıurfa’ya gelmeleri lazım.

Nedim MISIRLI Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada; Yaklaşık olarak 30 – 40 yıl önce hacı ve umre adaylarımız Urfa’ya gelirler oteller de yer kalmadığı için evlere giderlerdi, 2 – 3 gün kalıp balıklıgölü ziyaret ederlerdi, misafir perverlik çok güzel şeydir. Evlerimiz de Halil İbrahim sofrası gibi sofra açılırdı bereketli bir şekilde hep beraber yeyip içerdik ve sonra da misafirlerimizi yolcu ederdik.

Sedat SEDEK . Biliyorsunuz biz 30 mu 25 sene evvel balıklıgöle gittiğimiz zaman Türkiye’nin bütün vilayetlerinde hacca gidecek adaylar önce Hz İbrahim’inin makamını ziyaret ederlerdi.Hz İbrahim’in doğduğu mağaraya gelirlerdi,o bölgede balıklıgölü gezerlerdi.o ilhamı alırlardı hacca öyle giderlerdi.Biliyorsunuz şimdi uçakla hacca gidiyorlar pat diye iniyorlar:  işte burası hac diye,inanın varya eski hale dönmesi lazım.Çünkü Şanlıurfa İbrahim aleyhiselam, Eyyüb aleyhiselamın makamlarıdır.İbrahim peygamber’in doğduğu makam burada,Türkiye’de bulunan tüm haccı adayları öncelikle Şanlıurfa’ya gelmeleri lazım.Buradan hacca gitmekle arasında çok fark var.Biz 25-30 sene evvel hacca gidecek aileler Balıklıgöl’e bekliyorlardı.Bizim Şanlıurfa aileleri onları evlerine misafir alıyorlardı.Ama gücün göre kimine göre 2 kişi kimine göre 3 kişi .Ben buradan Diyanet İşleri Bakanlığımıza sesleniyorum halk olarak misafirperveriz onları misafir edeceğiz.Bundan sonra hacca gidecek adayları önce Şanlıurfa’mıza bekleriz.Ardından hacca gitsinler.Allah kabul etsin.dedi.

 

            KUTSAL KENTLER:

Şanlıurfa'nın Dini Turizm Potansiyeli; Kentin "Peygamberler Şehri" olarak tanınması dini turizm açısından büyük önem taşımaktadır. Musevi, Hristiyan ve Müslümanlar tarafından tanınan Hz. İbrahim (A.S)'ın Urfa'da doğup yaşadığına inanılmış olması bu kentin her üç dine mensup topluluklarca kutsal olarak tanınmasına neden olmuştur. Hz. İbrahim (A.S)'ın doğduğu mağara, ateşe atıldığında düştüğü yerde oluşan Halil-ür Rahman ve Aynzeliha Gölleri ile çevrelerindeki kutsal mekanlar her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

M.Ö.132-M.S 250 yılları arasında Urfa'da hüküm süren ve mahalli krallık olan OSROENE Krallığı dönemi Hıristiyanlık açısından büyük önem taşımaktadır. Osroene Krallarından Abgar Ukomo'nun Hristiyanlığı dünyada resmi din olarak kabul eden ilk krallardan olduğuna, bu  şahsın Hz. İsa'yı dinini yaymak üzere Urfa'ya davet ettiğine, Hz. İsa'nın yüzünü sildiği mendile çıkan mucizevi resmini ve Urfa'yı kutsadığına dair bir mektubunu Abgar Ukomo'ya gönderdiğine Hristiyanlık alemince inanılmaktadır. Bu nedenle Hristiyanlar günümüzde bile Urfa'ya "Kutsanmış Şehir" anlamına gelen "The Blessed City" demekte ve bu tarihi kenti ziyaret etmektedirler.

Ayrıca Şuayp Peygamberin makamının yer aldığı tarihi Şuayp Şehri'nin kalıntıları, Eyyüp Peygamber hanımı Rahime Hatun ve Elyesa Peygamberin Türbelerinin yer aldığı Viranşehir ilçesi yanındaki Eyüp Nebi Köyü, İl merkezinde Eyyüp Peygamber'in hastalık çektiği mağara, çok sayıda yerli yabancı turist çeken Peygamber  makamlarındandır.

Karayolu ile kutsal topraklara gidilen 1990 yıllarda Şanlıurfa'nın Hac yolu güzergahında bulunması, hacı adaylarının ve Umre ziyaretine giden, dönen kafilelerin peygamber makamlarını ziyaret etmek amacıyla en az bir gün süre ile il merkezinde konaklamaları turizme büyük canlılık  getiriyordu.

 

MEKKE; İslam dininin kutsal şehri olan Mekke’de Kabe, Mescid-i Haram, Hira mağarası, Safa-Merve tepesi, Arafat dağı gibi İslam dini açısından önemli olan yerler ve yapılar bulunmaktadır. Her Müslüman için ömründe bir defa Hacca gitmek İslam’ın beş emrinden biridir. Bu nedenle her yıl hac mevsiminde üç milyona yakın ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Yeryüzünün her yerindeki Müslümanlar tarihsel bir hesapla M.Ö 2000 yılında Hz. İbrahim tarafından inşa edilen İslam’ın kıblesi Kâbe’ye yönelerek ibadetlerini gerçekleştirmektedirler. Dünyanın en iyi korunan sit alanlarından olan Mekke’ye sadece Müslümanların girişine izin verilmektedir.

 

KUDÜS, Kudüs, tarihi M.Ö 4000 yılına kadar uzanan dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Bu ruhani merkez M.Ö 10. Yüzyıldan beri Yahudi halkı için kutsal bir şehir olmuştur. Sadece Yahudiler için değil Hristiyanlar ve Müslümanlar için de kutsal bir şehirdir. Binden fazla sinagog, yüzlerce kilise ve yetmişe yakın camiye ev sahipliği yapmaktadır.

Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı, Tapınak Dağı, Kubbet-us Sahra, Kutsal Mezar Kilisesi gibi birçok önemli dini merkezler Unesco Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Kudüs öncelikle dini nedenlerle bilinmesine rağmen, aynı zamanda bir kültür merkezidir. Ölü Deniz Parşömenleri başta olmak üzere birçok antik koleksiyona sahiptir. Ayrıca Filistin Ulusal Tiyatrosu, Kudüs Senfoni Orkestrası ve Yad Vashem (Holokost Kurbanları Anıtı) önemli turistik noktalardandır. Özellikle İsrail Müzesi, yaklaşık yılda bir milyon ziyaretçiyi çekiyor.

MEDİNE; Medine İslam’ın ikinci kutsal şehri olarak kabul edilir. Hicaz Bölgesi’nde Kızıldeniz’e yaklaşık 120 km uzaklıkta yer alır. Mekke gibi sadece Müslümanların Medine’ye girmesine izin verilmektedir. Medine’nin en önemli yapılarından bir tanesi Mescid-i Nebevi’dir.

MS 622 yılında Hz. Muhammed tarafından inşa edilen mescit, aynı zamanda Hz. Muhammed’in evidir. İçerisinde Hz. Muhammed’in kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi, Mekke’de hac görevini yerine getiren ziyaretçilerin Kabe’den sonra en çok ziyaret ettikleri yerlerin başında gelmektedir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum