İnternetten satılan ilaçlar halk sağlığını tehdit ediyor (Videolu Haber)

Canbaz; internet üzerinden reçetesiz ilaç kullanımı arttı Buda yanlış bir karar. Yani ben hasta olduğum zaman doktora giderim doktor bana ne söylüyorsa ben onu uygularım.

İnternetten satılan ilaçlar halk sağlığını tehdit ediyor (Videolu Haber)

Canbaz; internet üzerinden reçetesiz ilaç kullanımı arttı Buda yanlış bir karar. Yani ben hasta olduğum zaman doktora giderim doktor bana ne söylüyorsa ben onu uygularım.

İnternetten satılan ilaçlar halk sağlığını tehdit ediyor (Videolu Haber)
23 Mart 2020 - 18:43
Reklam

Adnan CANBAZ Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  internet üzerinden reçetesiz ilaç kullanımı arttı Buda yanlış bir karar. Yani ben hasta olduğum zaman doktora giderim doktor bana ne söylüyorsa ben onu uygularım. Böyle internetten ne olduğunu içeriğini bilmediğim bir şeyi asla kullanmam. Çok yanlış insanların buna çok dikkat etmesi lazım. Hastaysan doktora gidersin reçete ile ilacını alırsın.ayrıca, Ben sigara içmeyen birisi olarak beni ilgilendiren bir konu değil. Sigaranı elektriklisine ve normal sigaraya karşıyım. Kesinlikle çok kötü bir şey bence iyi bir karadır. 2019 yılında evlenmeler azaldı boşanmalar arttı . Tehlikeli yani bizim temel yapımızı aile oluşturur. Oradan güzel nesiller yetiştirebiliriz. Kaliteli bir insan kaliteli bir aileden oluşur. Eğer bu yoksa gelecekte bizi büyük sıkıntılar bekliyor demektir. Bu yanlış bir karar insanlar kolay yaşam çoluk çocuğun sıkıntısını derdini taşımaması adına bu kaideler alıyorlar. Çok basit bir şekilde hayata karar verip çok basit bir şekilde de evlilik müessesinden çıkabiliyorlar. Bu çok yanlış benim nazarımda. Bence Türkiye de en kolay geçim şartlarına sahip olan Şanlıurfa’dır yani burada abartıldığı kadar böyle bir hayat pahalığı olduğunu düşünmüyorum. Ben bir esnafım küçük bir dükkânım var buradan kazandığımla yaşamaya çalışıyorum. Ama buna rağmen şikâyetçi değilim şükür ediyorum ve bence bunu da gözlemleyerek söylüyorum. Burada bir kişi karnını daha uygun fiyatlara doyurabiliyor. Buda yeterli bence. . Göbekli tepe ilk bulunduğunda gitmiştim daha herhangi bir aktivite oluşmadan. Çok büyük bir değer Şanlıurfa için özellikle bizim gibi aşağı çarşı esnafı için turizm açısından muhteşem bir değer. Ben kendi düşüncemi söylüyorum yeterince değeri bilinmiyor.  Orada işte projeler yapılması lazım insanları cezp edecek projeler yapılması lazım. Mesire alanlarının genişletilmesi lazım, çok güzel bir alanda çok güzel bir mekân ama etrafı bomboş yani oraya gittiğiniz zaman vakit öldüreceğiniz bir yer olması lazım. Bunların daha da geliştirilmesi belki vardır son dönemlerde yapılıyor bir şeyler ama bana göre yetersiz. Şanlıurfa tam anlamıyla tanıtılmıyor. Hakkıyla tanıtılmıyor çok büyük bir değerimiz var balıklı göl Hz. İbrahim Peygamber (A.S) makamı bunlar çok önemli değerler ama çok iyi bir şekilde tanıttığımızı düşünmüyorum. Dedi.

Uzmanlar; pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yaygın olan internetten bitkisel ilaç satın almanın zararları konusunda uyarıda bulunuyorlar. . Satılan ilaçların halk sağlığını tehdit ettiğini ve ağır sağlık sorunlarına yol açabileceğini söylerken, sonu ölüme varan zararlara neden olabileceğini de belirtiliyor .

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre internetten satılan ilaçların yarısının sahte olduğunu belirterek İlaçların hekim kontrolünde ve eczacı danışmanlığında halka sunulması gerektiğinin altını çiziliyor. internetten yapılan satışların bu iki önemli sağlık profesyonelini devre dışı bırakarak halk sağlığını tehdit ettiğini vurgulandı. Uzmanlar,  internet üzerinden satılan ilaçların herhangi bir denetime tabi olmadığını da hatırlatarak “Doğal olarak pazarlanan ürünlerin etken maddeleri kimyasal olabilir ya da içinde herhangi bir etken madde de bulunmuyor olabilir. Bir şeyin doğal ve bitkisel olması sağlıklı da olduğu anlamına gelmez.” Dediler.

“İNTERNETTEN SATILAN İLAÇLAR YASAKLANMALI”

TEB internet sitesinde edinilen bilgiye göre ; internet üzerinden kolaylıkla sipariş edilebilen gıda takviyelerinin, dermokozmetik ürünlerin ve bağımlılık yapan maddelerin de pek çok acı olayı beraberinde getirdiğini vurguladı.Bitkisel ve doğal denilerek pazarlanan zayıflama ürünlerinin hemen hepsinde ilaç etken maddesi sibutramine rastlandığına dikkat çeken TEB, birçok insanın bu ürünleri kullandıktan sonrası hayatını kaybettiğini ifade edildi.TEB, ilaçların, farmasötik formdaki bitkisel ilaçların ve gıda takviyelerinin eczacı inisiyatifinde ve danışmanlığında halka ulaştırılması gerektiğini vurgulayarak, söz konusu ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılması ve internetten satışının ivedilikle yasaklanması gerektiği belirtildi.2016 yılında Sağlık Bakanlığı ile ortak yürütülen mücadele kapsamında, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun desteği ile düşük ilacı, cinsel güç artırıcı ilaçlar ve bitkisel/doğal olduğu iddia edilen ürünlerin satıldığı pek çok internet sitesine erişim engeli getirildiğini hatırlatan TEB, bu sitelerin bir kısmının yeniden faaliyete geçtiği konusunda da uyardı.
İnternetten satılan ilaçların herhangi bir denetime tabi olmadığını belirten TEB, “Oysa eczanede satılan ilaçlar Sağlık Bakanlığının denetimi altındadır ve İlaç Takip Sistemine kayıtlıdır. Dolayısıyla sahte olması ya da kişiye zarar vermesi mümkün olmadığını ve   internetten yapılan ilaç satışlarının takip edilmesini ve tespit edildiği takdirde ağır yaptırımlar uygulanmasını talep edildi.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum