Kadına Şiddetin Bahanesi Olmaz

Şanlıurfa İl Kadın Kolları Başkanlığı, CHP Kadın Kolları ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Şanlıurfa İl Teşkilatında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle etkinlikler düzenlendi.

Kadına Şiddetin Bahanesi Olmaz

Şanlıurfa İl Kadın Kolları Başkanlığı, CHP Kadın Kolları ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Şanlıurfa İl Teşkilatında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle etkinlikler düzenlendi.

Kadına Şiddetin Bahanesi Olmaz
25 Kasım 2021 - 18:20

Şanlıurfa AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı, Ana Kademe ve Gençlik Kolları Başkanlığı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle basın açıklaması düzenledi. Parti adına açıklamayı Şanlıurfa İl Kadın Kolları Başkanı Demet Saatçi Güven yaptı.
Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanlığı ve Haliliye İlçe Kadın Kolları Başkanlığı 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Gününde Kadın Yönelik Şiddete Hayır Etkiliği Düzenledi.
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Şanlıurfa İl Teşkilatında ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Şanlıurfa İl Temsilcisi Dilşah Öztürkmen açıklamada bulundu.


AK Parti il teşkilatı önünde Şanlıurfa İl Kadın Kolları Başkanı Demet Saatçi Güven açıklamada bulundu.

Kadına şiddet, insanlığa ihanettir.

 Saatçı açıklamasında ; Kadına yönelik şiddet, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranıştır. Kadına yönelik şiddet sadece ülkemizde değil maalesef tüm dünyada bir sorundur. AK Parti olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attık. 2002 yılında yola çıkarken kılavuz edindiğimiz Seçim Beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik. 2004 yılında Anayasa'da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile "Töre Nedeniyle" ifadesini ekleyerek, Töre Cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medenî Kanun, İş Kanunu’nda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor. Bizim medeniyetimiz; kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir. Biz, ŞİDDET kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kıymetli Hanımefendi’nin de önemle vurguladıkları gibi “kadına şiddet, insanlığa ihanettir.” AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Toplumumuzu derinden etkileyen şiddet konusunun temeline inildiğinde, çözümün topyekûn mücadele ile sağlanacağına inanıyoruz. Öyle ki, kadına yönelik şiddet konusu, üzerinden siyaset yapılmayacak kadar hassas ve insani bir konudur. Yakın zamanda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’nın dördüncüsünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da, ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü Yargı Paketinde düzenlendi. Attığımız tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığımızın en iyi göstergesidir. 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz. dedi.


Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanlığı ve Haliliye İlçe Kadın Kolları Başkanlığınca etkinlik düzenlendi.

Öldürülen her kadının bir ailesi, hayalleri, umutları vardı.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanlığı ve Haliliye İlçe Kadın Kolları Başkanlığı 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Gününde Kadın Yönelik Şiddete Hayır Etkiliği Düzenledi.
Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanlığında düzenlenen etkinliğe Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Emine Gizem Çetiner, Haliliye İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülşen Paydaş, İl kadın kolları Yöneticisi Eylem Ongir, Gülizar Çetiner ve Kadın Kolları Yöneticileri katıldı. Etkinlikte Kadın Yönelik Şiddetin önlenmesine dikkat çekildi.
Etkinlikten sonra bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Emine Gizem Çetiner, “Bugün 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele günü. Kadın cinayetlerinin bu kadar arttığı, kadının yaşam hakkının dahi korunamadığı böyle bir dönemde bugünün önem ve anlamı aslında çok büyüktür. Bizler bugün burada öldürülen kadınlarımızı anmak ve tüm kadınlarımızın en temel hakkı olan yaşam hakkını savunmak için bir aradayız. Öldürülen her kadının bir ailesi, hayalleri, umutları vardı. Az önce ifade ettiğim gibi öldürülen kadınlarımızı andık. Bugün hava yağmurluydu. Belki de yitirdiğimiz kadınlar bulutlara gönderdiler. Biz diyoruz ki kadına yönelik şiddet bir daha yaşanmasın, son bulsun.Yaşamak, direnmektir. Tüm kadınlar şiddete karşı direnecektir” dedi.
 

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Şanlıurfa İl Temsilcisi Dilşah Öztürkmen il teşkilatında açıklamadan bulundu.
Sevgi ile Şiddet yan yana gelmez

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Şanlıurfa İl Teşkilatında ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında bir açıklama yapıldı.
 Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Şanlıurfa İl Temsilcisi Dilşah Öztürkmen yaptığı açıklamada ; 
Açıklamada ; Önceki yıllarda “Sen Varsan Şiddete Yer Yok”, “Şiddete Göz Yumma”, “Şiddete Hakkın Yok”, “Cins Var Cins Var”gibi kampanyalar düzenleyerek kadına yönelik şiddet sorununa dikkat çeken KADEM, bu kez “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla hazırladığı kampanyada ‘Sevgi ile Şiddet Yan Yana Gelmez" sloganıyla kamuoyuna seslendi.
KADEM’in bu yıl verdiği mesajın amacı, özellikle son yıllarda aşk, sevgili, eş gibi kelimelerisık sık cinayet, şiddet, ölüm gibi kelimelerle bir araya getiren hastalıklı yaklaşımların önüne geçebilmek. Medyaya yansıyan acı olaylar, özellikle şiddet mağdurlarının acıya katlanmak için çeşitlibahanelere sığındıklarını ortaya koyuyor.
Oysaki sevgi; şiddet, cinayet, istismar ile yan yana gelemeyecek bir kavram. KADEM’inşiddet türlerinin yer aldığı ilişkilere odaklanan kampanyası da bu gerçekten yola çıkılarak hazırlandı.
“Şiddetin Bahanesi Olmaz” sloganlı kampanyada, karşılıklı sevgi ile çıkılan yolda özellikle kadınların, şiddet türlerini ve “geliyorum” diyen şiddetin öncüllerini fark etmeleri amaçlanıyor. Bazı tutum ve davranışların, yaklaşan bir şiddetin habercisi olabileceğine ilişkin farkındalık oluşturulmak isteniyor. ‘Sevgi ile Şiddet Yan Yana Gelmez, Kendini Kandırma’ mesajıyla, şiddeti besleyen, sürekliliğini sağlayan davranışlar konusunda kadın/erkek herkeste bir farkındalık oluşturulması hedefleniyor.
“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde basına özel yapılan kampanya tanıtım programıyla “Sevgi ile Şiddet Yan Yana Gelmez” sloganlı spot filmin ilk gösterimi yapıldı.Sonrasında kamu spotu tüm ulusal televizyonlarda yayınlanmaya başlandı. Her mecranın kendi doğasına ait hedefleme ve yol haritası ile planlanan kampanyasosyal medyadaise #ŞiddetinBahanesiOlmazhashtagi ile kullanılıyor.
KADEM, her yıl “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde tüm dünyada varlığını sürdüren şiddete karşı duyarlılığı artırmak amacıyla kampanyalar düzenliyor. Bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik şiddet; dil, din, ırk, sınıf, cinsiyet ayırt etmeksizin tüm toplumların ortak sorunu. KADEM, kadınların onurları ile yaşayabileceği adil bir dünya inşa etme hedefine; hak savunuculuğu ve literatüre katkılarının yanı sıra toplumsal bilinç oluşumuna yardımcı kampanyalarla ilerliyor.dedi.
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum