Kemik taraklar sağlık için kullanılmalı(video)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Cahit Coşkun Tarak ustası Mahmut Çaycı ile röportaj yaptı.

Kemik taraklar sağlık için kullanılmalı(video)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Cahit Coşkun Tarak ustası Mahmut Çaycı ile röportaj yaptı.

Kemik taraklar sağlık için kullanılmalı(video)
12 Şubat 2020 - 17:30
Reklam

Çaycı ; İnsanlar doğal olanı bulamıyorlar. Geçen dünyanın en zengin iş adamları gelmişti Urfa’ya çok büyük bir rağbet gördüm tek onlardan değil halkta çok ilgi gösteriyor bu bir merak zevk değil bu tarakları sağlık için kullanacaksın.
Şimdi kemik tarakla plastik tarağı karşılaştıracak olursak arasında milyon derece fark var. Yerden bir poşet al saçına sür bir şey ifade eder mi etmez kemik tarak doğal olduğu için vücuda faydası var. Saçın dökülüyorsa zaten plastik tarak kullandığın içindir.
SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?
Ben Mahmut Çaycı 1975 doğumluyum Şanlıurfa balıklı göl rızvaniye külliyesinde kemik tarak ustalığını icra ediyorum
BU MESLEĞE OLAN İLGİNİZ NASIL BAŞLADI?
 Bu meslek takdiri ilahi Şanlıurfa valiliği ŞURKAV bana çok destek oldu. Bu sanat unutulmaya yüz tutuğu için yaklaşık altmış yıldır Urfa’da yapılmıyordu. ŞURKAV o dönemde ücret karşılığında ustalar getirdi. Altı aylık bir kurs açıldı kursa bir iki kişi devam etti onlarda bıraktı ŞURKAV’ ben söyledim bu sanatı yapmam için bana bu bölümü açtı. Bu sanatı yaparken Şanlıurfa valiliği ŞURKAV çok minnettarım ben unutulmaya yüz tutmuş bir mesleğe tekrardan sahip oldum ve bu sanat Türkiye’nin has öz sanatıdır.
BU MESLEĞİN TEKRARDAN CANLANMASI İÇİN SİZCE NELER YAPILMALIDIR?
Şanlıurfa valiliği ŞURKAV Rızvaniye külliyesinde dükkân teşhis etti hiçbir kira bedeli ödemeden bu sanatı burada icra et, yaşat benim bu sanatı yaşatmam için önünü mü açtı bende öğrenciler alıp yetiştireceğim tabi ben işimi daha da büyütebilirim şimdi bu KOSKEP kredileri var. Avrupa birliğinin kredileri var maalesef onlar tam doğru insanlara ulaşmıyor. Bugün ben müracaat yapıyorum mesela ban diyor ki kırsal kesimin yok atölyen yok eşya getir fatura getir diyorlar tamam ben getirdim para ne zaman yatacak altı ay sonra bir yıl sonra bunda anca bir torpilim olması gerekiyor ki iki ay erken alayım oda olmayacağına göre bir yıl artık ne zaman yatırılırsa alınır. Sizce benim bu kadar param olmuş olsa ben niye işimi KOSKEP vereyim ki kendim zaten yaparım bakın valilik ŞURKAV ban dükkân teşhis etti beni meslek sahibi yapıtımı yaptı, ustayı getirdi mi getirdi peki o maddiyatını hepsini ŞURKAV karşıladı. Bende burada öğrenciler yetiştirdim insanların buraya ilgisi var. Benim daha iki üç öğrencim var inşallah onları da tarak ustası yapacağım hedefim bu zaten ben daha fazla işçi tutup sigortasını, asgari ücret maaşlarını versem sizce iş istihdamına bir faydam olmaz mı olur. Bunu yapmam için de KOSKEP’in de elini taşın altına atması gerekiyor. Biz demiyoruz bize bedava versin yada usulsüzlükle versin bizim isteğimiz diyoruz ki bu parayı bize versin ben atölyeyi donatırım malzemeleri her şeyi alırım iki makine koyacağıma dört makine koyarım ben buradan eve ekmek götürsem ne mutlu bana ama ben gidip kırsal kesimde atölye kuracağım büyük bir atölye kurmak ne demek yüz bin, iki yüz bin para edecek benim değil yüz binim yirmi, otuz binim olsa ben gider iki üç makinemi koyarım, boynuzda alırım, ikide işçi tutarım bu işi yaparım zaten durum böyle yani biz onlarla yapamayız.
BU MESLEĞE GENÇLERİN İLGİSİNİ ÇEKMEK, ÇIRAK YETİŞMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Bu mesleğe işçi yetiştirebilmek için zaten her şey önde dükkân açıldı zaten bu sanat tekrar hayata geçti. Öğrenci buraya geldiği zaman ben zaten onlara destek oluyorum maddi olarak yetiştiriyorum. Daha teşvik etmek için onlar on sekiz yaş üstü oldukları için asgari ücret sigortası yapmam gerekiyor. Yetiştirdiğin öğrencinin geleceği olacak bu sanatın da geleceği zaten parlak benim iki öğrencim var ben onlara her şeyi anlatıyorum ve bu mesleği onlara sevdirmeye çalışıyorum. Eski ustaların bir usulü vardır. Bayram harçlığını veririm, bayram kıyafetlerini alırım eski ustalar öğrencilerine böyle davranırlardı. İnsanlar açısından bu mesleğe ilgi çok benim iki öğrencim var. Yaklaşık iki yıldır yanımdalar meslekte yüz de ellilere yetişmiş diyebiliriz. İki yıl sonrada zaten tarak ustası olurlar. Usta olduktan sonra artık onlar halk eğitimin de kuralar verecek onlar öğrenci yetiştirecekler ve bu meslek bu şekilde yaygınlaşacaktır.
KEMİK TARAĞINA İLGİ NASIL?
İzmir , bursa,Konya ve İstanbul dan dört tane müşterim var. Onlar tarakları toptan alıyorlar kendileri satıyor. İnsanların ilgisi çok fakat bulamıyorlar. İnsanlar doğal olanı bulamıyorlar. Geçen dünyanın en zengin iş adamları gelmişti Urfa’ya çok büyük bir rağbet gördüm tek onlardan değil halkta çok ilgi gösteriyor bu bir merak zevk değil bu tarakları sağlık iç in k ulanacaksın sen bu tarakları kullanmasın saçın da elektriklenme olur, dökülme olur, kepeklenme olur, saç egzaması olur kemik tarak bunlara çok iyidir keratin olduğu için insan vücuduna en yakın maddedir. Peygamber efendimiz saçlarını kemik tarakla taramak sünnettir. Ben ŞURKAV vakfındaki sayın valimi, şükrü beye ben bunlara minnettarım müdürüm şükrü bey dedi ki Mahmut hatırlıyorum bu kemik tarağı öğren iyi öğren dedi ban üç defa bunu söyledi aslında orada bana ne kadar kıymetli bir sanat olduğunu öğretmeye çalıştı. Ben ona Selami beye. Valimize çok teşekkür ediyorum Allah hepsinden razı olsun kendileri bana sahip çıktı ben bugün onlar sayesinde meslek sahibi oldum. Urfa’ya böyle bir sanatı kazandırmak için altı ay dışarıdan hocalar getirdiler sırf Urfa’mıza tekrardan bu sanatı kazandırsınlar. Şanlıurfa’da ŞURKAV el sanatlarını en çok ön planda tutan bir vakıftır. El sanatlarını sevdiren yaygınlaştıran bir vakıftır. El sanatlarının ilk merkezini kuran ŞURKAP tır. Bunu yaparak el sanatları daha da kıymetli olmaya başladı. Şanlıurfa’da ki konuk evlerini halka sevdikten yine ŞURKAV dır. Konukevlerin manevi değerlerini sevdirten yine ŞURKAV dır. Bu sanatı da yine sevdiren ŞURKAV olduğu için ben daha ne söyleyeyim benim için teşekkür bir borçtur. Ben en azından buradan evime bir ekmek parçası götürüyorum rağbet çok ilgi çok ve ben buradan şöyle söylemek istiyorum bırakın bu lastik tarakları, şampuanları doğal olanları kullanın doğal sabun, fırça, şampuanlar ne olursa olsun doğal olanını kullanın bugün belki bir kemik tarağa otuz lira vereceksiniz ama sizin saçlarınızdaki sıkıntıları giderecektir. İkide bir gidip bir şampuan veya sabun almazsınız. Kuaförlerde keratinli şampuanmış keratinli sabunmuş bunlara aldanmayın bunlar bildiğimiz kimyasal maddeler içeriyor. Keratini kimse elde edemez keratini kemik tarak ustaları elde edebilir ve insanoğlunun el ve ayak tırnakları keratindir. Kemik tarakta da keratin olduğu için senin vücudun bunu kabulleniyor. Koçboynuzunda keratin olur onun dışında olmaz insanlarımız bir kemik tarak alsın kullansınlar bir hafta içinde memnun kalmasa tarağı geri getirsin ben şimdiye kadar benden memnun olmayan hiçbir insanla karşılaşmadım. Konya, İzmir, bursa, Ankara, mersin, batman, Mardin, Malatya, İstanbul, Edirne, Yalova, bolu, aydın, afyon ve birçok ile daha gönderdim hepsi memnun kaldılar ve bir daha istiyorlar. Bir insan bir şeyden memnun kalmazsa tavsiye etmez memnun kalmasa da almaz
BİR TANE TARAĞI ÇIKARMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR?
Şimdi kemik tarakla plastik tarağı karşılaştıracak olursak arasında milyon derece fark var. Yerden bir poşet al saçına sür bir şey ifade eder mi etmez kemik tarak doğal olduğu için vücuda faydası var. Saçın dökülüyorsa zaten plastik tarak kullandığın içindir. Kemik tarağı Rızvaniye külliyesine geldiğinde bulabilirsin bir kemik tarağı yapımı bir buçuk saatimi alıyor bazen iki saat sürüyor bazen üç saat sürüyor. Bunun önceki aşaması kazanda kaynatılası, içindeki iliğin boşaltılması lazım, kemiğin kuruması lazım olmadı mı bu ateşte tavlıyor bir, bir buçuk saate bu kemiği yapıyoruz. Bu tarakları kullandığın zaman sizin saçınızın hayatı kurtulur. Her bir tarağın yarım saatlik bir işlemi var. Ben paradan ziyade daha çok insanlara bu tarağı ulaştırma gayesindeyim. Tamamen doğal keratindir bu saçına sürüyorsun egzaması olanların ki geçti, saçı dökülenin saç dökümünü engelledi, kepek oluşumu olanlarınki geçti ve stresi de alıyor bu tarakları kullandığınız zaman hepsi geçiyor. Yanıma bir hanımefendi geldi deki saçımda elektriklenme ve egzama var. Dedi. Bende al bu kemik tarağı bir ay kullan dedim sonucu görürüsün yalnız dedim ki plastik tarağı kullanmayacaksın hatta dedim geçerse sen bana bir tepsi börek yapıp getireceksin dedim. Geldi sonra dedi ki abi Allah senden razı olsun geçti dedi. Biz bunları söylüyoruz ama satmak için ya da rağbet olsun diye söylemiyoruz. Biz bunların gerçeğini söylüyoruz. Ben söylüyorum bu tarağın faydasını görmeyen benim tarağımı geri getirsin kırık ta getirebilir hatta getirmeyebilir de ben parasını veririm.
SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Ben öncelikle şöyle söylemek istiyorum yiyecek olsun kıyafet olsun her şeyin doğal olanını kullanın yiyeceklere çok dikkat edin domates olsun patlıcan olsun biber olsun bunların yirmi sene önceki tadı yok hepsi ilaçlanıyor. Taraklara gelecek olursak kendi sağlığınızı neden bozuyorsunuz plastik taraklar, fırçalar size hiçbir fayda vermez siz siz olun en doğalını bulup kulanın. Doğal olanı bulamadıysanız da yazın yiyecek olarak domates biberi yiyin kışın alamayın. urfa halkına şöyle söylüyorum bakın belki bir tarak ustasıyım altmış yıldır Urfa’da zaten yapılmıyordu Sayın Şanlıurfa valiliği ŞURKAV bu sanatı sizlere tekrardan kazandırdı. Sizlerin de ve tüm Türkiye’nin de sanata ve doğala sahip çıkmalarını istiyorum. Bu benim kendi menfaatim üzerine değil sizin kendi menfaatiniz üzerinedir. Sizin kendi sağlığınız içindir. Bir kemik tarağı aldığınız zaman bir ömür boyu gider. Bir lirası fazla olsun ama doğal olsun.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
Ben teşekkür ederim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum