Reklam

Hırsızlık yapanın teröristlerden farkı yoktur

Açmaz; Ben şunu söylüyorum devletimden çalınan her bir kuruş aynı devletime sıkılan bir mermi gibidir. Böylelerinin teröristlerden farkı yoktur. Hırsızlık yapanın teröristlerden farkı yoktur.

Hırsızlık yapanın teröristlerden farkı yoktur

Açmaz; Ben şunu söylüyorum devletimden çalınan her bir kuruş aynı devletime sıkılan bir mermi gibidir. Böylelerinin teröristlerden farkı yoktur. Hırsızlık yapanın teröristlerden farkı yoktur.

 Hırsızlık yapanın teröristlerden farkı yoktur
19 Şubat 2020 - 17:44

Ahmet Açmaz Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada; 1900 yıllarının sonu ve 2000 yıllarının başında Türkiye’nin sağlık durumu ile ilgili olarak  Daha önce ülkemizin sağlık durumu felaketti ama 2002 de ak parti geldikten sonra sağlıkta bir devrim yaptı .Bunu kabul etmemiz lazım fakat yedi sekiz yıl sonra gocalamaya başladılar. Örneğin sağlığın özelleştirilmesiyle ilgili özelleştirdiler ama çok yüksek maliyetler çıktı ülkemize tamda yerine oturmadı örneğin erkeğe doğum yaptırma, ciğer ameliyatı olmadan akciğer ameliyatı göstermek gibi özel hastaneler bunu kötüye kullandılar. Buda sağlık bütçesine büyük bir külfet getirdi. Bu çok yanlıştır denetimsiz özelleştirme oldu. Sen denetimi yapmadan bir şeyi özleştirirsen oradan yararlanırlar özel sağlık sektörümüzde başladılar. Devletten geçinmeye önce ilaç yolsuzlukları yaşadık doktorlarla ortak olup alınmamış ilaçları alınmış gösterdiler eczacılar bunu önledik. Ban kort ve reçete sistemi getirdik ondan sonra başladılar erkeğe doğum yaptırdık ya da üç ameliyat yaptık gibi ameliyatları yükselttiler. Devlette sağlık bütçesine baktığı zaman baktı kı dörde beşe katlanmış halbuki Türkiye’nin sağlık bütçesi bu kadar tutmuyordu. Çünkü denetimsizlik vardı. Bir sistem var Avrupalılar bunu uyguluyor. Ben bunu sağlık bakanlığına tavsiye ediyorum. Müfettiş sistemi,  yerinde denetim, hastanede denetim, uzmanında denetim her hastaneye bir bölüm açılır oraya iki tane müfettiş doktor verilir dâhiliyeci hastalar yerinde kontrol edilir, ilaçlar yerin de edilir, ameliyathaneler gerekirse yerinde kontrol edilir dosyalar oraya gelir ondan sonra dosyalar SSK ya gelir. Çünkü onlar onayladıktan sonra istediği hasta istediği zaman konuşma yetkisi olur. Örnek vereyim bir karaciğer ameliyatı olan bir hasta gece ziyaret edip sorabilir sana ne yaptılar böylece o hastaya hangi ilaç kullanıldıysa bu konu olur. Hangi ameliyatlar olmuşsa bunlar denetim olarak uygulanır. Hastanın dosyasına bakar hangi ilaçlar verilmiş hastalığı nedir böylece onaylar onayladıktan sonra da o dosyayı SSK ya gönderir. Hile yapmak isteyen özel hastaneler hastanenin içinde denetim müfettişleri olduğu zaman üstünde bir baskı hisseder buda caydırıcı olur bunu tekrarlamazlar. Bunlarda şöyle bir düşünce olur bunlar her an beni kontrol edebilir, hastayla konuşabilir vs. gibi korkular olur. Bunu yapan doktor veya hastane sahibi gerekirse kesinlikle sağlık sektöründe cezalandırılıp atılsın. Gerekirse diploması dahi elinden alınsın. Dedi.
Hile yapan bir doktor zaten doktor değildir
Açmaz; Çünkü hile yapan bir doktor zaten doktor değildir. Ben şunu söylüyorum devletimden çalınan her bir kuruş aynı devletime sıkılan bir mermi gibidir. Böylelerinin teröristlerden farkı yoktur. Hırsızlık yapanın teröristlerden farkı yoktur. Çünkü o da devlete sıkıyor bu da devletten çalıyor. Bunun için Avrupalılara baktığınız zaman denetim mekanizmaları mükemmel bir sisteme geçtikleri zaman pilot bölge belirlerler o bölge de o sistem uygulamaya başlanır. En önemlisi de denetim sistemlerini yerleştirirler. Denetimin olduğu her yerde özleştirilmiş sistemi getir ama denetimi senin elinde olsun. Örneğin doğum hastanesine atadın mı bir müfettiş doğum uzmanı bir odasıda orada oldu mu önce özel hastaneye gelen siviller dosyaları orada incelenecek. Hasta orada, dosya orada, aldığı ilaç orada böyle olursa o doktor ve hastane hile yapamaz. Şimdi soruyorum doğum yapan bir kadına verem ilacı verilebilir mi verilemez şimdi verilmiş gösteriyor erkeğe bile verilmiş gösteriyorlar. Sağlığın yemlik olmaması için, sağlığı halka yaymak için özel hastanelere denetim mekanizması kurulması gerekiyor. Bu da Avrupa’daki gibi müfettiş sistemiyle olur. Sağlık uzmanlı müfettiş oraya dâhiliye uzmanı atarsın oda verilir ve onun yeri orası sen burada devleti temsil ediyorsun burada her hastayı her ameliyatı denetle dosyalarını incele ve senin onayından geçen dosya daha sonra SSK ya gitsin ondan sonra para ödemesi yapılsın. Bakın bakalım üçte bir sağlık gideri azalıyor mu azalmıyor mu bizim toplumda nasıl çalarım nasıl daha fazla kazanırım daha fazla devleti nasıl dolandırırım bir algı var bunu önlemini de Avrupalılar gibi kurumsal denetim getirilmelidir. Ben bütün özel hastanelerin yerinde ve içini de denetilmesini istiyorum.
Denetimler ciddi olarak yapılmalı
Açmaz;  Evet, olmuşlar mesela Almanya gittiğinde özel hastaneye gittiğin zaman aldığın ilaçlar oradaki müfettiş doktorlar tarafından inceleniyor. O hastayla konuşabiliyor. Ne ameliyatı yapılmışsa nasıl bir tedavi uygulanmışsa müfettiş doktorlar tarafından kontrol ediliyor dosyası inceleniyor ve Almanya burada başarılı oluyor. Sağlık harcamalarına baktığın zaman nerede ne yazılmışsa hangi ilaç yazılmışsa dosyalanıştır o hastanede o ilaçlar dışında ek bir harcama yapılamıştır. Böylece alman hazinesi fazla para ödememiş oluyor. Bu da tabi ki başarı getirmiştir. İnsanlar denetimlerden korkarlar her an biri ameliyatıma girer korkusuyla bir apandis ameliyatını kalp ameliyatı diye gösteremez denetim yapıldığı zaman tıp’ı bilen bir müfettiş oraya verilecek bakın o zaman özel hastanelerde yolsuzluk oluyor mu olmuyor mu yüz de yüz kesilir. Devlet hastanelerinde de teçhizatlarını geliştirmiş olsun o bütçeyi daha alt tabana yayarsın böylece vatandaş devlet hastanelerinin araç gereçlerini temin edersin böylece sağlıktan yararlanmış olur. Uzman müfettiş doktorlar olmalıdır. Dâhiliye uzmanı olması gerekiyor dâhiliye her şeyden anlayan doktorlardır. Çünkü o sağlık eğitimini fakültesin de almıştır. Bunlara sadece bir oda dosyaların ilk onayı oradan geçecek bir hasta artık hastaneden ayrılıyor. Aldığı ilaç ve yaptığı ameliyat  hepsinin dosyası o hastanenin içindeki müfettiş doktor  tarafından incelenecek gerekirse  o hastayla konuşma imkanı olacak  ve gerekirse ameliyatını inceleyecek onayı orada verecek ondan sonra  o dosyayı SSK ya gönderecek SSK da o hastanenin ödemesini yapacak  bakın bakalım yüzde elli fark çıkıyor mu çıkmıyor mu bütçede.
Açmaz; Sağlık bakanlığının derhal denetim sistemi için müfettiş doktorlar tayin etmesi gerekiyor. Büyük hastanelerden başlaması gerekiyor. Çünkü en çok hileler burada oluyor. Bir hastanenin bir yıllık devletten aldığı parayı inceleyin çok para alıyorlar yüksek fiyata yapıyorlar. İnceleme olmadığı için bazı ürünleri düşük gösteriyorlar bazılarını da yüksek gösteriyorlar. Denetim mekanizması olursa inanın bu fiyatlar yarıya inecektir. Ben buna inanıyorum.dedi.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum