Reklam

Hayvan sevgisi ve bakımı ders olarak verilmeli

Parmaksız; ilkokuldan başlayarak eğitimlerinin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Derslerin bazılarında konu olarak hayvan sevgisi olsun bakımı olsun ders olarak verilmelidir.

Hayvan sevgisi ve bakımı ders olarak verilmeli

Parmaksız; ilkokuldan başlayarak eğitimlerinin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Derslerin bazılarında konu olarak hayvan sevgisi olsun bakımı olsun ders olarak verilmelidir.

Hayvan sevgisi ve bakımı ders olarak verilmeli
06 Eylül 2019 - 19:01

Veteriner Hekim Ali Kemal Parmaksız Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada  ;  yaklaşık onsenedir Veteriner Hekim olarak hizmet yapmaktayım.daha öncesinde ağırlıklı olarak büyükbaşla ilgileniyordum şuanda ise kedi köpek sektöründe şanlıurfa’da hizmet vermekteyiz. Çocukluğumdan beri kedi ve köpeklerle haşır neşirdim çok ilgilenirdim Ailemde bunu görüyordu fark ediyordu daha sonra annem ve babamın teşvikiyle Üniversite sınavlarında Veteriner Hekim olmaya karar verdim. Bu konuda çok duyarsısız bu konuda kesinlikle bilinçlenmemiz gerekiyor. Sokak hayvanları insanlarda olduğu gibi onlarda yaz aylarında bolca su tüketmelidir. Böylelikle çok soğuk bir su değil de ılık suya ihtiyaçları vardır. Kediler ve köpekler biz insanlar gibi terlemedikleri için daha fazla suya ihtiyaç duyarlar. Hepimizin üstüne düşen görev burada evlerinin önüne bir kap temiz ılık su koymalarıdır. Hayvan sevgisini çocuklara aşılamak için öncelikle her çocuğun evinde bir kuş,tırtıl yada ipek böceğini yetiştirmesini sağlayan ebeveynler olmalıdır ve böylelikle çocuklara hayvan sevgisini kazandırmış oluruz. Böyle bir şey olsa çok iyi olur ama bunun mümkün olacağını zannetmiyorum. Ama  Fen Bilgisi dersi adı altında bir konu olarak anlatılması çok güzel olur. Evcil hayvanlarımız ağırlıklı olmak üzere  doğada bulunan tüm hayvanlarımıza hizmet vermekteyiz. Hayvanların her türlü hastalığına karşı tedavi yapıyoruz, ayrı yeten kırık çıkık operasyonuna da giriyoruz her türlü veteriner hizmeti yapmaktayız. Bu konuda gerçekten sıkıntı var. Bizim devletten aldığımız hiçbir desteğimiz yok bu konuda anlayış göstermeleri gerekir. Bunun ilkokuldan başlayarak eğitimlerinin verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Derslerin bazılarında konu olarak hayvan sevgisi olsun bakımı olsun ders olarak verilmelidir. Kesinlikle aynı  kullandığımız ilaçlar aynı yöntemler aynı  her yönden doktorluk mesleğiyle benziyoruz. Devletimiz bunun üzerine birçok çalışma yaptı. Bu da halkımızın eğitimsizliğinden kaynaklanıyor. Kesinlikle bilinçlendirilmemiz gerekiyor. Dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı okullarda yeni uygulama başlatmıştı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların barınaktan köpek alabilmeleri için çalışma başlattıklarını açıkladı. Resmi Twitter hesabından bir fotoğraf paylaşan Bakan Selçuk, barınaktan alınan ve bakanlığın bahçesinde bakılan ‘Pergel’ isimli köpeğe yer verdi. Selçuk, “Pergel barınaktan geldi. Okullarımızın da alabilmesi için bir çalışma başlattık.’Bir bu mu kaldı?’ dediler. Emin olun, müfredata hayvan sevgisine dair bir yazı koymakla, okul bahçesine çocuğun seveceği, günaydın diyeceği bir can koymak arasında, ‘sevgi’ kadar büyük bir fark var” ifadelerini kullandı
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum