İç Mimarlık kendi içerisinde incelik gerektiren bir daldır.

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Marjin Proje sahiplerinden restöratör mimar İsa Sağır ile röportaj yaptı.

İç Mimarlık kendi içerisinde incelik gerektiren bir daldır.

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Marjin Proje sahiplerinden restöratör mimar İsa Sağır ile röportaj yaptı.

İç Mimarlık kendi içerisinde incelik gerektiren bir daldır.
16 Ağustos 2019 - 19:25
Reklam

Sağır; Şanlıurfa halkı İç Mimarlık hakkında yeterli bilgi birikimine sahip değil. Bilgi birikim eksikliği yapıların iç mekanda olan  ihtiyaç fazlası işlerin oluşumuyla ilgili problemlere neden oluyor.

İç  Mimarlık konusunda Şanlıurfa da her ne kadar yeterli  bir seviyeye gelmemişse bile   çalışmalar yürütülüyor.  En azında yaklaşık üç dört yıldır mekanların  özelliklede çalışma ortamında çalışanların estetik konusunda kaygıları var.

Geçmiş dönemde yaşayan  evlerin  tamamında haremlik denen bir olay vardır.fakat  hiçbir şekilde bu yansıtılmıyor.

 Mimarlık kendi yönetim  anlayışı  ile  kendini insanlara iyi ifade edememesinden yadırganır bir durumdadır

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Ben İsa Sağır , restöratör mimarım aynı zamanda  üniversite hayatım biraz zorlu geçti ama sonucunda güzel çalışmalar elde ettim. Mimarlık  adına gereğinden fazla çalışma yaptım. Öncelikle mimarlığı belli bir kapasiteden belli bir kapasiteye getirecek kapasiteyi kendimde gördüm. Farklı bakış açılarıyla projelere yaklaştım.

ŞANLIURFA HALKI İÇ MİMARLIĞI NE KADAR TANIYOR?

Şanlıurfa halkı İç Mimarlık hakkında yeterli bilgi birikimine sahip değil. Bilgi birikim eksikliği yapıların iç mekanda olan  ihtiyaç fazlası işlerin oluşumuyla ilgili problemlere neden oluyor. İç Mimarlığın tanımı  farklı renklerin birbirine olan uyuşmaz bütünlüğünü sağlamak değil  aksi yönde basit renklerin bile birbiriyle uyumunu sağlamaktır. İçinde yaşayan insanların özellikle nasıl bir şey istediği daha önemli benim açımdan içinde yaşadıkları ortamı güzel tanımlamak. İnsanların içindeki psikolojileri ile tanımladık.

MEKANLARIN DAHA YAŞANILIR HALE GELMESİ İÇİN KULLANICILAR ESTETİK KAYGI YAŞIYOR MU?

İç  Mimarlık konusunda Şanlıurfa da her ne kadar yeterli  bir seviyeye gelmemişse bile   çalışmalar yürütülüyor.  En azında yaklaşık üç dört yıldır mekanların  özelliklede çalışma ortamında çalışanların estetik konusunda kaygıları var. Çalışmalar bu yönde ilerliyor.

ŞANLIURFA HALKI İÇ MİMARLIK KONUSUNDA KENDİ KÜLTÜRLERİNİMİ YOKSA MODERN KÜLTÜRÜMÜ YANSITIYOR?

Geçmiş dönemlerde yaşayan insanlar yönünden kapsayacak olursak şuanki mimariyle ilişkilendirilemez.  Geçmiş dönemde yaşayan  evlerin  tamamında haremlik denen bir olay vardır.fakat  hiçbir şekilde bu yansıtılmıyor. Eski yapıların sokak sülüetinde  bulunmaz . yeni kültüre göre   yapılan yapıların hiç biri bu şekilde ifade edilmez . Eski kültürle yeni kültür arasında hiçbir  bağlaşma yapılamaz.

ŞANLIURFA DA İÇ MİMARLARIN MESLEKİ VE SEKTÖREL SORUNLARI NELERDİR?

 Biz mimarları tek kavram üzerinde değerlendiririz . İç Mimarlılıkta mimarlığın aslında bir dalıdır.  Eğitim süreci içinde alınan eğitimler bütün sistemi kapsıyor. İç Mimarlık  kendi içerisinde  incelik gerektiren bir daldır. İz bunun tanımını size şu şekilde yapabiliriz İç Mimarlık kendi yönetim  anlayışı  ile  kendini insanlara iyi ifade edememesinden yadırganır bir durumdadır.Bütün Mimarlık dalları hakkında konuşuyorum.bizim çalışma şeklimizden ötürü   emeğimiz gözükmez onun için de emeğe kimsenin  saygısı olmaz.

BİZE ZAMAN AYRDIĞINZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben Teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • murat gergerli
    1 yıl önce
    kesinlik le katiliyorum isa beye kaygilarinda ve dusuncelerinde cok hakli ayrica birlikte calistigimiz. surecte calismalarimizda ve procelere kattigi ayrintilarda detaylarda bilgisiyle ve yaratici dusuncelerinden dolayi tesekkurlerimi sunarim basarilarinin devamini dilerim