Kekemelik hastalık değil, sadece alışkanlıktır

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Ritm Konuşma Merkezi sahibi Hasan Karakurt ile röportaj yaptı.

Kekemelik hastalık değil, sadece alışkanlıktır

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Ritm Konuşma Merkezi sahibi Hasan Karakurt ile röportaj yaptı.

Kekemelik hastalık değil, sadece alışkanlıktır
01 Ocak 2018 - 17:13

Karakurt; Eğer kişi dediğimizi yaparsa 10 – 15 gün, en uzun süre 20 gündür. Daha erken sürede de düzelebilir tabi burada kişinin başarısı önemli, örnek olarak başaramazsa, yapamazsa zamanı uzatıyoruz.

                Kekemelikte kesinlikle düzelmeme diye bir şey yok, kişi de olumlu olan şeyleri düşünmesi lazım, kendine güveni olması lazım kısacası öncelikle kendisi olması lazım artı kursumuza gelip programlarımıza uyarsa kesinlikle başarılı sonuç alır.

 

                Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Hasan KARAKURT ,konuşma bozukluğu üzerinde kekemelik ile uğraşıyorum. Aslen Muşluyum 1 ay önce Şanlıurfa’ya Ritm Konuşma Merkezi açtım. Tabiki Şanlıurfa’da kekemelik konusunda potansiyelin var olduğunu bilerek açtım. Ben Muş’ da iken Şanlıurfa’dan gelen öğrencilerim vardı ‘hocam Şanlıurfa’ya da şube açın’ dediler biz de 1 ay önce halkımızın hizmetine sunduk.

KEKEMELİK NEDİR?

Kekemelik yüzde 90 olarak 3 ila 7 yaş arasında görülür, korku, heyecan, hastalık gibi olaylar neticesinde oluşan bir alışkanlık, kesinlikle hastalık değildir. Genel de aile içi şiddette olan, hastalık geçirmiş, rüyasında korkan veya korku filmleri izleyen çocuklar da kekemelik oluşmaya başlar. Düzelme ihtimalleri yüksektir, şubemize geldikleri zaman yüzde yüz sonuç vererek düzgün, akıcı bir şekilde konuşmaya başlıyorlar.

TEDAVİ SÜRECİ NE KADARDIR?

Normal de eğer kişi dediğimizi yaparsa 10 – 15 gün, en uzun süre 20 gündür. Daha erken sürede de düzelebilir tabi burada kişinin başarısı önemli, örnek olarak başaramazsa, yapamazsa zamanı uzatıyoruz. Hayatı daha güzel anlatmak ve daha güzel motive etmek için kişiye öz güveni sağlıyoruz.

TEDAVİ SÜRECİNDE KİŞİNİN NELER YAPMASI GEREKİR?

Kişi merkezimize geldiği zaman ‘hocam ben düzelmek istiyorum nasıl düzelmem lazım? Dediği zaman biz kişiye uygulamalı bir şekilde ders veriyoruz, örnek olarak bilgisayar destekli programlarımız var, biz kişiye öncelikle 1 hafta susma yasağı veriyoruz, bu susma yasağının için de benim dışımda kimseyle görüşmeyecek, konuşmayacak! Asitli içecekler yasak tedavi aşamasında ve burada verdiğimiz kuralları aynı şekilde dışarıda da uygulaması gerekiyor. Şöyle de düşünebiliriz susma yasağının amacı, eski konuşma alışkanlığını unutturup yeni bir konuşma alışkanlığı vermek halk tabiri ile format atmak. Tabi bunu başarırsa yüzde yüz başarı elde edilir.

KEKEMELİĞİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Genelde korkudan olur, onun ardından hastalık onun ardından trafik kazası gibi olaylardan olur. Doğuştan kekemelik olmaz, yüzde 1 ihtimal doğuştan olabilir o da aile yapısından kaynaklanan, akraba evliliğinden o da zihinsel engelli olabilme ihtimali var.

KEKEMELİĞİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Biz sağ kulağımızla duymaya çalışırız, dikkati sağ kulağa veririz, dışarıdan ses geldiği zaman dikkati sağ kulağa veririz aslında bizim duyu merkezimiz sol kulağımızdır. Solu ihmal eder hep sağ kulağımızı kullanırız, biz de kişinin sağ kulağına pamuk tıkarız ki bütün duyumlarını soldan alsın diye, çalışma mekanizması sol kulaktır. Kulağına pamuk tıkadıktan sonra bilgisayar destekli programlarımız var, destek açısından programı bir gün dinler, sol kulak ile algıladığı sesleri tekrarlamaya çalışır. Bu programlara uyar ve nefes alıp verme çalışması yapar, 4 – 5 gün bu programa devam ettikten sonra karşılıklı dudak çalışması yaparız, onun ardından kitap çalışması bu da aynaya bakarak kitap okuduğu bir çalışmadır. Kitap çalışmasın da tekerlemeler var, tekerlemeler de bitirdiği kelimeleri burnundan nefes alarak okuması gerekiyor çünkü düzgün ve akıcı konuşmanın başlangıcı oradan başlar.

TEDAVİSİ OLMAYAN KEKEMELİK VAR MI?

Kekemelikte kesinlikle düzelmeme diye bir şey yok, kişi de olumlu olan şeyleri düşünmesi lazım, kendine güveni olması lazım kısacası öncelikle kendisi olması lazım artı kursumuza gelip programlarımıza uyarsa kesinlikle başarılı sonuç alır. Örnek verecek olursak bir insanın şoförlüğü yoktur, arabayı nasıl kullanacağını bilmiyordur, bir öğretici tarafından öğrenir, kekemelikte de ters nefes aldığı için, nefesi düzgün kullanamadığından dolayı konuşurken kişi takılıyor. Genelde güven eksikli olunan yerler de daha sık takılıyorlar örnek olarak tanımadığı bir insanın yanında ise ve karşısında ki kişinin öz güveni yüksek ise onun yanında kişi hep susmayı tercih eder, az ve öz konuşur ve beni de konuştururlar düşüncesiyle oradan kaçmaya başlar. Kekemelik kesinlikle güven eksikliğinden dolayıdır ve düzelmeme diye bir durum yoktur, kesinlikle hastalık değil tedavisi mümkündür. Örnek verecek olursak kişi doktora gidiyor muayene oluyor, doktor kişiye ilaç yazıyor kullanması için sabah, öğle ve akşam kullan diyor ama siz sabah kullanırsanız, öğle kullanmazsanız, akşam kullanırsanız iyileşmezsiniz.

KONUŞMA BOZUKLUĞU OLAN HER İNSANIN TEDAVİ YÖNTEMİ AYNIMIDIR?

Yöntem hemen hemen aynıdır ama ağırlıkları farklıdır, bazılarına daha sıkı program veririz, bazılarının gündemini uzatırız, kişi de öz güven varsa 5 – 6 günde tedavisi tamamlanır.

ŞANLIURFA’DA KONUŞMA BOZUKLUĞU OLAN KİŞİ SAYISINI SİZ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Genel de Doğu Anadolu bölgesinde çok olur çünkü oralar mahrumiyet bölgesi, terör olaylar, korku vs. daha fazla olur.

KEKEMELİKTE ERKEN TEDAVİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Örnek verecek olursak hafif baş ağrısı için önlem alırsınız ama nasıl önlem alınacağını bilmek lazım. Kekemeliğin daha da ilerlemeden önlemini almak lazım ama nasıl önlem alınacağını bilmiyorsanız, kaygılarınız varsa, yapabilir miyim? Yapamaz mıyım? Diye o zaman size en yakın kekemelik merkezlerine gitmeniz gerekir. En kolay yöntemler balon şişirmek, yüksek ses ile bağırmak.

KEKEMELİK MERKEZİNE GELEMEYENLER İÇİN TAVSİYELERİNİZ NELER?

Bazıları diyor ben geleyim ama ailemin haberi olmasın, arkadaşlarımın haberi olmasın zaten kişi onu söylediği an orada kaybediyor. Eğer seni çevrendeki arkadaşların veya ailen yönlendirecekse sen hiç düzelemezsin, her zaman kendin olacaksın, iradeli olacaksın, ben düzeleceğim diyeceksin ve bunu yaparken sağına, soluna, arkana, önüne bakmayacaksın. Konuşmanın büyük bir nimet olduğunu bileceksin, konuşmadıktan sonra 10 tane de üniversite bitirsem neye yarar? Çevrendeki insanların lafına bakarsan en baştan kaybedersin. İlk önce o güveni sağlamak için kişiyi motive ederiz, bu şekilde yaparsan kesinlikle düzelirsin ve takmayacaksın çünkü kafaya taktığın zaman kaybedersin.

                BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

                BEN TEŞEKKÜR EDERİM BİZE BU İMKANI VERDİĞİNİZ İÇİN.

YORUMLAR

  • 1 Yorum