Reklam

Kekeme insanların yüzde 90'ı akıllı ve zekidir

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Konuşma Uzmanı ve Ritm Konuşma Merkezi İşletme Sahibi Hasan Karakurt ile röportaj yaptı.

Kekeme insanların yüzde 90'ı akıllı ve zekidir

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Konuşma Uzmanı ve Ritm Konuşma Merkezi İşletme Sahibi Hasan Karakurt ile röportaj yaptı.

Kekeme insanların yüzde 90'ı akıllı ve zekidir
04 Ekim 2018 - 18:47

               SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

               Hasan Karakurt, Konuşma Uzmanı ve Ritm Konuşma Merkezi İşletme Sahibiyim.

RİTM KONUŞMA MERKEZİ NE ZAMANDAN BERİ HALKIMIZA HİZMET VERİYOR?

Genel olarak 12 yıldır bu işin içerisindeyim ve daha önceden Muş’taydım, şuan da Şanlıurfa’dayım. Şanlıurfa’da potansiyel olduğundan dolayı ve Muş’a Urfa’dan gelen öğrencilerim vardı, bana Urfa’da açmamı tavsiye etmeleri üzerine Şanlıurfa’da açtım, hem Muş’ta hem de Şanlıurfa’da devam ediyoruz. Allah’a şükür insanları topluma kazandırıyoruz, Urfa halkı bizden memnun, insanları memnun başarılı bir iş yapıyoruz inşallah bundan sonra daha da iyi olacak.

ŞANLIURFA’YI TERCİH ETME SEBEBİNİZ NEDİR?

Şanlıurfa’da kekeme potansiyeli yüksek, Muş’ta örneğin 20 tane öğrencim varsa Şanlıurfa’dan 30 tane öğrenci geliyordu Muş’a, Şanlıurfa’da konuşma merkezi var mı diye bir araştırma yaptım önce bir tane vardı ve nüfus artımından dolayı Şanlıurfa’da açmak istedim ve açtım. İşimi de sağlam yaptığıma inanıyorum, bundan dolayı Urfa’ya geldim, potansiyel var, insanları sıcakkanlı bundan dolayı işimizi devam ettireceğiz.

MERKEZİNİZİN İSMİNİN RİTM OLMASININI SEBEBİ NEDİR?

Ritm konuşma merkezi olmasaydı örneğin Tempo olurdu, Hasan konuşma merkezi olabilirdi bu yüzden özel bir nedeni yok. Bir isim olması gerekiyordu ondan dolayı Ritm konuşma merkezi ismini bulduk.

ŞANLIURFA’DA BAŞARI ORANINIZDAN BAHSEDERMİSİNİZ?

Başarı oranım yüzde 95, Şanlıurfa halkı benden gayet memnun, genelde aileler önce ön yargıyla geliyorlar tabi bunlar normal şeyler, düzelir düzelmez korkusu var. Biz Ritm konuşma merkezi olarak öncelikle ücret talep etmiyoruz, çocuğunuz düzelsin, çok güzel bir şekilde konuşsun, kendini ifade edebilsin diyoruz. Çocuk zaten güzel konuştuktan sonra velileri bize ücretini kendileri içtenlikle veriyorlar. Tabi bizim için para ikinci sıradadır, bizim için ilk olarak çocuğun güzel ve akıcı konuşması önemlidir, bundan dolayı biz hem hayırlı bir iş olsun diye hem de insanları topluma kazandırtalım, kimisi polis olmak istiyor, kimi hemşire olmak istiyor, kimi öğretmen olmak istiyor ama maalesef bu konuşma bozukluklarından dolayı hep geri adım atmışlar. ‘Ben konuşamıyorum, ben yapamıyorum, ben neden polis olayım? Neden öğretmen olayım?’ diye düşünerek kendilerini hasta olarak görüyorlar. Bu yüzden ben o çocukların burada öz güven eksikliklerini ortadan kaldırıyorum, çocuğun da elini masaya vurup tamamen bende varım demesi için elimden gelen yardımı yapıyorum bir nevi yaşam koçluğunu sürdürüyorum. Allah’ın izniyle insanları topluma kazandırtıyorum ve bir şekilde de bende varım diyorlar.

RİTM KONUŞMA MERKEZİNİN ÇALIŞMA SİSTEMİ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Kişi buraya gelir ve ilk olarak kişiye susma yasağı veririz ki vücudu dinlensin, dinlendikten sonra bilgisayar destekli programımız vardır, o program da kişiye o programı dinlettiririz, kişinin nasıl yapması gerekiyor, nasıl yapmaması gerekiyor orada gereken bilgiyi veriyor. Onun beynine iyice yerleşir o bilgiler sonrasında sunum odasına alıyoruz, sunum odasında karşılıklı ayna çalışması, burun çalışması, göz, ağız, kas çalışması, nefes alıp verme çalışması gibi çalışmaları uygulayarak kişiyi düzgün ve akıcı bir şekilde konuşturuyoruz.

KONUŞMA BOZUKLUĞUNUN NEDENLERİ NELERDİR?

En önemli sebeplerinden birisi 3 ve 7 yaş arasında ki korku sonra hastalık gelir sonra heyecan, eğer kişinin çok yüksek derece de heyecanı varsa ondan kaynaklanır, sonra aileden de gelebilir, ailede de varsa kekemelik başlangıcı görülür.

KONUŞMA BOZUKLUĞU ÇEKEN KİŞİLERİN YAPMASI GEREKENLER NELERDİR?

Tabi öncelikle konuşma bozukluğu çeken bir kişi kendiliğinden düzelmez, bu konuda bir uzmanla görülmesi lazım ve en önemlisi kekemeliğin hastalık olduğunu unutsunlar, kekemelik hastalık değil bir alışkanlıktır. Kişilerin yaptığı en büyük hata ise, düzelememe korkusu var fakat kesinlikle öyle değildir, örneğin sigara bir alışkanlıktır kekemeliği de bu şekilde düşünebiliriz. Kişi isterse kekemeliği yenebilir,  kekemeliğin bir hastalık olmadığı ve sadece bir alışkanlık olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

ŞANLIURFA HALKI BU KONUDA BİLİNÇLİ Mİ?
 

Maalesef Şanlıurfa halkı bunun bir tedavisi olmadığını, bu durumu böyle kabullenmeleri gerektiğini düşünüyorlar ve bir özürlü olarak görüyorlar hâlbuki kekeme insanların yüzde 90’ı akıllı ve zekidir.

BU KONUDA ŞANLIURFA HALKINA TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

Ben kimseden bir kuruş ücret istemiyorum, düzeldikten sonra ‘Evet benim çocuğum düzeldi Allah razı olsun’ dedikten sonra parasını versinler. Bizim amacımız para değil para ikinci planda bizim gayemiz kişiyi düzeltmek. Ön yargılı düşünmesinler, gelsinler kaybedecek bir şeyleri yok, para vermiyorlar, her hangi bir sıkıntı yaşamıyorlar bu durumda yardımcı olabiliyoruz.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Ben bu işin uzmanıyım ben iddia ediyorum Türkiye’de bu işi sağlam yapacak ilk kişi benim. Benim diğerleri gibi işte kapı, işte sapı göstermiyorum ve Şanlıurfa halkı yüzde 95 benden memnun. Ben en azından Urfa’da 50 kişiye yakın telefon numaralarını veririm gerçekten benden çok memnunlar.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum