Hastalıklar artınca Hacamata ilgi arttı

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Hacamat Tedavisi ile ilgili Uzman Terapist Mehmet Sade ile röportaj yaptı.

Hastalıklar artınca Hacamata ilgi arttı

Şanlıurfa Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Hacamat Tedavisi ile ilgili Uzman Terapist Mehmet Sade ile röportaj yaptı.

Hastalıklar artınca Hacamata ilgi arttı
01 Aralık 2017 - 17:33

Sade; Hacamat 4 Yaş altı çocuklara yapılmaz, kanser hastalıkları için ilaç kullanan hastalara yapılmaz ve yüksek derecede tansiyon ve şeker olan kişilere hacamat yapılmaz.

 

Hastanın hiçbir hastalığı yok ise sünnet olduğu için yaptırıyorsa 6 ayda bir muhakkak yaptırmalıdır.

 

Yaklaşık 50 yıldan bu yana hacamat yapılmıyordu eczaneler de kullanılan ilaçların bir tarafı düzeltirken bir tarafı bozduğu için hacamata ilgi arttı son 5 yıldır hacamat yaygınlığı başladı.

 

 

 

Sizi Tanıyabilirmiyiz ?

OEB Terapi Merkezi Uzman Terapist Mehmet Sade yaklaşık 7 yıldır bu işi yapıyorum.

 

HACAMAT NEDİR?

 

Vücut içerisinde dolaşan pıhtı, vücut  içerisinde dolaşan kirli kanı alma aracıdır.

 

HACAMAT KİMLERE YAPILIR?

 

4 yaş üzerinde ki insanlara yapılıyor, hasta olan kişilere yapılıyor ve sünnet olduğu için yaptıran hastalar da oluyor.

 

HACAMATIN FAYDALARI NELERDİR?

 

Bel fıtığı olan hastalarımız da, boyun fıtığı olan hastalarımız da, menisküs olan hastalarımız da, migren, silüzit, topuk dikeni, ödem gibi hastalıklar da birebir tedavi şeklidir.

 

HACAMATI KİMLER TARAFINDAN YAPTIRMAK GEREKİYOR?

 

Hacamatı uzman terapistler ve uzman doktorlar haricinde kimse yapamaz, bir uzmanın haricinde kimse yapmamalıdır.

 

HACAMATI YAPACAK OLAN KİŞİNİN UZMAN OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

 

OEB Terapi merkezinde uzman olarak sadece ben varım. Şuan Şanlıurfa ilimiz de birçok uzman haccamlarımız var onun diplomasına bakabilirsiniz veya sorabilirsiniz, uzmanlık alanını araştırabilirsiniz bu şekilde öğrenebilirsiniz.

 

HACAMATIN YAPILMASININ SAKINCALI OLDUĞU DURUMLAR NELERDİR?

 

4 Yaş altı çocuklara yapılmaz, kanser hastalıkları için ilaç kullanan hastalara yapılmaz ve yüksek derecede tansiyon ve şeker olan kişilere hacamat yapılmaz.

 

HACAMATTA NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

 

 Hacamata gelecek olan hastanın öncelikle hijyenik olması gerekir aynı zaman da uzmanın da hijyenik bir şekilde olması gerekiyor. Hasta hacamatı yaptırdıktan sonra hayvansal ürünler kesinlikle tüketmemelidir onun haricinde 24 saat içinde duş almamalıdır, tabi 24 saat ile 48 saat arasında hastanın durumuna göre değişiyor.

 

HACAMATI NE SIKLIKLA YAPTIRMAK GEREKLİDİR?

 

Hastanın hiçbir hastalığı yok ise sünnet olduğu için yaptırıyorsa 6 ayda bir muhakkak yaptırmalıdır ama hastalığı var ise örnek olarak bel ve sırt ağrıları çekiyorsa 15 günde bir, ayda bir muhakkak yaptırmalıdır.

 

HACAMAT YAPTIRACAK OLAN KİŞİLERE TAVSİYELERİNİZ NELER?

 

Muhakkak hacamat yaptırmalarını istiyorum çünkü şuan günümüz de yaklaşık 50 yıldan bu yana hacamat yapılmıyordu son 5 yıldır hacamat yaygınlığı başladı. Çünkü hastalıklar artmaya başladı, eczaneler de kullanılan ilaçların bir tarafı düzeltirken bir tarafı bozduğu için hacamata ilgi arttı. Artık Sağlık Bakanlığı da buna el koydu artık Sağlık Bakanlığı adı altında yapılıyor. Her insanın 15 günde bir, ayda bir yaptırması gerekiyor bunu bütün Urfa halkına söylüyorum.

 

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

 

Ben teşekkür ederim.

 

 

Hacamatın tarihçesi :

Hacamat tedavisi 5000 yıldan fazla süredir dünya genelinde yaygın bir biçimde, birçok kültürün halk tedavilerinde önemli bir rol oynamıştır.

Tekniklerin belgelendirilmesi en erken eski Mısır’da Mısır papirüsleri üzerinde görülebilir. Nil Nehri kıyısına kurulmuş Eski Mısır medeniyeti ilk olarak kupayı tedavi amacıyla düzenli olarak kullananlardır. Milattan önce 1550 yıllarında yazılmış, 19.yüzyılda keşfedilen ve en eski tıp metinleri olan Eber papirüslerinde vücuttan kirli kanı ve yabancı maddeleri uzaklaştırmak için kan akıtılarak yapılan hacamat tasvirleri bulunmaktadır.

Bu kadim sanat Eski Mısırlılardan Yunanlılara ve Romalılara taşındı; modern tıbbın babası Hipokrat 2 tür hacamat’dan bahseder; kuru hacamat ve yaş hacamat. Hacamat hakkında yazılı kanıtlar Galen’in yazıtlarında da görülebilir.

18. ve 19. yüzyıllarda hacamat tedavisinin kullanılması Amerika Birleşik Devletlerinde ve batı dünyasında yaygın hale geldi. Hatta gazete sahipleri hacamat uygulaması hakkında geniş talimatnameler yayınlıyorlardı.

1860 sonlarında birçok hastalığın tedavisinde hacamat tedavisi uygulamak üzere Avrupalı ve Amerikalı doktorlar ve cerrahlar hacamat için işe alınıyorlardı. 18. ve 19.yüzyıllarda ingiliz halkı ilkbahar ve sonbahar aylarında hastanelere hacamat olmak için gidiyorlardı.

İngiltere’de her 3 kişiden biri , Amerika’da ise toplumun %35′inden fazlası bu tip alternatif tedavileri tercih ediyorlar.

ABD deki tıp fakültelerinin %60′ında Tamamlayıcı tıbbın bir parçası olarak hacamat eğitimi vermeye başlandı. Ayrıca Birleşik krallık’ta ve ingiltere’de birçok kurs düzenleniyor. Hacamat modern tıbbın dünyada en saygın iki merkezi olan Harvard tıp fakültesi ve John Hopkins Tıp merkezinde uygulanmaktadır.

Ülkemizde ise hacamat hem geleneksel tıp olarak halk arasında yapılmaya devam edildi; hem müslüman cemaatler sünnet olduğu için bu tedaviye sahip çıkarak yapmaya devam etti. Bugün ise artık hacamat, ülkemizde birçok kişi tarafından yaptırılıyor; Hacamatı tanıyıp ilgi duyanların sayısı hızla artmaktadır.

Hacamat Öncesi;

Hayvansal gıdalardan kaçınmak (et, süt, yumurta, yoğurt, peynir, margarin v.b.)

Kan sulandırıcı ilaçlar almamak (kiraz da kanı sulandırdığı için bundan da uzak durmak)

Cimadan (cinsel ilişkiden) uzak durmak

Zaruri değilse ağrı kesiciler almamak

Hacamata gelmeden en az 3 4 saat içerisinde yemek yememiş olmak

Hacamat öncesinde abdestli olmak           

hacamatın şifasını Allah(c.c.)’ın izniyle arttıracaktır.

Hacamat Sonrası;

Hemen sonrasında sirke içmek (sirkenin, hacamattan sonra vücuttaki mikropları kırma özelliği vardır.)

En az 2 saat uyumamak

En az 12 saat duş almamak

1 gün boyunca hayvansal gıdalardan uzak durmak (et, süt, yumurta, yoğurt, peynir, margarin v.b. Bal konusunda sıkıntı yoktur, yenilebilir)

Baharatlı, tuzlu yiyecekler yememek (çiğ köfte, lahmacun gibi)

Yüyürüş yapmak faydalıdır.

Yorucu işler yapılmaz.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Emine dağ
    2 hafta önce
    Allah yer gök senden razi olsun sen olmadaydin annem ölmüştü senin sayende kurtuldu rabbim basımızdan eksik etmesin