Reklam

Herkes yıkıyor ama kimse temizliği aramıyor

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler oto yıkama sektörü ile ilgili Umut Madaracı ile röportaj yaptı.

Herkes yıkıyor ama kimse temizliği aramıyor

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler oto yıkama sektörü ile ilgili Umut Madaracı ile röportaj yaptı.

Herkes yıkıyor ama kimse temizliği aramıyor
03 Ağustos 2018 - 18:08

Madaracı; . Bu sektör çok kötü durumda birçok sorunumuz var bir tane değil birçok sorunla aynanda mücadele etmek zorundayız.

Petroller tüm sektörün işini kırdı yıkamalar hemen, hemen %50 %60 azaldı lüks marka arabalar bile kendi arabalarını petrol alıp hemen orada 4 TL ye 5 TL ye arabalarını yıkıyorlar.

Bu işin başka bir sorunu aynı fiyata herkes yıkıyor ama kimse temizliği aramıyor.

 

ÖNCELİKLE SİZİ TANIYA BİLİRMİYİZ?

Umut MADARCI Oto yıkama sektöründeyim

KAÇ YILDIR BU İŞTESİNİZ?

Çok fazla olmadı devir aldığım iş yeri çok eski bir iş yeri yani yeni bir iş yeri açmadım normal bir oto yıkama yerini devir aldım aynı şekilde devam ettiriyorum hala buradayım.

ŞANLIURFA DA OTO YIKAMA SEKTÖRÜ OLARAK NE GİBİ SORUNLARINIZ VAR?

Ben bu piyasaya gireli çok olmadı bu işin içinde olanlarla çok samimiyiz konuşuyoruz. Bu sektör çok kötü durumda birçok sorunumuz var bir tane değil birçok sorunla aynanda mücadele etmek zorundayız.  Yıkama ücretleri hiçbir şey çok cüzi bir rakamlara yıkıyoruz bu rakamların altına çekenlerde var bizler yıkamayı temiz yapalım derken insanlar daha fazla para ödememek için daha ucuz olan yerlere kaçıyorlar. Bu işin başka bir sorunu aynı fiyata herkes yıkıyor ama kimse temizliği aramıyor nerde 5 TL ucuzsa oraya gidiyor en büyük sorunlardan bir oto yıkamacılarda anlaşamazlık bütün bunlar yetmezmiş gibi petroller tüm sektörün işini kırdı yıkamalar hemen, hemen %50 %60 azaldı lüks marka arabalar bile kendi arabalarını petrol alıp hemen orada 4 TL ye 5 TL ye arabalarını yıkıyorlar.

 PETROL ALMADAN DA 1 TL YE YIKIYORLAR PETROL ALMAK ŞART DEĞİL?

Ben o kadar bilmiyorum petrol alanlar belki yıkıyor o daha kötü adam petrolünü satıp kendi yıkamasını da orda yapıyorsa bunu da bir şekilde anlarsın yoldan geçen bir araç orda 1 TL atıp bu tür imkanlardan faydalanırsa bundan petrol ne kazanacak hadi onu geçtim biz ne kazanalım biz kimin arabasını yıkayalım buraya gelen arabaların zaten %80i çamurlu araba çok kirli araba 1 ay yıkamamış binilecek tarafı kalmamış arabalar gelmeye başladı ona yarım saat 1 saat en az yarım saat vakit harcadığımız elektrik su yaptığımız zaman personel aldığımızda 15 - 20 TL biz insandan 25,30TL talep etsek zaten yıkamayı yapamayacağı başta pazarlık etmeyip sonradan o fiyatı isteyip o fiyatı verir bir daha buraya gelmez kimseden istediğimiz fiyatları hak etiğimiz veya yaptığımız işin karşılığını çıkara bilecek bir fiyat alamıyoruz

BİR OTO YIKAMANIN NORMAL GİDERİ NE KADARDIR ?

O iş yerine göre değişiyor bazı işyerlerine su var kendi kuyu çalışması yapmış oradan sular biraz daha tavsiye ettiği fiyatı sunuyorlar biz şebeke suyunu kullanıyoruz içme suyu iş yeri olduğu için evden daha yüksek bir faturamız var yani bir uygulama yapıldı önce zam yapıldı zam ile beraber yeni bir uygulama yapıldı 10 tonu geçerse 7 TL üzerinden hesaplanacak 10 tonu geçmezse daha uygun bir fiyat üzerinden su ile işi olan bir iş yerinin 10 tonu açması çok kolay biz en yüksek fiyattan suyu ödüyoruz yani parasını elektrik de işyerinde çok gidiyor bizim vergi levhamız var suyumuz kaçak değil elektriğimiz kaçak değil kiralarımız yüksek eleman sayımız yüksek biz her şeyi olması gerektiği gibi yapmaya çalışıyoruz ama bizim gibi işini yapmaya çalışanların ayakta durması çok zor bu şekilde dayana bildiğimiz kadar dayanacağız olan paramızı da iş yerine yatıracağız nakit o da bittikten sonra kül olup gideceğiz bu sadece benim ile alakalı değil benim gibi doğru dürüst çalışanlara sıkıntı niyeti olan herkesin sorunu kesinlikle bunun sonuna çıkamaz.

AYDA ORTALAMA NE KADAR YIKAMA FİYATI ORTALAMA?

Yani dışarıdaki illerde de böyle bir araba 20 TL den aşağı yıkanmaması lazım , yıkayan kişi 20 TL den aşağı yıkarsa zaten zarar eder bunun karşılığı suyu elektriği kirası diğer masraflar bunların hepsini dahil ettiğiniz zaman yıkamayı 5 TL ye yıkanmaz bizim amacımız ne 5 TL ye araba yıkarsak ama ne olur herkes yapa bilir ama yıkama sayısı artarsa para kazanılır. Yıkama sayısı artmazsa günde 5 araba 6 araba yıkarsan kazanamasın ki 20 TL ye yıkarsan bir şey kazanamazsın bunu da 15 ay yıkadığını düşün 15 TL , 10 TL yıkayan var bu fiyatlarda adamın yeterince para kazanması gerekir etraftaki iş yerlerini batırmak elektrik i suyu kaçaktır yada elemanı Suriyelidir. Ben Suriyelileri kınamıyorum hepsi benim başımın tacı Suriyeliler Urfalılara göre daha az ücret aldıkları için onları çalıştırmak daha uyguna geliyor masrafı kısamazsınız bunu harcına düşe bilmek için usulsüz yollara başvurmanız lazım bunun altında usulsüz yollara başvur muşlar demiyorum öyle bir tabir yok kimseyi suçlamıyorum ama 20 TL altındaki yıkamalar zararlı o iş zararlı artı günde en az 15 araba yıkayacaksın ki para kazansın günlük olarak 50 60 TL yevmiye si olsun bütün masrafları çıktıktan sonra bunun dışında kimse bir şey söyleyemez sabit giderlere

SİZCE SABİT Mİ OLMASI GEREKİR?

Fiyatların sabit olması gerekir ama kimse yapamaz. Ben bu gün senden yeni duydum bu gün bizim bir derneğimiz varmış. Ben derneğin olduğundan bile haberim yok tu dernek sabitlese 25TL benim kendi fikirim kimse derneği dinlemez yani uyarısını dikkate almaz. Ben 20 TL ye yıkıyorum ama 20 TL altında yıkama yapmam üstünde yapa bilir ama altında yapamayacak bunun takip ini ne kadar yaparsa yapsın yine kontrolü sağlayamaz iş yerleri yine ben 20 TL ye yıkıyorum ama içeri giren müşteriyi takip edemez. Gizli adamlar gönderir belki o müşteri, müşteri değildir aslında fiyat öğrenmek için göndermiştir bir yapar 2 yapar. Eskiden köşe başında bakkal vardı artık köşe başında oto yıkama vardır. Bunun kontrolünü keşke sağlasa keşke sabit bir 20 TL çekse ben zaten 20 TL yıkıyorum benim arkada dükkanların orda 5,6 tane yıkama var onlarda bana şimdiye kadar 20 TL yıkıyoruz diyorlardı ama dediğim şekilde bir araştırma yaptım onlarda 15 TL ye yıkıyorlar bunu kendi aramızda halletmemiz lazım bunu kendi aramızda halletsek iyi niyet aramızda kaç kişin gösterir bunu 20 TL kaç kişi sabitler onu Allah bilir bunun önüne geçilmesi çok zor ceza uygulanırsa yüksek miktarlarda olursa belki önüne geçile bilir

SON OLARA SIKI DENETİM VE CEZA UYGULAMASI GELİRSE ÇÖZÜM BULUNURMU?

Yani %100 olmaz hepimiz bir birimizi tanıyoruz Urfalıyız %100 olmaz ama büyük bir ölçüde önüne geçilir bu sorunun beli kırılır en azından kimin ne kadara yıkadığını müşterilerde öğrenir        müşterilerden çok çok talep gelir çok sıkıntılar itirazlar olur durum bu sıvı yağ bakkaldan alırken yağın maliyet pazarlık yapa biliyor muyuz.  5 LT yağ için yapamıyoruz başka bir ürün mesela bir ürün alırken marketten veya bakkaldan pazarlık yapa biliyor muyuz. Hayır bu iş pazarlığa açık bir iş bunu diye biliyorlar bu kadara yıkaya biliyormusunuz,  ben diyorum 20 TL beni kurtarmaz demez  yani ben keşke desem o zaman sorun kendiliğinden ortadan kalkar bunu yapa bilecek bir el varsa ben direk derneğe ismimi  verdim kayıt olurum ödememi de yaparım inşallah bu uygulama olur yatırım yapabilen iş yerini çok güzel yerlerde yüksek kira ödeyip müşterisini tutan kişiler ayakta kalır onun dışında benim gibi ara yerlerde olanların hepsi dürüst çalışanlar kapanır gider diğerlerini tabi bilmiyorum !

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

BEN TEŞEKKÜR EDERİM.

YORUMLAR

  • 0 Yorum