Kilo vermek isteyenler bir uzman yardımıyla zayıflamalı

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler diyetisyen Çiğdem Yüksel ile zayıflama konusunda röportaj yaptı.

Kilo vermek isteyenler bir uzman yardımıyla zayıflamalı

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler diyetisyen Çiğdem Yüksel ile zayıflama konusunda röportaj yaptı.

Kilo vermek isteyenler bir uzman yardımıyla zayıflamalı
16 Ekim 2018 - 18:30

Yüksel, En önemli hatalardan birisi kahvaltıyı atlamak oluyor, kahvaltı yapmayan bireyler yapılan araştırmalara göre, akşam yemeklerinde daha fazla yeme eğilimi gösteriyorlar, o yüzden kahvaltının atlanması en büyük hatalardan birisi ve vücudun daha sağlıksız olmasına sebep oluyor.

Bunun dışında tek tip beslenerek günlük almamız gereken vitaminleri, proteinleri, yağları, karbonhidratı alamadığından bu sağlıklı bir beslenmeye girmiyor. Vitamin eksikliği yaşayabilirler ve bu sefer vücut fonksiyonlarını yerine getiremeyebilir.

Bitki çayları özellikle içerisinde sinameki otu bulunan bitki çayları tüketilmemelidir, bu bitki çayları bağırsağın fonksiyonlarını azaltır ve o bitki çayına bağımlı hale getirir insanı, bağırsakların kendi kendine işlevinin önüne geçer.

İlk olarak vitamin eksikliği, örneğin D vitamini eksikliği kilo vermenin önüne ciddi bir şekilde geçebiliyor, zaten vitamin eksikliği olan kişilerin öncelikle vitamin depolarının doldurulması daha sonra zayıflama programına geçmesi önerilir.

Sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içmemiz metabolizmamızın canlanmasına sebep olur, dolaylı yoldan da zayıflamamıza yardımcı olabilir, günde 2,5 – 3 litre su içilmelidir.

 

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Diyetisyen Çiğdem YÜKSEL

KİLO VERMEK İSTEYENLERİN YAPTIKLARI HATALAR NELERDİR?

En önemli hatalardan birisi kahvaltıyı atlamak oluyor, kahvaltı yapmayan bireyler yapılan araştırmalara göre, akşam yemeklerinde daha fazla yeme eğilimi gösteriyorlar, o yüzden kahvaltının atlanması en büyük hatalardan birisi ve vücudun daha sağlıksız olmasına sebep oluyor. Diğer bir hata ise ekmek tüketmemek, ben ekmeği kestim diyorlar tamam zayıflıyorlar ama ekmeği kesen bir birey yağ kaybetmez direk olarak kas kaybeder o yüzden ekmeği kesmeyi asla tavsiye etmiyorum. En azından şunu yapabilirler, beyaz ekmek yerine tam buğday, tam tahıllı ekmekler, çavdar ekmeği, kepekli ekmekler tüketebilirler. Bunun dışında tek tip beslenmek, bazı bireyler sadece örneğin ananas diyeti yaparak yani tek tip beslenerek zayıflayacaklarını iddia ediyorlar, evet zayıflıyorlar ama metabolizmalarını bir o kadar da zayıflatıyorlar. Bunun dışında tek tip beslenerek günlük almamız gereken vitaminleri, proteinleri, yağları, karbonhidratı alamadığından bu sağlıklı bir beslenmeye girmiyor. Vitamin eksikliği yaşayabilirler ve bu sefer vücut fonksiyonlarını yerine getiremeyebilir. Hatalardan bir diğeri ise, zayıflama haplarının kullanılması, bu hem mideye, hem böbreklere hem de kalbe ciddi fonksiyon zararları veriyor, fonksiyonlarının zayıflamasına neden oluyor. Bu tip ilaçların kullanılmamasını, insanların biraz daha bilinçlenmesini tavsiye edebilirim, bunun dışında vücudu uzun süre aç bırakmak metabolizmanın yavaşlamasına sebep olarak en başta kilo vermenin önüne geçer, aynı zaman da yağların depolanmasını sağlar. Vücut karşılaması gerektiği vitaminleri kaslardan karşılamak zorunda kalır ve bu sefer yağlar depolanmak durumunda kalır o yüzen kesinlikle uzun süreli açlıklar önermiyorum. Yapılan hatalardan bir diğeri de, bitki çaylarının bilinçsizce tüketilmesi, bu bitki çayları özellikle içerisinde sinameki otu bulunan bitki çayları tüketilmemelidir, bu bitki çayları bağırsağın fonksiyonlarını azaltır ve o bitki çayına bağımlı hale getirir insanı, bağırsakların kendi kendine işlevinin önüne geçer. Bu yüzden özellikle sinameki otu olan bitki çaylarını kesinlikle tavsiye etmiyorum ve kişinin bir diyetisyenden, bir uzmandan yardım almasını tavsiye ederim.

KİLO VERMEYE ENGEL OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?

İlk olarak vitamin eksikliği, örneğin D vitamini eksikliği kilo vermenin önüne ciddi bir şekilde geçebiliyor, zaten vitamin eksikliği olan kişilerin öncelikle vitamin depolarının doldurulması daha sonra zayıflama programına geçmesi önerilir. Bunun dışında polikistik over sendromu gibi hastalıklar kilo vermeyi yavaşlatır, önüne tamamen geçmese de yavaşlatacak faktörlerdir. 

KİLO VERMEK İSTEYEN BİR KİŞİ NASIL BİR YOL İZLEMELİ?

İlk olarak bir uzmana görünmesini tavsiye ediyorum, onun yanı sıra örneğin kahvaltı tabağında mutlaka protein kaynağı olarak yumurtası olmalı, peyniri olmalı, karbonhidrat kaynağı olarak sebzesi, salatalığı, domatesi, yeşilliği olmalı, bunun dışında beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği ya da her hangi bir esmer ekmek tüketmesini öneririm. Ara öğünlerini kesinlikle atlamaması gerekiyor, birkaç ara öğün örnek vermek gerekirse buna çiğ badem, çiğ ceviz eklenebilir. Tabi kişinin alması gereken enerjiye göre porsiyonları değişmekle beraber nacizane tavsiyelerimdir. Asitli ve şekerli içecekleri kesinlikle önermiyoruz, hayatından çıkarması gerekir, tatlıları hayatından çıkarması gerekir en azından bir müddet. Zaten kilo vermek isteyen danışanlarımıza biz hafta da bir defa tatlı konusunda bazen ödül verebiliyoruz. Bunun dışında vücuda faydalı yağların tüketilmesi gerekiyor, kimi insanlar ‘ben yağsız et yerim, yağsız salata yerim’ diyor ama aslında vücudun yağa da ihtiyacı var ama bunu yeterli oranlarda ve faydalı yağdan almak suretiyle olabilir. Zararlı yağlar nedir? Kızartma da kullandığımız mesela, onlar değil de örneğin avakadodan alınacak yararlı yağlar var, cevizden, bademden alınacak yararlı yağlar var kişinin bunları atlamaması lazım. Zaten kişi hayatından yağı çıkardığı zaman kabızlık gibi problemlere de yol açacaktır, midenin sindirimini yavaşlatacaktır bu şekilde problemlere yol açabiliyor.

SU İÇMENİN ÖNEMİ NEDİR?

Sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içmemiz metabolizmamızın canlanmasına sebep olur, dolaylı yoldan da zayıflamamıza yardımcı olabilir, günde 2,5 – 3 litre su içilmelidir.

FİZİKSEL AKTİVİTENİN ÖNEMİ NEDİR?

Kilo vermek isteyenlerin zaten yüzde 80’i beslenmek, yüzde 20’si fiziksel aktivite ile kilo verdiriyoruz. O yüzde 20’lik faktörü kimi insanlar ben spor yapamam, yürüyüş yapamam diye kişilere tavsiye etmeyebiliyoruz, her zaman tavsiye ederiz ama bazen diyetine ek olarak yazmayabiliyoruz. Spor, tabiî ki belirli bir kalori sarf edildiği için her zaman hayatımız da yeri olmalı, bu durum kilo vermede de aynı şekilde, kilo veren insanlar kesinlikle sporunu ya da yürüyüşünü yapmalı, bunu en azından oluşabilecek sarkmalara karşı bir önlem alınmış olur.

VİTAMİN HAPI ALMAK KİLO ALDIRIR MI?

Halkımız da böyle bir algı var, vitamin hapları kesinlikle kilo aldırmaz hatta kilo vermeye yardımcı olur. Vitamin eksikliği olan kişilerin sadece vitamin depolarının doldurulması gerekiyor ancak o şekilde diyete başlanmalı, öbür türlü kişinin kilo vermesini yavaşlatabiliyor.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Kilo vermek isteyenler bir uzman yardımıyla zayıflamalı özellikle çok fazla popüler olmaya başladı örneğin x diyeti, z diyeti, y diyeti diye fakat kesinlikle diyet kişiye özeldir. Kişinin boy, kilosuna, yağ analizine ya da kan tahlilerine göre, kişinin yaşam tarzına göre değişkenlik gösterebilecek şeyler, diyetin içeriği aslında tamamen kişiye bağlı, kişiye özgüdür. O yüzden kesinlikle bir uzman yardımıyla zayıflamalarını ya da kilo almalarını tavsiye ederim. Çünkü internetten baktığınız diyetler genelde o kişiye özgüdür ve size hitap etmeyebilir, sizin metabolizmanızı yavaşlatabilir ya da vücudunuz da alerjik tepkilere neden olabilir.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için…

YORUMLAR

  • 0 Yorum