İstanbul’dan havalanan posta güvercini Batman’a ulaştı
  • Reklam

İstanbul'dan havalanan posta güvercini Batman'a ulaştı

Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Osmaniye'den 64 posta güvercinin katılımıyla düzenlenen, "Posta Güvercinleri Uçuş Yarışması"nda bin 100 kilometrelik hava mesafesi katederek İstanbul'dan Batman'a ulaşan güvercin birinci olmayı başardı.

23 Temmuz 2019 - 19:06

Batman Posta Güvercinleri Derneği'nce, gerçekleştirilen, Türkiye Güvercin Federasyonu Başkanı Bilgin Tuncay'ın da katıldığı yarışma kapsamında 19 Temmuz Cuma günü İstanbul'dan uçurulan 64 posta güvercininden 2778 ayak numaralı güvercin, Batman'a ulaştı.

Yarışmada birinci olan güvercinin sahibi Veysi Bilen, yaptığı açıklamada, ilk kez bu kadar uzun mesafede birinci olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadığını söyledi. 

Güvercininin bin 100 kilometre uçarak İstanbul'dan Batman'a geldiğini dile getiren Bilen, "2014'ten beri Posta Güvercinleri Derneği bünyesinde yarışmalara katılmaya başladım. Büyüklerimizden posta güvercin sevgisini öğrendik. Büyüklerimizi, ağabeylerimizi örnek alarak bende posta güvercini beslemeye başladım. Bugün de İstanbul'dan Batman'a 5 günde güvercin getirmeyi başardık. Uçurulan güvercinlerden ilk benim güvercinim evine geldi." diye konuştu.

Batman Posta Güvercinleri Derneği Başkanı Hacı Ay da, geçmişte haberleşme amacıyla kullanılan posta güvercinlerinin son yıllarda hobi olarak yetiştirildiğini dile getirdi.

"2 yıldır posta güvercini yetiştirmeye başladık. İstanbul Pendik'ten kuşlarımızı uçurduk. Güneydoğu'daki illerden ilk gelen Batman'ın kuşu oldu. 2 yıllık dernek olarak şampiyon çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz." ifadelerini kullandı. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa’da 4 bin kök kenevir ele geçirildi
Şanlıurfa’da 4 bin kök kenevir ele geçirildi
Odunluk yangınında faciadan dönüldü
Odunluk yangınında faciadan dönüldü