Reklam

Kış için saf deri ayakkabı alın

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler Kış için alınacak ayakkabı konusunda Yunus Emre Durmaz ile röportaj yaptı.

Kış için saf deri ayakkabı alın

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler Kış için alınacak ayakkabı konusunda Yunus Emre Durmaz ile röportaj yaptı.

Kış için saf deri ayakkabı alın
02 Aralık 2019 - 18:05

Durmaz , Kış için ayakkabı alırken Malın kaliteli olmasına bakılması gerekir. Ayakkabının saf deri olması lazım, Şimdi piyasada var atmış liraya da ayakkabı var iki yüz liraya da ayakkabı var. Ama ne esnaf sağlam olduğu zaman ayakkabı sağlam olduktan sonra korkmasın giysin o ayakkabıyı
SİZİ TANIYA BİLİR MİYİZ?
Yunus Emre Durmaz,aslen Şanlıurfa doğumluyum. Yedi yaşından beri ayakkabı işi ile uğraşıyoruz ailece.
YİRMİ YIL ÖNCE AYAKKABICILIK SEKTÖRÜ VE PİYASASI NASILDI?
Daha önce ayakkabı sektörü çok iyiydi ama şuanda çık zayıf. Hem perakende satışta hem toptan satışta mesela şuanda bir Gaziantep Şanlıurfa’yı sollamış durumda çünkü orada imalatlar olduğu gibi yüksek. Burada daha önce imalat vardı ayakkabı yetişmiyordu ama şuanda çarşıya inin bakın bir tane ayakkabı güverte artık kimse kalmadı. Şuanda FLO mağazası fabrikası açıldığı için herkes arada çalışıyor. Burada kendi elimizle kendi gözümüzü çıkardık hepsi bitti. Tüketildi bitti.
ŞANLIURFA DA AYAKKABI SEKTÖRÜNÜN AZALMASI FABRİKALAR MI?
Fabrikalar birazda bizim esnaflardan kaynaklanan sorunlar bu şekilde yani.
ÜRETİMİN DURMA SEBEPLERİ NELERDİR?
Gelir yok ondan sonra kriz var bir taraftan. Daha önce mesela patır patır aykkabı satılıyordu dakika her saniye ayakkabı gidiyordu. Van’a, İstanbul’a, Gaziantep’e, Diyarbakır’a, Batman’a, Adıyaman’a, Malatya’ya ayakkabı satıyorduk ama şuanda hiçbir kimse gelip ayakkabının yüzüne bile bakmıyorlar artık. Önceki ayakkabıyı tutuyordum poşetlere koyarlardı ayakkabı yetişmezdi ama şimdi ayakkabının yüzünü kimse görmüyordu. Bir ayakkabıyı alan kişi şu anda bir sene iki sene o ayakkabıyla idare ediyor.
ŞANLIURFA DA AYAKKABI ÜRETİMİ OLDUĞU ZAMANLARDA ŞANLIURFA’YA NE GİBİ BİR KATKISI OLUYORDU
Bir atölyede mesela on beş yirmi kişi çalışırdı. Demek ki bunun üzerine on beş yirmi ev ekmek yerdi. Kimse parasız kalmazdı. Kesimcisinden, emekçisinden, imalatçısından, ustasından, kalfasından, küçük çırağından bile herkes parasını alırdı mutlu olurdu evine giderdi. Her fakir bu sefer ihtiyacını görürdü. Ama şuanda durulduğu için herkes iki bin iki yüz lira, iki bin yirmi lira asgari ücrete talip oluyorlar. Askeriye sistemi fabrikada çalışıyorlar.
ŞANLIURFA DA TEKRARDAN AYAKKABI ÜRETİMİ YAPILMASI İÇİN SİZCE NELER YAPILABİLİR?
Çok şeyin olması lazım, Rağbet görmesi lazım, model çıkması lazım, piyasanın canlı olması lazım yani malı şuanda yerinde alamıyorsun pahalı. Ham maddenin biraz düşmesi gerekiyor. Her şeyden kaynaklı yani bu şekildedir.
SİZ ŞUANDA AYAKKABILARI NEREDEN GETİRİYORSUNUZ?
Şuanda ayakkabılarımız İstanbul’dan geliyor, Konya’dan geliyor, Antep’ten geliyor.
ARTIK KIŞ MEVSİMİ GELDİ VE HALK KIŞLIK AYAKKABI ALMAYA BAŞLADI KIŞLIK AYAKKABI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?
Malın kaliteli olmasına bakması gerekir. Ayakkabının saf deri olması lazım, Şimdi piyasada var atmış liraya da ayakkabı var iki yüz liraya da ayakkabı var. Ama ne esnaf sağlam olduğu zaman ayakkabı sağlam olduktan sonra korkmasın giysin o ayakkabıyı. Herhangi bir sorun sıkıntı olmaz. Ayakkabıda zaten çok önemli bir şey ayakkabı, ayağın mantar olması kaşınmasına dikkat etmesi gerekiyor. Daima iyi mal kullanması gerekiyor.
ALINACAK KIŞLIK AYAKKABININ KALİTELİ OLMASI NASIL ANLAŞILIR?
Ayakkabının zaten dışının deri olması, altının pori olması zaten ayakkabı kendi kendini gösteriyor. Ben buradayım diyor. Zaten buna uzaktan baktığın zaman sıkıntı yok yani ben buradayım.
 HER SEKTÖRDE OLDUĞU GİBİ AYAKKABI SEKTÖRÜNDE DE SAHTE ÜRETİM VAR BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
Şimdi mesela adam pierre cardin olsun, hotiç olsun mesela kimisi etiketini vuruyor etiketiyle götürüyor. Ama Allah’a çok şükür bizim öyle bir şeyimiz yok biz nerede mal en iyisi ise bizonun daima peşindeyiz. Ekmeğimizi helal kazanmanın peşindeyiz.  Sahtekarlık üç kağıtçılık yapılmaması lazım piyasada. Kimisi var piyasada atmış yetmiş liraya ayakkabı veriyor pier cardin bayisi ama nedir boş etiket.   Urfa malı getirip satıyor ne anladım ben bu işten bu kendimizi kandırmanın bir şekli başka bir şey yok.
BU BAHSETTİĞİNİZ SAHTE AYAKKABILARIN İNSAN SAĞLIĞINA NE GİBİ ZARALARI OLUR?
Bir insan ilk başta kendi kendini kandırmış olur. Hem alan hem satan, adamın tabi suçu yok satanda bir nevi sahtekarlık yapmış oluyor. Şuanda kemal tanca’nın, pire cardin, sahtesi zaten yüz yerinden bellidir. Kendi kendine derki ben buradayım sahte olanı. Şimdi üç yüz liralık ayakkabıyı getirip sana yetmiş liraya veremem ben bunu imkansız bir şey akla vursan yine imkansızdır.
BAZI AYAKKABILARIN ÜZERİNDE ÜNLÜ MARKALARIN ETİKETLERİ VAR AMA DEDİĞİNİZ GİBİ SADECE ETİKET ÜZERİNDE BU NASIL ANLAŞILIR?
Firmanın zaten aslı olması lazım şuanda mesela Piazza’da alış veriş merkezlerinde alması daha mantıklı çünkü gerçek yer orası. Benim yerimde küçük esnaf satamaz zaten bayisini alamaz. Alması içinde dünya kadar parasının olması gerekir.
KALİTELİ AYAKKABI FİYATI İLE BELLİ EDER Mİ?
Tabi ki ne demiş büyükler hiçbir şey bilmiyorsan daima her şeyin pahalısını alacaksın.
FİYATLARI NE KADAR OLMALI?
Mesela iki yüz lira,  iki yüz elli lira, yüz seksen lira ortalama fiyatlar olmalı, kampanyaya ürün düşmüşse mesela yüz liraya seksen liraya olabilir sezon sonu olabilir.  Numaralar kırklı olabilir bir iki tane kalmış yani böyle durumlarda olabilir.
ŞANLIURFA HALKI SİZCE BU KONUDA BİLİNÇLİ Mİ?
Şanlıurfa halkı daima ucuzu tercih ediyor ama ucuz ayakkabı, derlerya ucuz etin hiçbir zaman tiridi olmaz diye, her zaman en iyisini, en güzelini, en kalitelisini giymek lazım.
BU KONUDA BURADAN ŞANLIURFA HALKINA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Ben şuanda bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum. Herkes bir gün aldığında dikkat etmesi lazım, güvenilir yerden alması lazım, sağlam esnaftan alması lazım. Sağlam dost çevre olması lazım ki insan her zaman bir birine lazım alış veriş bir günlük bir seferlik değildir. 
            BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
            Ben teşekkür ederim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum