Reklam

Kaçak dişçilere gidenlerin Hepatit'e yakalanma tehlikesi var

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Şanlıurfa Diş Hekimleri Odası Başkanı Ekrem KAYA ile röportaj yaptı

Kaçak dişçilere gidenlerin Hepatit'e yakalanma tehlikesi var

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Şanlıurfa Diş Hekimleri Odası Başkanı Ekrem KAYA ile röportaj yaptı

Kaçak dişçilere gidenlerin Hepatit'e yakalanma tehlikesi var
03 Mayıs 2019 - 19:03

Kaya, Kaçak çalışan, gitmememiz gereken diş teknisyenleri var, mağdur olduğumuz, rahatsız olduğumuz, halkımıza gitmeyin dediğimiz merdiven altı, kaçak, sağlıksız ortamlar da çalışan diş teknisyenleri var. Şanlıurfa halkının bu konuda bilinçli olduğunu söyleyemiyorum çünkü neredeyse her gün mağdur var, şikayetler var ama şikayetler de sözlü olarak var resmi olarak bunu pek yapamıyorlar.

Gideceğimiz diş hekiminin yeri belirli yerler de olacak, merdiven altı olmaması gerekiyor, tabelasının olması gerekiyor, içeri girdiği zaman diplomasını görmesi gerekiyor yoksa sorması gerekiyor burada utanılacak bir şey yok

kaçak diş hekimlerine, merdiven altı çalışanlarına, hijyeni olmayan, sağlıksız bölgelere gitmemelerini tavsiye ediyorum. Özellikle Hepatit, bölgemiz de en sık bulunan hastalık Hepatit bu dişten geliyor, yüzde 80 oranında kanamalı olan bölgelerden geliyor,

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ ?

Şanlıurfa Diş Hekimleri Odası Başkanı Ekrem KAYA İlk, orta ve lise öğrenimimi Şanlıurfa’da yaptım. Üniversiteyi, İstanbul Üniversitesi’ni 2000 yılında bitirdim ve 2000 yılından bu yana Şanlıurfa’da özel olarak çalışmaktayım.

ŞANLIURFA’DA DİŞ HEKİMLİĞİ NASIL İLERLİYOR?
 

Kıyas yaptığımız zaman 20 yıl öncesinden bu yana baya gelişti. Diş hekimi sayısı oldukça arttı, benim ilk başladığım dönemde 30 – 40 hekimin olduğu bir dönemdi, şuan da yaklaşık 300’e yakın diş hekimi sayısı var. Aslında 300 çok büyük bir sayı ve halen hekim alabilecek seviyedeyiz nüfusa baktığımız zaman.

SON ZAMANLARDA ÖZEL OLARAK DİŞ HEKİMİ ÇOĞALDI BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Tabi nüfus çok yüksek olduğu için diş hekimi sayısı da haliyle artacak. Sadece şehir merkezimiz belki 1 milyonun üstünde, bu nüfusa göre mevcut çalışan diş hekimi sayımız çok az bile sayılacak düzeydedir. Şuan 10 – 15 tane poliklinik varsa bile şuan bizim nüfusumuza göre çok seviyede, bir bu kadar daha gerekiyor. Bizim şuan Şanlıurfa’da uzman sayımız çok eksik ve bir o kadar da diş teknisyenleri var. Kaçak çalışan, gitmememiz gereken diş teknisyenleri var, mağdur olduğumuz, rahatsız olduğumuz, halkımıza gitmeyin dediğimiz merdiven altı, kaçak, sağlıksız ortamlar da çalışan diş teknisyenleri var.

DİŞ HEKİMİNİN İŞİN DE PROFESYONEL OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Gittiğimiz yer de ilk bakacağımız şey diploması var mı yok mu ona bakacağız, özellikle diplomaya bakmamız gerekiyor. Maalesef insanlarımız da ucuza kaçıyor, burada söz konusu olan insan sağlığı, tabi diş teknisyenlerine, sağlıksız ortamlara her türlü hastalığın ortada olduğu yerler var ve kendi sağlığımız için özellikle bunlardan çok uzak durmamız gerekiyor.

ŞANLIURFA HALKI BU KONUDA BİLİNÇLİ Mİ?

Şanlıurfa halkının bu konuda bilinçli olduğunu söyleyemiyorum çünkü neredeyse her gün mağdur var, şikayetler var ama şikayetler de sözlü olarak var resmi olarak bunu pek yapamıyorlar. Benim mağduriyetim varsa resmi olarak ilgili yerlere başvurmam gerekiyor ama maalesef iş böyle olunca halkımız kaçıyor. Maalesef büyük bir kesim gittiği kişinin doktor olmadığını, teknisyen olduğunu bile bile gidiyor ve sonrada şikayet ediyorlar. O zaman bu şikayetlere hakkımızın olmaması gerekiyor, özellikle teknisyenlere dikkat edeceğiz. Sağlık müdürlüğünün buna dikkat etmesi gerekiyor, zaten elinden geldiğince çalışıyor bu konuda ama bence yetersiz.

SİZİN ŞANLIURFA HALKINA NE GİBİ TAVSİYELERİNİZ VAR?

Gideceğimiz diş hekiminin yeri belirli yerler de olacak, merdiven altı olmaması gerekiyor, tabelasının olması gerekiyor, içeri girdiği zaman diplomasını görmesi gerekiyor yoksa sorması gerekiyor burada utanılacak bir şey yok. Oradan sağlık hizmeti almak istiyorsan o diplomayı da görmen gerekiyor, nasıl ki bir beyaz eşya alınca garantisini istiyorsan diş hekimine de gittiğinde o diplomayı göreceksiniz. Söz konusu bizim sağlığımız, hepatit’den tutun kalp rahatsızlıkları, karaciğer hastalıkları ve bir çok hastalıktan mikrop kapabiliyoruz.

ŞANLIURFA DİŞ HEKİMLERİ ODASININ KURULUŞU VE KURULUŞ AMACI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Şanlıurfa Diş Hekimleri Odası 2010 yılında açıldı, biz daha önce Gaziantep’e bağlıydık. Ben aynı zamanda kurucu ve 2010 yılından bu yana devam eden başkanım. Kuruluş amacı Şanlıurfa’da ki diş hekimlerini bir arada tutmak, seminerler vermek, kendi aramız da sosyal programlar düzenlemektir. Halka yönelik olan tarafı ise, zaman zaman okullara gidip programlar yapıyoruz, halka yönelik, halkın bilinçlenmesi anlamında ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz. 

ŞUAN ODANINIZ FAALİYETLERİ VE ÇALIŞMALARA NE DURUMDA?

Bizim yılda en az 3 – 4 defa diş hekimlerine yönelik seminerlerimiz oluyor, dışarıdan hocalar getiriyoruz, çeşitli üniversitelerden profesörler getiriyoruz  ve diş hekimlerimize seminerler veriyoruz, bu anlam da sürekli kendimizi yeniliyoruz. Onun dışında okullara taramalara gidiyoruz ve bilgilendirme amaçlı gittiğimiz programlar var.

ODANIZA BAĞLI KAÇ TANE DİŞ HEKİMİ VAR?

Şanlıurfa’da özel olarak çalışan ve odaya bağlı olan 165 üyemiz var.

ŞANLIURFA’DA Kİ DİŞ HEKİMLERİNİN NE GİBİ SORUNLARI VAR?

Hekime şiddet, kaba davranma özellikle yaygın olan genel sorunlar hem özel de hem kamuda aslında bu genel olarak Türkiye’nin sorunudur. Aslında en büyük sorunumuz budur, onun dışında diş hekimlerinin pek bir sorunu yoktur.

SİZCE BU SORUNLARA NE GİBİ ÇÖZÜMLER BULUNABİLİR?

Aslında Sağlık Bakanlığının burada devreye girip sağlıkta şiddete, hekime şiddete yaptırım koyması lazım, bunu koymadığı sürece bunlar devam eder. Sağlık Bakanlığı bu işin önünü açtı, hekimi istediğin gibi seçersin, istediğin zaman gidersin diye hastaya dediğin zaman hasta da o hakkı kendinde buluyor ve artık gittiği zaman sanki karşısında hazır ol da bekleyecek bir adam ve çayı, kahveyi eline tutuşturacak gibi hissediyor hasta. Bu yüzden hastanın da sağlıklı bir şekilde gitmesi gerekiyor, özellikle Sağlık Bakanlığı bunu nasıl bu hale getirdiyse müeyyidelerle yine Sağlık Bakanlığının çözmesi gerekiyor. Neden önceden çok fazla yoktu da sonradan arttı? Hasta hakları dediler ama aynı şekilde hekim hakları da var, birbirimize saygılı olursak sorun olmayacak. Hekimler zaten hastlara bakmak için var, burada yanlış yapan hekim yok mu, tabiki var ama kimse bilerek hata yapmaz, yapacağını da düşünmüyorum zaten.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Özellikle benim en çok üzerinde durduğum konu, bölgemiz de olan kaçak diş hekimlerine vurgu yapmak istiyorum, insanlarımızdan ricam kaçak diş hekimlerine, merdiven altı çalışanlarına, hijyeni olmayan, sağlıksız bölgelere gitmemelerini tavsiye ediyorum. Özellikle Hepatit, bölgemiz de en sık bulunan hastalık Hepatit bu dişten geliyor, yüzde 80 oranında kanamalı olan bölgelerden geliyor, temizliğin olmadığı yerler de bunları kaparsınız.

BİZE ZAMAN AYRDIĞNIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim bize bu imkan verdiğiniz için

YORUMLAR

  • 0 Yorum