Karaköprü'de çok büyük sıkıntılar var

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler HÜDA PAR Karaköprü ilçe Başkanı Rüstem Çakmak ile röportaj yaptı.

Karaköprü'de çok büyük sıkıntılar var

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler HÜDA PAR Karaköprü ilçe Başkanı Rüstem Çakmak ile röportaj yaptı.

Karaköprü'de çok büyük sıkıntılar var
08 Mayıs 2022 - 14:49

             Çakmak, 2012 Aralık ayında Hüda Par kurulmasıyla birlikte kendimizi aktif bir şekilde siyasi arena içerisinde bulduk. Şuan da özellikle partimizin alanlarında görev almaya çalıştım, 2018 yılında milletvekili adayı olarak da liste de bulundum. Siyaset içerisine özellikle partimin bana görev verdiği her alanda elimden geldiği kadarıyla özenle faaliyet göstermeye çalıştım ve şuan da bizi Karaköprü ilçe başkanı olarak   layık gördüler ve şuanda Karaköprü ilçe başkanı olarak faaliyet gösteriyoruz
                Eğer idareciniz liyakat sahibi insanlar değilse zaten yönetilmeden başlı başına problem yaşarsınız. Şuan da biz Karaköprü’nün düzgün yönetildiğine inanmıyoruz, Karaköprü şuan da Urfa’nın en verimli ve elit tabakanın oturduğu bir alan olarak görüyoruz. İlçeler de yaşayan insanların kültür, ekonomik pozisyonları orada ki alanı da değiştirir.
             Karaköprü’de çarpık bir kentleşme var biz bunu net olarak görüyoruz. Bazı yolları görüyoruz ki L harfine dönüşmüş zaten Karaköprü’nün geçmişi ne kadardır ki. Sen buradan düzenli bir mimari oluşturamamış isen bu başlı başına sıkıntıdır, bu sıkıntı. Karaköprü’nün şuan da bir sıkıntısını dile getirdim.
İkinci sıkıntımız ise, dikkat ederseniz Haliliye bölgesinde özellikle, Eyyübiye, Haliliye bağlantı yolunda Antep, Mardin, evren sanayinin kırmızı ışığına girdiğin zaman Sırrın’a kadar kırmızı ışık görmüyorsunuz.
Karaköprü’nün belli bir kesiminin Güzelşehir’de oturduğunu biliyoruz, Güzelşehir’de yeni gelişen bir mahallemiz. Orada oturan sakinlerimiz Pazar alışverişi için 35 metreye gidiyor, Cuma pazarı için diş hastanesinin oraya gidiyor, insanlar neden oralara gitsin, herkesin aracı yok ve pazara gidenlerin çoğu da bayandır. Bacılarımız, Pazar sepetleriyle iniş güzelde, çıkış sıkıntılıdır,

           Şuan da bir sıkıntı var, burada emlak sıkıntısı var, konut sıkıntısı var, arz talep meselesidir. Şuan da insanlar ev bulamıyor çünkü fiyatlar Karaköprü gibi yerler de 5 milyon liradan, 7 milyon liradan konutlardan bahsediliyor. Düne kadar çok basit dediğimiz inşaatların 1,5 milyondan bahsedildiğini görüyoruz, sen eğer alan açmaz isen bir fabrika gibi düşünün üretim az olursa, ürettiğini çok pahalı satarsın ama üretim fazla olursa bu sefer çoksatarsın sürümden kazanırsın.
 
          SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
           Rüstem ÇAKMAK, Şanlıurfa Karaköprü merkez köyü olan Urfa’ya bağlı bir mahalle de 1978 yılında doğdum, evliyim 2 erkek 2 kız çocuk babasıyım, ticari olarak esnafım.
            SİYASETE NASIL BAŞLADINIZ?
            Siyasette faaliyet gösterme alanımız daha önceleri de vardı, biz aile olarak da siyasete yabancı bir aile değiliz. Yıllardan beridir aile büyüklerimizin siyasette aktif ailenin içerisinde yer alıyoruz. Hüda Par ile alakamız, ilişkimiz, faaliyetlerimizden bahsedersek şayet biz yıllardan beridir Hüda Par camiasıyla birlikte faaliyet gösteren ve faaliyet içerisinde yer alan şahıs olarak bulunuyoruz. Zaman içerisinde 2012 Aralık ayında Hüda Par kurulmasıyla birlikte kendimizi aktif bir şekilde siyasi arena içerisinde bulduk. Şuan da özellikle partimizin alanlarında görev almaya çalıştım, 2018 yılında milletvekili adayı olarak da liste de bulundum. Siyaset içerisine özellikle partimin bana görev verdiği her alanda elimden geldiği kadarıyla özenle faaliyet göstermeye çalıştım ve şuan da bizi Karaköprü ilçe başkanı olarak           layık gördüler ve şuanda Karaköprü ilçe başkanı olarak faaliyet gösteriyoruz.
            KARAKÖPRÜ İLÇESİNİN BAŞLICA SORUNLARI NELERDİR?
            Bizim parti olarak da en temel olarak dile getirdiğimiz yönetim ve yönetilme, idari sıkıntısı Karaköprü ve Urfa’nın diğer tüm bölgelerinde dile getirdiğimiz ve Karaköprü’de de başı çektiği idare edilme, idare sıkıntısı yaşıyoruz. Tabi, bir bölge de, bir mevki de idare sıkıntısı olduğu zaman zaten başlı başına her tarafta sıkıntı olur. Eğer idareciniz liyakat sahibi insanlar değilse zaten yönetilmeden başlı başına problem yaşarsınız. Şuan da biz Karaköprü’nün düzgün yönetildiğine inanmıyoruz, Karaköprü şuan da Urfa’nın en verimli ve elit tabakanın oturduğu bir alan olarak görüyoruz. İlçeler de yaşayan insanların kültür, ekonomik pozisyonları orada ki alanı da değiştirir. Karaköprü biraz da Urfa’nın farklı bir ilçesidir gelişime açık bir ilçesidir, yeni bir ilçesidir, yeni bir ilçesi olduğu halde şuan da Karaköprü’de çarpık bir kentleşme var biz bunu net olarak görüyoruz. Bazı yolları görüyoruz ki L harfine dönüşmüş zaten Karaköprü’nün geçmişi ne kadardır ki. Sen buradan düzenli bir mimari oluşturamamış isen bu başlı başına sıkıntıdır, bu sıkıntı. Karaköprü’nün şuan da bir sıkıntısını dile getirdim.
KÖRAKÖPRÜ’DE EN ÖNEMLİ EKSİKLİKLER NELERDİR ?
 Karaköprü’de şuan da birinci sıkıntımız şuan da Urfa’nın tüm ilçelerinde orada yaşayan insanların çok rahat, acil bir hastalığı olduğu zaman rahatlıkla gidebilecekleri kendilerine yakın devlet hastaneleri var, şuan da Karaköprü’de biz bunu göremiyoruz. Güzelşehir’de bununla ilgili arsa tahsisi var biz bunu biliyoruz, özellikle devlet hastanesi ile ilgili bir arsa tahsis edilmiş ve şuan da kulağımıza şu geliyor, bunu ihaleye sunup konuta çevrilmesi net olmamakla birlikte böyle bir duyum aldık. Biz şunu söylüyoruz eğer burası devlet hastanesi olması için tahsis edilmiş ise orada ki yetkililerin buna daha erken bitmesi için bir çaba içerisinde olması gerekir, bu birinci sıkıntımız. Karaköprü sınırları içerinde bir devlet hastanesinin eksikliğini görüyoruz, bu birinci sıkıntımız. İkinci sıkıntımız ise, dikkat ederseniz Haliliye bölgesinde özellikle, Eyyübiye, Haliliye bağlantı yolunda Antep, Mardin, evren sanayinin kırmızı ışığına girdiğin zaman Sırrın’a kadar kırmızı ışık görmüyorsunuz. İş yerim Karaköprü’de kalıyor, adam Antep’ten geliyor, Diyarbakır’a gidecek, çevik kuvvete indiği gibi kırmızı ışığa takılıyorsun ve yolun en az yarım saat sürüyor. 5 dakika da bitirmemiz gereken yolu yarım saatte bitiriyoruz, acil bir hastanın ya da acil bir işin olduğu zaman, buranın dalgeçlerle desteklenmesi ve trafiğin hafifletilmesi için bir çalışmanın yapılması lazım, bu ikinci problemimizdir. Karaköprü Diyarbakır yolunun dalgeçlerle desteklenmesidir. Üçüncü sıkıntımız, Karaköprü’de özellikle Güzelşehir bölgesinde derli toplu Pazar yerlerinin olmadığını biz fark ettik, belki şuan da onunla ilgili bir çalışma var, düzeltilmiş yeri tavsiye edilmiş.
GÜZEL ŞEHİR’DEN BAHSEDERMİSİNİZ ?
Şunu söylüyoruz, Karaköprü’nün belli bir kesiminin Güzelşehir’de oturduğunu biliyoruz, Güzelşehir’de yeni gelişen bir mahallemiz. Orada oturan sakinlerimiz Pazar alışverişi için 35 metreye gidiyor, Cuma pazarı için diş hastanesinin oraya gidiyor, insanlar neden oralara gitsin, herkesin aracı yok ve pazara gidenlerin çoğu da bayandır. Bacılarımız, Pazar sepetleriyle iniş güzelde, çıkış sıkıntılıdır, Güzelşehir’in alanı geniştir ama derli toplu Pazar alanlarının yapılması lazım. Dördüncü sıkıntımız ise, özellikle mesire alanı, çevre yolunda yıllardan beridir çevre yolunun bitmediğinin görüyoruz. Çevre yolunun amacı nedir, çevre yolu demek ana arterlerde ki yani şehrin göbeğinde ki trafiği hafifletmek için vardır. Eğer sen orayı tam olarak bitirmezsen, kullanıma açmaz isen insanlar bunu kullanmaz ise bu olmaz, biz diyoruz ki, Badıllı mevkiinden, Diyarbakır yoluna kadar olan çevre yolunun acil bir şekilde bitirilmesini istiyoruz. Karaköprü’nün belli başlı problemleri bunlardır tabi daha çok problemlerimiz var.
BALIKAYAĞINDAN BAHSEDERMİSİNİZ ?
Şunu diyebiliriz bundan 3 – 5 ay önce Balıkayağı caddesinin bütün asfaltının kırılması, bütün kaldırımların sökülmesi sil baştan yapılması, refüjlerinin yeniden dizayn edilmesi çok büyük bir sıkıntıdır. Şu çok önemlidir, özellikle yerel yönetim orada ki bölgeyi inşa eder, inşaatta kasıt bir mimarinin ön görüsünün çok uzun olması lazım. Ben burada bir mimari, bir inşaat dizayn ediyor isem benim en az 50 yıllık bir hesabımın olması lazım ki alt yapı da öyledir. Eğer bir belediye bir alt yapıyla ilgili çalışması 3 yılı geçmiyorsa bu büyük bir sıkıntıdır. Karaköprü’de 3 yılı geçmeyen, 3 yıl içerisinde dökülmeyen asfalt kalmadı ki, ben 3 yıl diyorum kimi yerler de 6 ay, kimi yerler de 1 yıl bu büyük bir ön görüsüzlüktür. Yerel yönetimlerin bununla ilgili çok büyük çalışmalarının olması lazım, alt yapıyı oluştururken 50 yıl içerisinde Türkiye’de olabilecek tüm gelişmeleri göz önünde bulundurur. Alt yapı nedir? Doğalgazdır, alt yapı nedir? Elektriktir, alt yapı nedir? Su şebekeleridir, sen bunları yapacaksın, yapmak zorundasın.
KONUT FİYATLARI HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ ?
Beşinci sıkıntımız, şuan da memlekette özellikle Karaköprü’de konut fiyatları, emlak fiyatları hem de kira fiyatları çok uçuk seviyelerde. Sebep nedir? Sen eğer maşuk’ta ki alanı imara açmışsın, imara açmak yetmiyor orada ki işveren nasıl oraya gidip nasıl bina dikecek, sen oraya alt yapı götürmelisin. Bir belediye bir yeri imara açtığı gibi oraya alt yapısını götürecek ki müteahhit de gelsin oraya bina diksin. Şuan da bir sıkıntı var, burada emlak sıkıntısı var, konut sıkıntısı var, arz talep meselesidir. Şuan da insanlar ev bulamıyor çünkü fiyatlar Karaköprü gibi yerler de 5 milyon liradan, 7 milyon liradan konutlardan bahsediliyor. Düne kadar çok basit dediğimiz inşaatların 1,5 milyondan bahsedildiğini görüyoruz, sen eğer alan açmaz isen bir fabrika gibi düşünün üretim az olursa, ürettiğini çok pahalı satarsın ama üretim fazla olursa bu sefer çoksatarsın sürümden kazanırsın. Şuanda ki mantık şu, az üretelim, çok kazanalım, az üretip çok kazanmak da burada yaşayan halka yansıyor, insanlar neden milyonlarını emlak sektörüne versin, milyonlarımızı emlak sektörüne vereceğimize farklı bir alan da bir iş yeri açalım, işletme açalım işsiz olan birçok insanı orada değerlendirelim. Şuan da memlekette özellikle Karaköprü alanında çok büyük sıkıntılarımız var, bunu inşallah sizlerin vasıtasıyla dile getireceğiz, Rabbim sizlerden razı olsun, böyle bir fırsatı bize verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
Ben teşekkür ederim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum