Herkes kendi işini yapsın

Söyleyen, kraathanelere 18 yaş üstü kişiler gelebiliyor. Kafelere ise 18 yaş altı gençlere gidebiliyor. Ancak, kafelerde oyun oynatılması durumunda yasalara karşı gelinmiş olunuyor.

Herkes kendi işini yapsın

Söyleyen, kraathanelere 18 yaş üstü kişiler gelebiliyor. Kafelere ise 18 yaş altı gençlere gidebiliyor. Ancak, kafelerde oyun oynatılması durumunda yasalara karşı gelinmiş olunuyor.

Herkes kendi işini yapsın
14 Aralık 2018 - 16:48

 

Herkes kendi işini yapsın ben kahveciyim kahvecilik yapıyorum, ben nargile satmıyorum veya başka bir şey satmıyorum, ben kahvecilik yapıyorum, kıraathane adı altında işletmemi çalıştırıyorum.  Adamlar bir bölümünü nargile kafe yapmışlar diğer bir bölümünü oyun salonu yapmışlar. Her türlü oyun oynatıyorlar. Bilindiği gibi orada yaş sınırı yok, bizim işletmemiz de +18 yaş sınırı var, o işletmelerde +18 yaş sınırı yoktur. 18 yaşın altında ki öğrencilerde gidiyor oraya böyle işletmelerde oyun oynatıyorlar.

Kıraathanelerde gazete ve kitap köşesi  olsa daha güzel olur, nostalji olur bunu da yaparsa belediyeler yapar, belirli kıraathaneler de, belirli işletmeler de okuma köşesi oluşturursa güzel olur, güzel bir tarih köşesi olsa insanların internette bulamayacağı kitaplar olur, gündelik kitaplar olur onlar da okunur.

Biz daha öncede televizyon aracılığı ile sesimizi duyurmaya çalıştık, bizim yetkililerden ricamız biz ekmeğimizin peşindeyiz biz bu işi keyfimizden yapmıyoruz.

Ruhsatsız yerler denetlenmezken ruhsatlı yerlerin sık sık denetleniyor.

Söyleyen kıraathanesinin işletmecisi Halil SÖYLEYEN Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; 30 yıldır bu işi yapıyorum, dededen kalma üç kuşak bu işi yapıyoruz yaklaşık 1940 yılından beri bu sektörün içindeyiz . Sorun çok, bizi rahatsız eden sıkıntılarımız, son zamanlarda sık sık denetimlere geliniyor, denetimlerde sıkıntımız yok, teşkilatımızdan sıkıntımız yok fakat memleketimizde bu kadar usulsüz çalışıp ruhsatsız yerler varken bu ruhsatlı iş yerlerine sık sık denetim yapılmasının haftada bir geliyorlar ve her gelişinde evrak teyit ettiriyorlar. Zaten evraklarımız var sistemlerde var, dosyalarda var yani biz eski işletmeyiz gelip evraklarımızı belirtmektense usulsüz çalışıp ruhsatsız çalışan iş yerleri var onlara bir önlem alın gidip onlara işlem yapın. Diğer bir sıkıntımız Urfa’da herhalde yüzlerce her semtte her mahallede nargile kafe adı altında işletmeler açılıyor, açılsın herkes rızkını yiyor.  Allah kimsenin emeğini hiç etmesin ama herkes işini yapsın, benim işletmem kıraathane üzerine ben kıraathanecilik yapıyorum.Ben nargile kafe adı altında çalıştırmıyorum, ben nargile satmıyorum nargile kafe açmışsan nargile kafeni işlet, kafeterya ise kafeterya işlet. Kafeterya ve nargile kafe adı altında onu işletmesi olan yere kıraathane diye düşünüyorlar. Adamlar bir bölümünü nargile kafe yapmışlar diğer bir bölümünü oyun salonu yapmışlar. Her türlü oyun oynatıyorlar. Bilindiği gibi orada yaş sınırı yok, bizim işletmemiz de +18 yaş sınırı var, o işletmelerde +18 yaş sınırı yoktur. 18 yaşın altında ki öğrencilerde gidiyor oraya böyle işletmelerde oyun oynatıyorlar, bizim ricamız emniyet teşkilatından veya belediye yetkililerinden bu işe bir el atsınlar. Herkes kendi işini yapsın ben kahveciyim kahvecilik yapıyorum, ben nargile satmıyorum veya başka bir şey satmıyorum, ben kahvecilik yapıyorum, kıraathane adı altında işletmemi çalıştırıyorum. İyi o zaman bende, her kıraathaneci arkadaşımız 5 - 10 tane nargile indirsin, nargile de satalım ne oldu o zaman bizim işletmemizin adı kıraathane mi? Nargileci mi? Bu sıkıntılarımız var, bu sıkıntılarımızı da biz derneğimiz aracılığıyla sağ olsun dernek başkanımız bunu daha önceden emniyet yetkililerine bildirmişti, belediyeye iletmişti ama maalesef bir sonuç alamadık.  Sizin aracılığınızdan bir nebzede olsa sesimizi duyurmuş olalım.

Gazete ve kitaplık internet çıkınca kıraathanelerde terk edilmeye başladı

Söyleyen, Kitaplık daha önceler de büyük kıraathanelerde vardı. Kitap köşesi,  gazete adı altında ama maalesef zamanla yavaş yavaş internet ağı çıkınca, teknoloji ağı çoğalınca ve insanlar artık bu tarz şeylere internet aracılığıyla bakıyor. Herkesin cebinde telefon var, internetten açıyor aradığı kitap ve gazeteleri buluyorlar. Tabi olsa daha güzel olur, nostalji olur bunu da yaparsa belediyeler yapar, belirli kıraathaneler de, belirli işletmeler de okuma köşesi oluşturursa güzel olur, güzel bir tarih köşesi olsa insanların internette bulamayacağı kitaplar olur, gündelik kitaplar olur onlar da okunur.

 

18 yaş altı gençler Kafeye gidiyor ancak orada oyun oynanmaması gerekir.

Söyleyen; Biz kendi başımıza hareket etmiyoruz, bizim bir derneğimiz var dernek başkanımız aracılığıyla biz bunları emniyet birimlerine, belediye birimlerine bildirdik. Bizim en büyük sıkıntımız da, herkes kendi işini yapsın diyoruz. Kafeteryalar da nargile kafe adı altında çalışan işletmeler de bu oyunların kaldırılmasını istiyoruz. Bu konuda neden sıkıntılısın diye sorarsanız, benim sıkıntım, belki oradaki müşteri bana gelmeyecek ama diğer arkadaşıma da gitmeyecek ama sonuçta orası 18 yaş sınırı olmayan bir işletme,  18 yaş altı öğrenciler de gidiyor,  benim çocuğum da var kafeye gidiyor, eşimin, dostumun, tanıdıklarımın çocuğu da gidiyor. Eğer öyle bir işletmeyse 18 yaş sınırı olmayan bir yerse yasaktır devletimizin koymuş olduğu yasaktır, sıkıntımız budur başka bir sıkıntı yok.

Kafelerde oyun oynanmaması için denetimler artırılmalı

Söyleyen, O işletmelere giden genç kesim arkadaşlar var, zaten oraya belirli bir yaş grubu gidiyor, yaşı yetişkin insanlar da gitmiyorlar oraya. Örneğin benim birkaç tane müşterim gelip kahvede oyun oynayacak ama birkaç arkadaşı kafeye takılıyor, hadi gidip kafe de hem eğlenelim hem de oyunumuzu oynayalım deyince tabi ister istemez bir nebze sektesi var bize yok değil. Şikayetlerimiz son 2 yıl da baya bir arttı, 2 yıl öncesinde kafeteryalar da ve kafeler de oyun yoktu fakat son 2 yılda baya bir arttı. Hatta zaman zaman bazı kafecilerin eksik takımları oluyor okey takımı, kağıt takımı vs. gelip bizden istemeye başladılar, biz zaten bu işe karşıyız.

Biz ekmeğimizin peşindeyiz

Söyleyen, Biz daha öncede televizyon aracılığı ile sesimizi duyurmaya çalıştık, bizim yetkililerden ricamız biz ekmeğimizin peşindeyiz biz bu işi keyfimizden yapmıyoruz, ekmeğimiz için yapıyoruz ben 30 yıldır bu işin içerisindeyim 3 kuşaktır içindeyiz ben bu işi yapıyorum, ben bu işi yaparken de ekmeğim için yapıyorum, herkes kendi ekmeğini yesin, herkes kendi işini yapsın kıraathaneci, bilardocu herkes kendi işini yapsın. Sayın Cumhurbaşkanımızın da daha önceden bir deyimi vardı herkes tabelasında yazdığı işi yapsın diye tabelasında ne yazıyorsa o işi yapsın, bizim yetkilerden ricamız bu kafeler de oyun oynanmasını bir an önce kontrole alsınlar. Dedi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum