Kanallar can almaya devam ediyor

Şanlıurfa Merkez, Bozova, Suruç, Hilvan, Viranşehir başta olmak üzere son bir yılda 12 kişi boğularak hayatını kaybetti.Ayrıca ,1 inek’de boğularak telef oldu.

Kanallar can almaya devam ediyor

Şanlıurfa Merkez, Bozova, Suruç, Hilvan, Viranşehir başta olmak üzere son bir yılda 12 kişi boğularak hayatını kaybetti.Ayrıca ,1 inek’de boğularak telef oldu.

Kanallar can almaya devam ediyor
12 Haziran 2019 - 19:17

GAP Projesinin can damarı Atatürk Barajının ve Şanlurfa tünellerinin bitirilmesi ile 1994 yılında Harran ve Şanlıurfa ovalarına su verilmesi sonrası kanallara ve baraja serinlemek için giren yüzlerce kişi boğularak hayatını kaybetti. Yetkililerin uyarılarına rağmen serinlemek için kanallara giren gençler boğularak hayatını kaybediyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi kanallara girerek boğulmaların önlenmesi için kent merkezinde yüzme havuzları inşa etti. Buna rağmen havuzlara değil kanallara girilmesi ve kanallara girilmesi sonucu ise boğulmaların olması dikkat çekiyor.

 Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Karataş Mahallesi'nde yaşandı. Halil Akcan (20) iddiaya göre, kuzenleriyle mahalledeki sulama kanalının çevresinde dolaşmaya çıktı.
Bir süre sonra ayaklarını yıkamak amacıyla suya sokan Akcan, dengesini kaybederek kanala düştü. Olay yerine gelen arama kurtarma ekipleri kanalda arama çalışması başlattı. Akcan'ın cesedi, çalışmaların başladığı yerin yaklaşık 2 kilometre ilerisinde bulundu. Kanaldan çıkarılan ceset, otopsi için Adli Tıp Kurumu Şanlıurfa Şube Müdürlüğüne kaldırıldı. Olayı haber alarak sulama kanalına gelen yakınları Akcan'ın cesedini görünce gözyaşlarına hakim olamadı. 
Öte yandan, Halil Akcan'ın Gaziantep'ten Suruç'a ailesinin yanına geldiği öğrenildi. 
Viranşehir ilçe merkezine 20 kilometre mesafedeki Büyük Kemberli Mahallesinde meydana geldi. Mahalle yakınından geçen Çurcup Deresinin kenarında oyun oynayan 7 yaşındaki İsa Çiçek, suya düştü. Akıntıya kapılan çocuğu fark edenler, durumu güvenlik güçlerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine giden su altı polis ekipleri, derede arama çalışması başlattı. Yaklaşık iki saatlik çalışmanın ardından ekipler, 700 metre uzakta küçük çocuğun cansız bedenine ulaştı.

Suruç Barınma Merkezi yakınlarında yaşandı. İddiaya göre, sulama kanalının kenarında oyun oynayan 6 yaşındaki Suriye uyruklu Yasemin Kahyalı dengesini kaybedip suya düştü. Akıntıya kapılan küçük kız gözden kayboldu. Olay verine giden sualtı polisleri, yarım saat süren çalışmanın ardından küçük kızın cansız bedenine ulaştı. 
Yukarı Alacık kırsal mahallesinde yaşandı. Tarlada pamuk toplayan 24 yaşındaki Halil Kılıç, iddiaya göre yüzünü yıkamak isterken sulama kanalına düştü. Olay yerine giden sualtı polisleri, Kılıç'ın cansız bedenine ulaştı. 
Bozova ilçesine bağlı kırsal Karaca Mahallesi'nde eşi geçtiğimiz yıl vefat eden ve oğlu cezaevinde olan 65 yaşındaki Perihan Şifa, tek başına hayatın zorluklarını göğüsleyerek yaşamını sürdürüyor. Perihan Şifa, maddi imkansızlıklar içerisindeyken komşularından 8 bin 500 lira borç alarak 3 ay önce bir inek aldı. İneği otlaması için kırsala bırakan yaşlı kadın, bir süre sonra ineğini bulamayınca komşularından ve çevredeki vatandaşlardan yardım istedi. Yaklaşık bir saat süren arama çalışmaları sonrası inek sulama kanalında boğulmuş halde bulundu.

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Ertuğrulgazi Mahallesi yakınlarından geçen DSİ’ye ait sulama kanalında yaşandı. İddiaya göre, 9’uncu sınıfa giden 16 yaşındaki Ali Şahin ve Memduh H., okula gitmeyerek arkadaşlarıyla birlikte sulama kanalının kenarına gitti. Ellerini yıkamak için kanalın eğimli beton kısmından aşağı indiği iddia edilen Ali Şahin, dengesini kaybederek kanala düştü.

Ali Şahin’in kanala düştüğünü gören arkadaşı Memduh H. de (15) suya atlayarak arkadaşını kurtarmaya çalıştı. Ali Şahin ve Memduh H. bir süre sonra gözden kaybolunca diğer arkadaşları sağlık ekipleri ile polise haber verdi. Kısa süre içinde bölgeye sağlık ekipleriyle birlikte sualtı polisleri de gönderildi. Olay yerine giden sualtı polisleri, kanala girerek her 2 çocuğu da çıkarttı. Ambulansla Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Ali Şahin hayatını kaybederken, durumu ağır olan Memduh H. ise yoğun bakıma alındı.

 Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde dengesini kaybederek sulama kanalına düşen 8 yaşındaki çocuk boğuldu. 
Edinilen bilgiye göre olay, Bozova ilçesine bağlı Sinekli kırsal mahallesinde meydana geldi. İddiaya göre, sulama kanalı kenarında gezdiği sırada dengesini kaybeden Nezif Aslan (8), kanala düştü. Bir süre sonra gözden kaybolan çocuğun cesedi ihbar üzerine olay yerine giden su altı polis ekipleri tarafından yapılan arama çalışmalarına rağmen bulunamadı. Büyükhan Mahallesi yakınlarında Aslan'ın cesedini bulan vatandaşlar, durumu jandarma ekiplerine bildirdi. Kanaldan çıkarılan Aslan'ın cesedi Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi. 
Bozova ilçesi Arıkök kırsal Mahallesi yakınlarında yaşandı. İddiaya göre, Kobani’de yaşarken Suriye’deki iç savaştan kaçarak Bozova ilçesine yerleşen ve tarlada tarım işçiliği yapan Hamo ve Hazne çiftinin 10 yaşındaki kızları Kefa İbrahim, kovayla su almak istediği beton kanala düştü. Ayağı kayarak kanala düşen kız kardeşini kurtarmak isteyen 16 yaşındaki Aycan İbrahim de suya atladı. Suda çırpınan 2 kız kardeş, kısa süre sonra gözden kayboldu. Çevredekilerin haber vermesi üzerine bölgeye kurtarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Kanalda arama çalışmaları yapan sualtı polisleri, 2 kız kardeşin cesedine ulaştı

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Karaali kırsal mahallesi yakınlarında meydana geldi. İddiaya göre, serinlemek için DSİ’ye ait sulama kanalına giren Salih Aksoy (11), akıntıya kapılarak gözden kayboldu. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine İl Emniyet Müdürlüğü Sualtı Polisleri geldi. Dalgıç polisler, kanalda küçük çocuğun cesedini ararken, yaklaşık 2 saat süren çalışmanın ardından çocuğun cansız bedenine ulaştı.

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Dağeteği Mahallesi yakınlarında yaşandı. Cemile Gezici (18) isimli genç kız, erkek arkadaşı Mehmet Ç. ile birlikte otomobille su kanalının kenarına gitti. İddiaya göre Cemile Gezici ve erkek arkadaşı bir süre sonra suya girdi. Genç kız suya gömülüp kaybolurken Mehmet Ç. ise çevredekilerin yardımıyla sudan çıkarıldı. 
Olay yerine gelen su altı polisleri yaklaşık 20 dakikalık aramanın ardından genç kızın cesedine ulaştı.

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde Suriye uyruklu bir çocuk serinlemek için girdiği sulama kanalında boğuldu. 
Edinilen bilgiye göre, Bağlar Mahallesi’nde 14 yaşındaki Suriye uyruklu Taha E., serinlemek için girdiği sulama kanalında bir süre suda çırpındıktan sonra gözden kayboldu. Kanalda çocuğun çırpındığını gören vatandaşlar, durumu 112 Acil Sağlık ile polis ekiplerine bildirdi. Kısa sürede olay yerine giden su altı dalgıç polisleri, yaklaşık 1 saatlik arama-kurtarma çalışmasının ardından olay yerinden 200 metre uzaklıkta Taha E.’nin cansız bedenine ulaştı. Kanal dışına çıkarılan ceset, otopsi işlemleri için Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. 
Olayla ilgili soruşturma sürüyor. 

Hilvan ilçesine bağlı Akçaören kırsal mahallesinde meydana geldi. İddiaya göre, Fakri Kıran (45), oğlu Erkan Kıran (10) ile birlikte dün öğle saatlerinde balık avlamak için Atatürk Baraj gölü kıyısına gitti. Akşam saatlerine doğru yakınları, baba ve oğluna cep telefonuyla ulaşmayınca bölgeye gitti. Yakınları, baraj gölü kıyısında Fakri ve oğlu Erkan Kıran'a ait elbise ve balık malzemelerini buldu. Durumu güvenlik güçlerine bildiren yakınları yardım istedi. İhbar üzerine olay yerine giden İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Sualtı Dalgıç Polislerinin yaptığı aramalarda, baba ve oğlunun cansız bedenine ulaşıldı.

Bozova ilçesine bağlı Çatak Sosyal Tesisleri kıyısından geçen baraj gölünde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, baraj gölüne giren 14 yaşındaki Mustafa Temo, suda çırpındıktan bir süre sonra gözden kayboldu. İhbar üzerine bölgeye giden su altı polis ekiplerinin çalışması sonucu Temo'nun cesedine ulaşıldı.

2018 yılında göl, baraj ve kanal gibi yerlerde 45 kişi boğularak hayatını kaybetmişti. Fırat Nehri, Atatürk Barajı ve tarımsal sulama için kullanılan ve yüksekliği yaklaşık 8 metreyi aşan sulama kanalları serinlemek amacıyla tercih ediliyor. Şanlıurfa DSİ 15'inci Bölge Müdürlüğüne ait sulama kanallarındaki 'Kanalla girmek tehlikeli ve yasaktır' uyarısına rağmen bir grup genç ve çocuk, kanala girerek serinledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum