İnkılap dersinde öğrenci dersi, derste dinleyecek

Bıçak; Hocanız size ne anlatmışsa 10 – 15 dakika okuyun ve arkasından soru çözün eksiğiniz varsa ortaya çıkar, eksiğiniz yoksa devam edersiniz.

İnkılap dersinde öğrenci dersi, derste dinleyecek

Bıçak; Hocanız size ne anlatmışsa 10 – 15 dakika okuyun ve arkasından soru çözün eksiğiniz varsa ortaya çıkar, eksiğiniz yoksa devam edersiniz.

İnkılap dersinde öğrenci dersi, derste dinleyecek
18 Kasım 2019 - 16:35

Orijin Eğitim Kurumlarında İnkılap Tarihi öğretmeni Mahmut Bıçak Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  TEOG sınavı vardı ve toplam 120 soru sorulurdu, 120 sorunun her branş içinde 20 soru vardı ama LGS sınavında öğrencilerimize Türkçe, Matematik ve Fen’den 20 soru sorulurken Sosyal bilgiler ve İnkılap Tarihi ve ana branş dersi olmasına rağmen sadece 10 soru soruluyor ve bizim toplam 76 kazanımız var. Bu kazananlar için de öğrenci ve öğretmen olarak sorulan sorular da güvenlik geçerliliği yüksek olacağını düşünüyorum.  Bir de bütün dersler de fen ve Türkçeden bahsediyorum kat sayıları 4 olurken bizimki 1 puan oldu bu da öğrencilerimizin dersimize bakış açısını değiştirmiştir. Yapılacak tek bir şey var eğer İnkılap dersi, Sosyal bilgiler dersi 4 ana branş dersinden sayılıyorsa neden 20 soru değil? Sonuçta çocukların kültürünü bilmeden liseye geçmelerine biz razı değiliz.İnkılap tarihi aslında ezbere dayalı bir derstir ama en önemlisi öğrenci dersi anlamak isteyecek, okuduğunu anlayacak. Şuan 10 sorumuza baktığımız zaman 6 – 7 soru okuduğunu anlama üzerinedir, 3 – 4 sorumuz da bilgi sorusu olarak geliyor. Bu sorulara baktığımız zaman da öğrenci okuduğunu anlamadan sınava giremeyecek. İnkılap tarihi dersinin ezber yönünün yanı sıra bir de yorum yapması gerekiyor. Yorum yapmadan kesinlikle ama kesinlikle sınavda başarılı olamazlar. İnkılap dersin de ben öğrencilerden şunu istiyorum bazen, evden çıkmadan önce oturup bugün hangi dersi göreceğim diye sadece 10 dakika okuyun. Dersten sonra da hocanız size ne anlatmışsa 10 – 15 dakika okuyun ve arkasından soru çözün eksiğiniz varsa ortaya çıkar, eksiğiniz yoksa devam edersiniz.Öğrencilerin en büyük hataları şu, çok büyük hevesle derse geliyorlar ve aynı hevesle sınava giriyorlar hatta çok büyük bir hevesle sınava giriyorlar fakat bütün derslere katlanıyorlar İngilizce, matematik, Türkçe, din bütün derslere katlanıyorlar ve dersler öğrencinin gözünde daha da büyüyor. Maalesef dersler büyüyünce öğrenci ‘Yapamam, edemem’ deyip dersi bırakıyor. İnkılap dersinde öğrenci dersi, derste dinleyecek, ‘Bugün hoca bana ne anlattı, ben ne öğrendim?’ eve gidip tekrar yapacak, soru çözecek, eksiğini fark edip tamamlayacak. Öğrencilerden şunu istiyorum, LGS sınavı liseye hazırlık olan bir sınavdır, ben şu liseye gittim, bu liseye gittim demesinler, üzülmesinler. Sonuçta liseye hazırlık olan bir sınavdır, bu sınava hazırlandıkları zaman liseye hazırlık sınavı olduğu için, girecekleri sınav da onlar için bir temel olmuş olacak. Dedi.
özel haber
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum