İç Mimar Lüks Bir Yaşam Alanı Tasarlayan Kişidir (VİDEO)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler İç mimar Osman Fındık ile röportaj yaptı.

İç Mimar Lüks Bir Yaşam Alanı Tasarlayan Kişidir (VİDEO)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler İç mimar Osman Fındık ile röportaj yaptı.

İç Mimar Lüks Bir Yaşam Alanı Tasarlayan Kişidir (VİDEO)
13 Aralık 2020 - 17:00

Fındık; 2016 – 2017 yıllarında Urfa’da iç mimarlığa pek önem verilmiyordu, Urfa insanı her şeyin kendisinin yapabileceğine inanıyordu. Beli bir süreden sonra iç mimarın farkını gördüler, meslektaşlarımız müşterilerimizi memnun ettikçe iç mimara bakış açısı değişti.
Öğrenci kardeşlerime tavsiye ediyorum bölümümüzü, biz 2012 yılında bu mesleği seçtiğimiz zaman süreç daha sıkıntılıydı, biz taşın altına elimizi koyduk. Şuan daha da avantajları var aslında bizim dönemler de iç mimarlığa olumlu bakmıyorlardı ama şuan daha olumlu bakıyorlar. Ben kardeşlerime buradan söylüyorum, mesleklerini sevsinler, şimdiden kendilerine kütüphaneler oluştursunlar, dersi derste dinlesinler, derslerine katılsınlar.
SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
İsmim Osman Fındık 1992 Suruç doğumluyum. 2016 yılında Yakın doğu üniversitesi, mimarlık fakültesi, iç mimarlık bölümünden mezun oldum. Daha sonra Şanlıurfa’ya gelip mesleğimi Şanlıurfa’da yapmaya karar verdim, 2016’dan bu yana mesleğimi Şanlıurfa’da yapıyorum.
MESLEĞE BAŞLAMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ?
Ben bu mesleğe başlamaya 2012 yılında karar verdim, o yıllar da İzmir’de bir iç mimarla çalışmamız esnasında mesleğin artılarını ve eksilerini konuştuk. Şehrimizde de bu meslekle ilgili büyük bir eksiklik olduğunu dile getirip bu şekilde 2012 yılında iç mimar olmaya karar verdim.
SİZCE İÇ MİMARLIK NEDİR?
Meslektaşlarımla benim aram da bazı farklılıklar var, bunlardan bazıları ben sevgiyle, aşkla, mesleğime olan aşkımla iç mimarlığı sürdürmeye çalışıyorum. Kimi insan bunu ticaret olarak düşünüyor, kimi insan hobi olarak düşünüyor, benimki de hobi olarak mesleğime olan aşkımı dile getiriyorum, iç mimarlık benim için hobi, aşk ve sevgidir.
İÇ MİMARIN GÖREVLERİ NEDİR?
Şehrimiz de genel de iç mimar ile mimar arasında ki farkı karıştırıyorlar, mimar yapının kolonunu, kirişi, ayakta durmasını sağlayan kişidir. İç mimar, ayakta duran yapının içini tasarlayan kişidir, renklerin uyumu, halısı, perdesi, aydınlatma elemanları, tasarım üzerine daha çok normal bir yaşam alanı değil de lüks bir yaşam alanı tasarlayan kişidir.
MESLEKTEKİ SERÜVENİNİZİ ANLATIR MISINIZ?
Bana baksanız dün gibi ama dönüp de projelerimize baksanız 2016’dan bu yana ben Şanlıurfa’da 400’e yakın projeye imza attım ve 2019 yılında Şanlıurfa birinciliğim var. Benim işime olan aşkımdan dolayı daha dün gibi geliyor, nice 400’lü projelerimize diyelim.
PROJELERİNİZDEN BİZE BAHSEDER MİSİNİZ?
Bir iç mimarın ufku geniştir, her türlü projeyi iç mimar tasarlayabilir, çalışma sağlayabilir ama bizim Şanlıurfa’da genellikle ofis, ev, kafe, restaurant bu tarz da ilerliyor.
UNUTAMADIĞINIZ PROJENİZ OLDU MU?
Bir projeyi unutamaman için ya o projeyi yapmıyor olman gerekir ya da bu zamana kadar benim unutamadığım bir projem olmadı çünkü ben her projeme bir diğerinden daha önem verdim. Burada bir parantez açmak gerekirse unutamadığım tek proje Şanlıurfa şehitlik projesi çünkü onun manevi bir duygusu var. Diğer projeler de maddiyat döndüğü için, şehitlik projesin de maneviyat döndüğü için bu proje bizim için daha farklı, onun biz de ayrı bir yeri var.
ŞANLIURFA HALKININ İÇ MİMARLIĞA BAKIŞ AÇILARI NASIL?
Ben 2016 yılında mezun olduktan sonra, 2016 – 2017 yıllarında Urfa’da iç mimarlığa pek önem verilmiyordu, Urfa insanı her şeyin kendisinin yapabileceğine inanıyordu. Beli bir süreden sonra iç mimarın farkını gördüler, meslektaşlarımız müşterilerimizi memnun ettikçe iç mimara bakış açısı değişti. Bu yüzden bana göre 2019 – 2020 yıllarında Urfa’da iç mimarlık revaçta olan bir meslek.
SİZCE BİR İÇ MİMARIN ÖNEMİ NEDİR?
İç mimar daha kısa sürede sizi projeyi teslim eder, daha az maliyetle projeyi teslim eder, profesyonel ekiple çalışır, aile bireylerine göre tasarım yapar. Baktığınız zaman bir ev de 3 – 4 ya da 5 kişi varsa her bir bireye farklı çalışma olanağı sağlar iç mimar. Ama tek başınıza yaptığınız zaman o parkeyi nereden bulacaksınız, o duvar kâğıdını nereden bulacaksınız ve bir de bu işin maddiyat yönü var, iç mimar her zaman size daha uyguna mal eder. Çünkü siz bir defa mutfak yaptırıyorsunuzdur ama iç mimar ayda 40 tane mutfak yaptırıyordur sirkülasyon dediğimiz olaydan dolayı iç mimar her zaman daha uyguna mal eder.
HEDEFLERİNİZ NELERDİR?
Çok şükür ben 2016’dan sonra 4 yıl gibi bir süre zarfında mesleğiniz de çok güzel yerlere geldik tabi hedeflerimiz, ideallerimiz var, ben işimi daha da büyütmek istiyorum, yanım da daha çok kişinin çalışmasını istiyorum, istihdam sağlamak istiyorum, genç ve yeni kardeşlerimize örnek olmak istiyorum. Sonuç itibariyle sürekli Osman Fındık olmayacak, yeni öğrencilere bayrağı teslim etmek istiyorum, kendimden sonra kendim gibi birilerini yetiştirmek istiyorum. Bunun yanı sıra bir de memlekete olan aşkımdan dolayı ilerleyen dönemler de inşallah belediye başkanı olma hayalim var.
İÇ MİMARLIĞI DÜŞÜNEN GENÇLERE TAVSİYELERİNİZ NEDİR?
Öğrenci kardeşlerime tavsiye ediyorum bölümümüzü, biz 2012 yılında bu mesleği seçtiğimiz zaman süreç daha sıkıntılıydı, biz taşın altına elimizi koyduk. Şuan daha da avantajları var aslında bizim dönemler de iç mimarlığa olumlu bakmıyorlardı ama şuan daha olumlu bakıyorlar. Ben kardeşlerime buradan söylüyorum, mesleklerini sevsinler, şimdiden kendilerine kütüphaneler oluştursunlar, dersi derste dinlesinler, derslerine katılsınlar. Bir an önce okullarını bitirsinler ve oranın gelip geçici bir heves olduğunu bilsinler, çoğu insan var gidip okumadan dönüyor. Benim öğrenci kardeşlerime tavsiyem gidip okullarını okusunlar ve hemen gelip mesleklerini icra etsinler. Çünkü Urfa’nın ciddi anlam da iç mimara ihtiyacı var, büyük bir şehiriz ve burada fazla iç mimar yok mesleğini yapan bu yüzden ihtiyaç varken bir an önce gidip okullarını okusunlar, korkmalarını gerektirecek hiçbir konu yok. Bana da kimse sen git Osman Fındık’sın demedi, biz de bir şey bilmiyorduk zamanla öğrendik hiçbirimiz dört dörtlük değiliz. Ben buradan şunu da söylemek istiyorum, içleri rahat olsun kapımız açık gelsinler, biz kendilerine hangi konuda olursa olsun yardımcı oluruz, bize düşen ne gerekiyorsa biz yaparız.
SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?
Şanlıurfa halkına seslenmek istiyorum, bir yapıyı alırken asma tavana, duvar kâğıdına vs. bakmasınlar, İzmir olayın da yaşandığı gibi kullanılan demire baksınlar, betona baksınlar, yapının sağlamlığına baksınlar, site mi değil mi ona baksınlar. Aidatlarına baksınlar, dairenin güneş alışına baksınlar, bu tarz şeylere dikkat etsinler günümüz çağında para dökerek her istediğini yapabilirsin ama para vererek dairenin yerini değiştiremezsin, komşunu değiştiremezsin, binanın betonunu, demirini değiştiremezsin. Bunu zaten ilerleyen dönemler de eliniz genişlediği zamanlar da kendinizi iyi hissettiğiniz zaman bir iç mimar ile anlaşırsınız ve iç mimar evinizin içini tamamıyla değiştirir zaten. Siz konut alırken hele ki şu dönemler de demirine baksınlar, betonuna baksınlar, sağlam müteahhitlere baksınlar bu konulara dikkat etsinler.
                BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
                Ben teşekkür ederim.
 

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Kenar mimar
    1 yıl önce
    İç Mimar çizim ve tasarımını yapar müşteri onayladıktan sonra süreci takip etmekle yükümlüdür ama Urfa da çizim ücreti alamayan iç mimarlar dekorasyoncu oldular alçı boya arıyorlar piyasada gençler uzak durun bu meslekten yazık hayallerinize :)