İsot kanserojen maddeleri öldürüyor

Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Cahit Coşkun urfa biberi üreticisi ve satıcısı Zeynel Abidin Catın ile röportaj yaptı.

İsot kanserojen maddeleri öldürüyor

Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Cahit Coşkun urfa biberi üreticisi ve satıcısı Zeynel Abidin Catın ile röportaj yaptı.

İsot kanserojen maddeleri öldürüyor
08 Şubat 2020 - 15:59
Reklam

Catır, Ev isotu nasıl olur? Ev isotu rengi mor, siyah, açık mor ve benzeri renklerden oluşur. Baktığınız zaman, kokladığınız zaman, elinize aldığınız zaman hafiften biraz sert olur. Yapraksı oranı yumuşak olmaz hafiften biraz yaprağı sert olur. isot yiyen bir insan Urfa isotundan bahsediyorum bu baz da vücuttaki bütün kansorojen maddeleri öldürüyor. Bakteri ve mikropları öldürüyor
SİZİ TANIYA BİLİR MİYİZ?
Ben Zeynel Abidin Catın yirmi yıldır bu çarşıda esnafım. Biber, çay, baharat ve bu gibi ürünlerin toptan ve perakende satışlarını yapıyorum. Yaklaşık on beş yıldan beride imalatını yapıyorum bazı ürünlerin.
ÜRETİMİ SİZE Mİ AİT?
Burada sattığımız ürünlerin her halde ortalama yüzde yetmişi bize aittir.
ÜRETİMLERİNİZİN AŞAMALARI HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?
Genelde bizim ürettiğimiz ürünler nar ekşisi, biber salçası, domates salçası, ev biberi çeşitler, kırmızı ev biber çeşitleri. İpek bazında dediğimiz ev yapımı biberler bu biberler ortalama sekizinci ayın on beşi ile yirmi beşi arasında çıkmaya başladığında biz biberi çiftçiden işte Siverek’ten, Hilvan’dan, Bozova’dan ve benzeri ilçelerden Urfa’nın merkezinden yakın köylerinden alırız bunu. Temizliğini yaptırırız sezonda tuttuğumuz bayan kardeşlerimiz var. Gündelik yanımızda çalışan otuz beş kırk tane bayan eleman var günden güne değişiyor bu. Onun temizliği yapılır. Temizliği yapıldıktan sonra biber salçası yapılacaksa o makineye vurulur. Makineye vurulduktan sonra belli bir aşamadan sonra yerden bir metre yüksekte kurutulmaya bırakılır. Bu şekilde biber salçası, biber ve bu gibi çeşitlerin hepsinin imalatını kendimiz yapıyoruz. 
YAKLAŞIK NE KADAR ÜRETİM YAPIYORSUNUZ?
Yıldan yıla değişiyor. Ürünün gelişine bağlıdır.  Biz yaş anlamında hesaplarsak onun hesabı çıkmaz da. Kuru olarak hesapladığımız yıllık ortalama domates salçası biber salçası, biber pul biber yani benim gibi Urfa da yaklaşık herhalde şuanda yüzün üzerinde imalat yapan arkadaşlarımız var. Hepside çok güzel insanlar imalatını hakkıyla yapabilen çalışan insanlar. Benim kendi çapımda yapmaya gayret ettiğim ürün hepsinin ortalama elli tona yakın. Elli beş ton, atmış ton, bazen seksen tonu da buluyor.  Bunun yanına nar ekşisini eklersek oda bir on ton olursa ortalama yetmiş tonu buluyor.  Tabi bu oranla bir yılda bazen elli oluyor, bazen kırk oluyor, bazen atmış oluyor, bazen yetmiş oluyor. Bunun yanında birde yaprak kurutması var aldığımız biberlerin yaprağını kurutuyoruz. Yetmediği zaman ikinci güneşi gördüğümüz zaman onu güneşe verip çekiyoruz.
KAÇ ÇEŞİT İSOT SATIYORSUNUZ VE BUNLAR HANGİLERİ?
Şimdi isot Urfa’ya has bir kelime tamamen Urfa biberinden arındıran Urfa biberinin şu özelliği toprağı alfa toksin içermediği için biber üçgen ve dörtgendir. Üçgen olan biber erkektir altı dörtgen olan biber tabiri caizse kadındır.  Bunu birçok esnafta bilmez. Bunu birçok Urfalı da bilmez.  Birçok imalatçı da bilmez. İşte üçgen dörtgen niye üçgen dörtgen? Genelde dörtgen olan biberler daha acı olur. Onu siz mesela sezonda alın üçgen biber seçerken onu alırsanız o biberler daha acı olur. Nispeten genelde bu karışık olduğu için Urfa biberinin bir özelliği acısı fazla rahatsız etmez sadece ağza verir mideyi rahatsız etmez.  Bunun yanında İslahiye biberi dediğimiz Antep’te çıkan biber vardır. Bunun yanında Maraş’ta çıkan biber var. Benzeri illerde çıkan biberlerde var. Onların biberi genelde yapım olarak sivri ve ince biber onun kabuğu ser olur. Yediğiniz zaman mideyi de rahatsız edebilir vücudu da rahatsız edebilir.  Urfa biberinin bir özelliği de genetik olarak toprağında alfa toksin madde içermediği için tamamen doğal ite bir şekilde insanları rahatsız etmez. O yüzden Urfa biberi şu anda dünya sıralamasında çok tercih edilen bir biberdir.
ŞUANDA URFA DA YAKLAŞIK SİZİN GİBİ İSOT SATAN KAÇ İSOTÇU VAR?
Bunun matematiksel hesabını bilmiyorum ama üretici olarak üretici bazında bunu toptan yapan arkadaşlarımız demin dedim ya büyük çapta yapan otuz, otuz beş kişi küçük çapta yapan yetmiş seksen belki yüzü de bulur.  Esnaf bazında değerlendirirsek herhalde Urfa da tahminen yüzün üzerinde yüz yirmi yüz otuzun üzerinde diyebilirim.  Tam olarak rakamsal sayısını bilmiyorum belki ellidir belki yetmiştir benim düşüncem o. Hem üretip hem satan kardeşlerimizde herhalde beş altı tane vardır diye düşünüyorum.
HER SEKTÖRDE OLDUĞU GİBİ İSOTUN DA SAHTE OLANI ÜRETİLİYOR BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
Merdiven altı diye tabir edilen biber yapımı ev isotu imalatı ile ilgili değildir.  O genelde fabrika yapımı orada merdiven altı isotu yapılan imalatı yapan yerler genelde fabrika yapımında ne olur tohum kullanılır, çeltik kullanılır, kabuk kullanılır. Biber kullanılmaz. O genelde bunu denetleyecek denetlemeye muktedir kişiler ne yapacaklar? Merdiven altı diye tabir edilen biberlerin üretim yeri nerededir işte fabrikalar bunu yapar ucuz mal çıkartırlar ama son üç dört yıldan itibaren bunun önüne geçildi tabiri caizse bu engellendi. Bütün hepsinin şuanda üretim izni vardır. Hepsinin çuval da TSE markası vardır. Hepsi denetim adı altında ve hepsi şuan gözetim altındadır.  Şuanda merdiven altı diye tabir ettiğimiz piyasada ürün bulamazsınız. Bundan beş altı yedi yıl önce bu şekilde bir lanse vardı. Böyle bir çalışmada vardı böyle bir talepte vardı. İnsanlar ucuz mal almak istiyordu. Tabi fabrikalara satmak istiyordu, tabiri caizse toptan satmak istiyordu.  O zaten ev imalatçıların da olmaz.  Ama tarım son iki yılda son üç yılda güzel bir çalışma yaparak bunun önüne geçti ve bunu engelledi.
EV İSOT NASIL ANLAŞILIR?
Ev isotu nasıl olur? Ev isotu rengi mor, siyah, açık mor ve benzeri renklerden oluşur. Baktığınız zaman, kokladığınız zaman, elinize aldığınız zaman hafiften biraz sert olur. Yapraksı oranı yumuşak olmaz hafiften biraz yaprağı sert olur.  Hafiften yaprağı sert olduğu zaman onu kokladığın zaman zaten genetik olarak biber kokusunu aldığınız zaman o biberdir zaten. Ama bunun yanında fabrika biberinin yanına koyduğunuz zaman fabrika biberi ıslak olur, yağ ile beslenir tabiri caizse su ile beslenir. Genetik yaprağı yumuşak olur.  Baktığınız zaman içindeki renk düzeyi tamamen çok kıpkırmızı olursa anlayın ki onda gıdası boyası var. Deminde lanse ettiğim gibi tarım bunun önüne geçti onu engelledi. Zaten o yüzden şuanda piyasada satılan fabrika ürünleri bile düzey olarak kaliteli biberlerdir. Ev biberleri ile kıyas edilemez ama kaliteli biberlerdir diye bilirim.
İSOTU NERELERDEN ALMAK GEREKİR? 
Demin dedim ya işte Urfa da yüz yirmiye yakın bunun üzerinde herhalde ben tahminimi söylüyorum hepsi güzel insanlar. Herkes kendi çapında belli bir müşteri kitlesi var. Belli bir müşteri kalitesi var. Herkes kendi ürününü ön plana çıkarıyor. Kim kaliteli ürün satarsa o zaten onun kaybı olmaz. Direktif olarak müşteri artımına gider devam eder bu işte. Ama siz bir müşteriyi bir kere kandırırsanız bir insanı bir kere kandırırsanız ikinci kez o insan sizden alış veriş yapmaz. Biz şuan yaklaşık 2001 yılından beri bu çarşıdayız.  On sekiz on dokuz yirmi yıllık müşterilerimiz var. Döngü bir şekilde burada gelip görev yapmış, memur olarak gelmiş, işçi olarak gelmiş, burada kalmış buradan geçmiş her hafta bizim ortalama yirmi beş, otuz kırk tane kargomuz oluyor. İş olmasa bile işin olmadığı dönemlerde kış aylarında günde yedi sekiz tane siparişimiz çıkıyor. Bunu nasıl kazandık biz bu işe ilk başlarken biz dedik ki ben kendi adıma konuşuyorum. Biz dedik ki biz bunu ne yapabiliriz nasıl bunu ön plana çıkara biliriz? Biz kart bastırdık Türkiye’nin her yerinden sipariş alınır. Aldığınız ürünü devamlı size göndere biliriz bir sloganla yola çıktık.  Bu konuda başarılı olduk. Şuanda bu şekilde döngülü bir şekilde çalıştığımız yüzlerce müşterimiz var. Bunun semeresini de alıyoruz. Urfa’daki bütün kardeşlerime esnaf kardeşlerime tavsiyem şudur. Kaliteli mal satın temiz mal satın ki herkes ekmeğini yesin.
URFA İSOTUNUN NE GİBİ FAYDALARI VAR?
Şimdi zaten yaklaşık son on yıldan itibaren bilimin teknolojinin geldiği çağa batırıyoruz ki isotun faydaları nelerdir? Bir isot yiyen bir insan Urfa isotundan bahsediyorum bu baz da vücuttaki bütün kansorojen maddeleri öldürüyor. Bakteri ve mikropları öldürüyor. Vücuttaki üremeye başlayan bütün mikropları öldürüyor. Yani Urfa da kanser oranı binde sıfır nokta ikidir. Bunun ekseriyetine araştırma yapıldığında baktığın zaman bunun isottan geldiğini söylüyorlar. Vücuttaki bir çok hastalığı mesela kronik bronşit dediğimiz olayı, soğuk algınlığı dediğimiz olay bunları isot yiyerek tedavi olabilirsiniz. Bir şifa kaynağıdır.  İsot bir şifa kaynağıdır. İsotun şuan Türkiye aşamasına gelip bu aşamadan daha güzel aşamalara gelmesi için belediye yetkililerimize bu konuda URFES diye bir festival düzenledi son iki yıldır. Daha güzel tanıtılabilir daha güzel lanse edilirse yani biz buna başlarken “en tatlı acı” sloganı ile oluşturduk. İnsanlarda buna talep etti.  Şöyle izah edeyim Urfa da genelde bütün insanlar biberi kendi evinde yapar. Salçayı kendi evinde yapar işte benim biberim benim salçam ama biz bu sektörü yabancıya yönelik işte dışarıdan Antep’ten tutunda Maraş’tan, İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den Türkiye’nin seksen iline bu şekilde açılmaya devam ediyoruz.  Ve bu şekilde bir talep de var. Esnaf kardeşlerimden tavsiyem şu; kaliteli mal satın, temiz mal satın, insanları kandırmayın zaten siz bu işten ekmek yersiniz. Tavsiyem budur.
SİZDEN GENELDE KİMLER URFA İSOTUNU TALEP EDİYOR?
Urfa’nı yerel halkı zaten çoğu kendi evinde yapıyor ya da alan da yüzde bir iki evinde rahatsızdır yapamıyordur, imkanı yoktur, potansiyeli yapacak imkanı yoktur onlarda gelip bizden alıyorlar. Genelde Türkiye’den hemen hemen her kesiminden, her memleketten, her yöreden, İzmir’den tutunda seksen ili Edirne’den Kars’a diye bir tabir var ya herkes bunu talep ediyor, herkes de bunu alıyor. Bunun yanında yabancı turistlere baktığımız zaman yabancı turistin beslenme oranı ile bizimki çok farklı onlar bir kere acıyı yemiyorlar.  O yüzden onların aldığı mesela elli gram yüz gram tabiri caizse bunu tamamen araştıran insanlar alıyor. Ama genelde iş piyasada genel bir rağbet var. Güzel de bir talep var. İnşallah Urfa olarak bizde bunun altından kalkarız.
İSOTU ALDIKTAN SONRA SİZE NE GİBİ YORUMLARI OLUYORLAR MEMNUN KALIYORLAR MI?   
Deminde lanse ettiğim gibi 2001 yılından beri biz bu işi yapıyoruz. Eğer siz bir işi severek yaparsanız, bir işi güzel bir şekilde yaparsanız, insanlara her şeyin en güzelini doğru bir şekilde anlatırsanız, işte bu ev biberi ise ev biberi, fabrika biberi ise fabrika biberi, kaliteli ise kalitesi iyi bunu lanse ederseniz insanlar sizinle çalışmaya devam ederler. Devam edersiniz. Yaklaşık on sekiz on dokuz yıllık olduğumuz için döngülerimiz çok fazla olduğundan dolayı bunun mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah da bunu yaşamaya devam edeceğiz.
URFA İSOTU FİYATLARI HAKKINDA BİZE BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?
Bu kategoriyi üçe dörde ayırmak lazım, fiyatını belirlerken, şimdi yerli biber diye lanse ettiğimiz biber hakiki Urfa isotu, ortalama bu sene biber fiyatları başlangıç olarak iki, iki yüz üç yüzden başlandı. Üç lirayı buldu evciller içine girince evciller dediğim konu yani Urfa’daki evler işin içine girdiği zaman fiyatlar yükselir. Sezonun başı ile sonu ortalamasına vurduğumuz zaman iki buçuk liraya gelir. Ortalama on üç on dört kilodan bir kiloyu baz alırsak maliyeti otuz beş lira bir maliyeti var. Otuz yedi lira bir maliyeti var. Kırk lira bir maliyeti var. Temiz bir biberi almak isteyen bir insanlara elli ile yetmiş lira arasında fiyatı değişir. Biberin kalitesine göre, bunun bir çap altındaki biberler Urfa’nın Bozova biberinden sivri biber diye tabir ettiğimiz ince, ince sivri biber o biberlerde onlar genelde sekiz kiloda bir kilo verir. O biberin maliyeti de yirmi yedi yirmi sekiz otuz lirayı da buluyor.  Onlarda kırk elli lira arasında değişiyor.  Bu şekilde yemeklik, yemeklik genelde kırmızı, morlar hem yemeklik hem köftelik, rengi koyu olanlarda çiğköfte ve lahmacun içindir. Her ikisi de ev yapımıdır ama yerli biberin fiyatı şuanda elli ile yetmiş arasıdır.
SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?
Ekleme bazında şunu söyleye bilirim. Herkes işini güzel bir şekilde yapsın. Herkes yaptığı işi sevsin. Herkes sunumunu yaparken, bir işi yaparken en güzel şekilde yapsın, insanlara en güzel şekilde anlatsın. Tabiri caizse insanları kandırmasınlar. Benim şöyle bir sloganım demeyeyim de Efendimizin bir hadisi vardır “bizi kandıran bizden değildir.” İnsanları kandırmayalım. İnsanları bir kere kandırırsınız tabiri caizse insanları kandırmazsınız kendinizi kandırmış olursunuz. Bir insana tutup bozuk malı, bozuk bir ürünü, düşük kalitedeki bir ürünü, fabrika ürününü ev diye satarsanız onun döngüsü size olmaz. Ne olur siz kendiniz kaybetmiş olursunuz. Ama siz o insana üç lira olan bir ürünü beş liraya satarsanız yarın o ürünün üç lira olduğu piyasada da herkes belli olur. Ama bunun yanında bu ürünün değeri iki liradır bunu yedi sekiz liraya satan maalesef bir iki tane esnaf kardeşimiz de var. ALLAH onları da ıslah etsin diyelim. Yani döngülü bir şekilde piyasada kalmak istiyorsanız insanlar esnaf olarak kalmak istiyorsa, kalıcı olarak kalmak istiyorsa, yani bu kubbede hoş bir seda bırakmak istiyorsa, işiyle ilgili söylüyorum. İnsanları kandırmasınlar. “Bizi kandıran bizden değildir.”  Son eklemek istediğim budur
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum