Reklam

Her kesime her bütçeye her cebe uygun menülerimiz mevcut(Video)

Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Esma Albayrak Şanlıurfa’da faaliyette bulunan Ekrem Coşkun Döner’in yetkilisi Mehmet Selim Özbay ile röportaj yaptı.

Her kesime her bütçeye her cebe uygun menülerimiz mevcut(Video)

Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Esma Albayrak Şanlıurfa’da faaliyette bulunan Ekrem Coşkun Döner’in yetkilisi Mehmet Selim Özbay ile röportaj yaptı.

Her kesime her bütçeye her cebe uygun menülerimiz mevcut(Video)
11 Aralık 2019 - 18:38

Özbay; Şimdi iyi bir döner kaliteli bir döner yüzde yüz yaprak et ile yapılır. Şimdi Türkiye de döner sektörü denilince birinci tavuk eti gelir. Buda bildiğimiz kanatlı hayvanlar yani tavuk etlerinden olur. Şimdi bu hijyen sağlamayan bir üründür.
Şimdi özellikle batıda ve Türkiye’nin güneyinde bizim şubelerde kuyruk izdihamı yaşanıyor. Yani bir bedava dağıtım nasıl oluyorsa o şekilde tekrar ücreti ile cebinden parasını ödeyerek parası karşılığında yemek alıyor. Böyle bir izdiham oluşuyor bu nedendir.
Bildiğiniz üzere koyun eti ve kuyruk yağından oluşan yağlar hafif kokumsu bir kokusu var. Bunu da özellikle bayanlar ve bazı kişiler bunu tercih etmiyorlar bu kuyun eti ya da kuzu eti düşünün içerisinde olduğu zaman bunu kesinlikle tercih etmemekle beraber tüketemiyorlar.
Etlerimiz yüzde yüz yaprak ettir. Yüzde yüz yaprak etin nasıl belli olur başta bazı firmalardan endişe duyuyorsanız sabah saatlerinde gidip ziyaret edebilirsiniz. Ustalar eti taktıkları zaman kıyma et var mı içerisinde hile var mı içerisinde o zaman anlaşılır ustalar döneri taktığı zaman.
 

SİZİ TANIYA BİLİR MİYİZ?
Ben Mehmet Selim Özbay Şanlıurfa Siverekliyim. Ekrem Coşkun Döner şubesi burası biz Şanlıurfa da burayı yeni açtık dört beş ay oldu. 155, şube olarak açtık. Ben buranın sorumlusu ve müdürüyüm. Şuan Türkiye geneli 250 tane şube ile hizmet etmekteyiz. Hedefimiz 333 şubeye ulaşmak Allah’ın izniyle ileriki zamanlar içerisinde bu şekilde devam ediyoruz.
TÜRKİYE’NİN HANGİ İLLERİNDE ŞUBELERİNİZ VAR?
Şuan Türkiye de 65 tane ilde hizmet ediyoruz biz döner sektöründe. 250 şubeye ulaşmış durumdayız dediğim gibi.
İYİ BİR DÖNER NASIL YAPILMALI?
Şimdi iyi bir döner kaliteli bir döner yüzde yüz yaprak et ile yapılır. Şimdi Türkiye de döner sektörü denilince birinci tavuk eti gelir. Buda bildiğimiz kanatlı hayvanlar yani tavuk etlerinden olur. Şimdi bu hijyen sağlamayan bir üründür. Ne yazık ki günümüzde biliyorsunuz tavuk hijyensiz bir ürün ne yazık ki kalite oranı yok. Çiftçilik bakımından hayvancılıkla ilgili mesela Türkiye de hayvan besleme konusunda iyi çiftçilerimiz var. Hayvansal etlerimiz ondan dolayı sağlıklı olduklarından dolayı bizde et üzerinden kırmızı et üzerinden döner yapıyoruz. Bu kırmızı etimizde yüzde yüz yaprak et şeklinde bize geliyor. Komple bizim bağlı çalıştığımız iki tane özel firmamız var. Türkiye’nin her yerinde Türkiye’deki kamu hastanelere bile et satan firmalar bunlar yüzde yüz yaprak şeklinde t4 makineleriyle etleri açmış olup bize şubelerimize soğuk zincir kırılmadan bizim şubelerimize getirmektedirler. Bizimde burada soğuk odalarımızda artı dört beş derecelerde ki odalarda muhafaza ediliyor. Ustalarımız her sabah donmadan yani dondurulmuş et değil kesinlikle tap taze bir şekilde canlı bir şekilde marinasyonu yapılmış bir şekilde etlerimiz burada her sabah saat sekiz ile on arası ustalarımız döneri takıyor yüzde yüz yaprak şeklinde aktıktan sonra tezgâhına çekerekten Ya Allah Ya Bismillah diyerek satışlarımıza başlıyoruz.
ET DÖNER FİYATI SEBEBİYLE PEK TERCİH EDİLMİYOR. SİZDE YOĞUNLUK VE TALEP NASIL?
Şimdi özellikle batıda ve Türkiye’nin güneyinde bizim şubelerde kuyruk izdihamı yaşanıyor. Yani bir bedava dağıtım nasıl oluyorsa o şekilde tekrar ücreti ile cebinden parasını ödeyerek parası karşılığında yemek alıyor. Böyle bir izdiham oluşuyor bu nedendir? Bu Türkiye genelinde ikram tarzında bir uygun fiyata verdiğimiz bir firmayız. Şimdi neden uygun veriyoruz? Mesela diyelim ki bir kamu memuru yani sıradan bir vatandaşımız her gün yirmi, otuz, kırk liraya gidip de her gün her lokantada yemek yiyemez değil mi yemek sektöründe. Ama bizim uygun fiyatlarımız olduğundan dolayı hemen hemen her gün müşterilerimiz aynı şekilde uygun fiyata olduğundan dolayı gelip de burada yemeklerini gönül rahatlığı ile tüketebiliyor. Şimdi fiyatları mesela minimize edilmiş şekli nedir. Piyasada mesela diyelim ki kıyma et sataraktan ve bunu fahiş fiyatlarla sataraktan kar amacını önceliği kar amacını güderek satanlar var. Bizde kar amacını çok düşürerekten yani millete bir nevi hizmet etmektir bizimkisi.
GENEL OLARAK HANGİ HAYVANIN ETİNİ KULLANIYORSUNUZ?
Bildiğiniz üzere koyun eti ve kuyruk yağından oluşan yağlar hafif kokumsu bir kokusu var. Bunu da özellikle bayanlar ve bazı kişiler bunu tercih etmiyorlar bu kuyun eti ya da kuzu eti düşünün içerisinde olduğu zaman bunu kesinlikle tercih etmemekle beraber tüketemiyorlar. Ama biz yüzde yüz dana yaprak etini kullanıyoruz. Bu dana yaprak eti de komple dananın but tarafından yani en sığ tarafından böyle tranş dediğimiz tarafından t4 makineleriyle yüzde yüz yaprak şeklinde açılarak hizmet ediyoruz bu şekilde. Yani koyun eti, kuzu eti kullanmıyoruz. Bunlar koku yapıyor ne yazık ki.
YEDİĞİMİZ DÖNERİN İYİ BİR DÖNER OLDUĞUNU NASIL ANLAYABİLİRİZ?
Şimdi iyi bir döner yemek istiyorsan damak tadına varmak istiyorsanız, birincisi döner salonuna gidip yediğinizde ortamın hijyenik olduğunu gördüğünüzde bir orada rahat olacaksınız. İkincisi damak tadına vardıysanız yani döneri tükettiniz yemeği yediniz damak tadını aldınız mesela bizim burada örneğin vatandaş bir döner yemek niyetine geliyor iki tane üç tane yiyen kişiler oluyor.  Niye? Damak tadını aldıklarından dolayıdır. Bunu da tabi ustalarımız marinasyonu çok güzel yaptığından dolayı, birde yüzde yüz yaprak et döner olduğundandır.
HASTA OLAN FAZLA YAĞLI YEMEYEN HASTALAR İÇİNDE ÖZEL BİR MENÜNÜZ VAR MI?
 Şimdi onlara özel menümüz şu şekilde, onlara sade et veriyoruz. Mesela örneğin hasta olan kişiler geliyor buraya biz onlara tabakta ikram ediyoruz. Bazıları ekmeksiz istiyor ekmeğe karşı hastalıkları olan kişiler var onlara da biz ekmek vermeden tabakta yüzde yüz yaprak et yanında sebze bile vermeden soğan olsun vermeden ikram ediyoruz. Onlarda memnun kalıyorlar bundan.
EN ÇOK HANGİ KESİM İNSANLAR TARAFINDAN TERCİH EDİLİYORSUNUZ?
  Kesinlikle bunu söylemek isterim elit kesim bizi tercih ediyor. Yani özellikle emniyet olsun, askeri personel olsun, kamu bankaların memurları olsun, diğer kamu kurumlarının memurları olsun onlar genelde tercih ediyorlar. Niye diyeceksiniz? Şimdi piyasada kıyma et yani bizim bölgemizde kıyma et ile yaprak et farkında lığını kimse yaşamıyor.  Adam gidiyor mesela parasını veriyor burada ne eti yediğini sorgulamıyor. Yani damak tadını benimsemiyor. Lakin bide öyle bir şey değil mesela batılı insan gerçekten bunu söylemek istiyorum üzülerek söylüyorum bir taraftan. Elit insanlar geliyor mesela burada bir defa yedi mi mesela bir polis memuru olsun, bir emniyet amiri olsun hafta içi bir yemek yiyor burada hafta sonu ailem ile geleyim diyor ve sabırsızlanarak geliyorlar. Ailesini çoluğunu çocuğunu alıp geliyor buraya getiriyor yemek için.
ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ÖZEL BİR MENÜNÜZ VAR MI?
 Öğrenci menüsü bizde şuan şöyle biz gramaj olarak eti satıyoruz. Elli beş atmış gram aralığında etimiz menümüz var mesela onu altı liraya veriyoruz. İsterseniz sandviç ekmek isterseniz lavaş ekmek arasında bunları öğrencilere ikram ediyoruz. Altı lira, dokuz lira, on lira, on bir lira, on üç buçuk lira, on sekiz liraya menülerimiz var. Yani her kesime her bütçeye her cebe uygun menülerimiz mevcuttur. 
SON OLARAK FİRMANIZ HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
 Biz şuan burada işte dediğimiz gibi Allah’a şükür kazasız belasız ilerleyişimizi sağlıyoruz. Şubeleşmeye de gitmeyi düşünüyoruz ve o yönde ilerliyoruz. Allah’ın izniyle Türkiye de ve Şanlıurfa da şubeleşmelerimiz iyi gidiyor. Bu gün itibari ile akşam tv8 de saat sekiz buçukta ödül alacağız. Genel müdürümüz Sayın Fatih Mehmet Büyükaslan alacak. Onu da gerçekten biz sevinerek izleyeceğiz İnşallah Allah’ın izniyle buda bize gurur verici bir durumdur. Bir de gıda ve hijyen konusunda da markamız bir çok belge almıştır, bir çok belge kazanmıştır. Bu belgeleri de mesela döner sektöründe 250 şubeye ulaşmak basit bir mevzu değil gerçekten. Et sektörü biraz risk oluşturan bir sektördür. Ekrem Coşkun bu riski göz ardı ederek ve bu riski, tamamıyla bertaraf ederek Allah’a şükür kazasız belasız yani ilerleyişini sağlıyor. Allah yolunu açık etsin inşallah. 
              Etlerimiz yüzde yüz yaprak ettir. Yüzde yüz yaprak etin nasıl belli olur başta bazı firmalardan endişe duyuyorsanız sabah saatlerinde gidip ziyaret edebilirsiniz. Ustalar eti taktıkları zaman kıyma et var mı içerisinde hile var mı içerisinde o zaman anlaşılır ustalar döneri taktığı zaman. Mesela etlerimiz buradan belli oluyor ki komple hepsi yüzde yüz yaprak ettir. Yani gramaj olarak da bir gram kıyma et içerisinde yok etimiz piştikçe doyum olmayan bir lezzete kavuşuyor. İçerisinde yüzde on oranında yağ katıyoruz. Bu yağda olmazsa zaten et pişmez kesinlikle simsiyah olur kararır pişmez biz bunu da zaten standartlara göre uyguluyoruz. Yakından baktığınızda da yaprak et olduğu anlaşılır.
            BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
            Ben teşekkür ederim.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum