Kısa çalışma ödeneği için kriterler belirlendi

Kısa çalışma ödeneği Son 120 gün ve 3 yılda 600 gün değerlendirmesinde işkur sisteminde ödeme anında uygunluk denetimi yapılacak ve ödeme bu kontrol sonucuna göre yapılacak.

Kısa çalışma ödeneği için kriterler belirlendi

Kısa çalışma ödeneği Son 120 gün ve 3 yılda 600 gün değerlendirmesinde işkur sisteminde ödeme anında uygunluk denetimi yapılacak ve ödeme bu kontrol sonucuna göre yapılacak.

Kısa çalışma ödeneği için kriterler belirlendi
25 Mart 2020 - 19:00

Şanlıurfaı Serbest muhasebeci Mali Müşavirler odasınca sosyal medyada yapılan paylaşımda 24  Mart 2020 kısa çalışma ödeneği hakkında dikkat edilmesi gereken hususların detayları belirtildi.
Yapılan açıklamada;
1. Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) için başvuru evrakları arasında yer alan personel listesine emekli olanlar hariç tüm personel yazılabilir. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek personel kontrolü ödeme aşamasında işkur tarafından yapılacaktır.
2. Son 120 gün ve 3 yılda 600 gün değerlendirmesinde işkur sisteminde ödeme anında uygunluk denetimi yapılacak olup, ödeme bu kontrol sonucuna göre yapılacaktır.
3. KÇÖ’ den yararlanacak personelin son 120 gün içerisinde farklı işyerlerinde olsa dahi prim boşluğu olmaması gereklidir. (rapor, ücretsiz izin yada herhangi bir sebeple eksik günü bulunması 120 gün hesabını etkilemez). Örnek olarak; A işyerinden 02.01.2020 tarihinden çıkıp B işyerine 03.01.2020 tarihinde işe girmesi durumunda kesinti olmamış sayılacaktır. Fakat B işyerine 04.01.2020 tarihinde işe girer ise son 120 gün hesabında ara verilmiş sayılacak olup, KÇÖ den yararlanamayacaktır.
4. Başvuru listesinde, personellerin telefon numaraları ve adresleri kesinlikle yer almalıdır.
5. Kısa çalışma ödeneği başlangıcı en erken 19 Mart 2020 tarihi olacaktır.
6. Başvuru tarihini takip eden günden başlamak üzere ilk 7 gün kısa çalışma ödeneği işveren tarafından ödenecektir. Örneğin kısa çalışma ödeneği başlangıcı 24.03.2020 olur ise 24-31 mart arası kısa çalışma ödeneceğini işveren ödeyecektir.
7. Başvuru sırasında kısa çalışma ödeneği başlangıç ve bitiş tarihi yazılmalıdır. Kısa çalışma süresi en az 30 gün en fazla 90 gün olabilir. Yine örneğimizden yola çıkarsak 24.03.2020 başlangıç tarihi olduğunda bitiş tarihi 21.06.2020 olacaktır. ( 24 mart dahil 90 gün)
8. Öneri olarak başlangıç tarihi 24 mart olur ise ilk hafta olan mart ayı ücreti işveren tarafından ödeneceğinden bizler için bordro yapma açısından kolaylık olacaktır.
9. Başvuru müracatında sebep dışsal sebepler COVİD-19 seçilmeli ve ek olarak yönetim kurulu kararı (şahıs firmaları için bireysel ön yazı), işletme ruhsatı, vergi levhası, işçi listesi, talep formu yeterli olacaktır. Başvurular kesinlikle işkur sitesinde belirtilen mail adreslerine yapılacaktır.
 
10. Başvuru yapan firmanın şubeleri var ise, her bir şubesi için sgk dosya numarası bazında ve şube işkur numarası ile birlikte başvuru yapması gerekir. (Her bir şubenin ayrı bir işkur numarası vardır. İşveren meslek danışmanından öğrenebilirsiniz)
11. İşyeri şubeleri hangi şehirde ise o şehirdeki işkur il müdürlüğüne başvuru yapılacaktır.
12. Onaylanan başvurulardan sonra firmalara ödeme yapılacak personel listesi gelecek ve her bir personelin adına ptt şubelerine ödeme çıkarılacaktır.
13. Hiçbir şekilde işverene ödeme yapılmayacaktır.
14. Çalışanlar için farklı kısa çalışma saatleri belirlemeniz işi zorlaştıracaktır. Bütün çalışanlar için tek tip kısa çalışma saati belirlemeniz başvurunuzun incelenmesini kolaylaştıracaktır. Kabul edilen kısa çalışma gün sayısının altında çalışma yapılabilir.
15. Sektör sınırlaması yoktur. Herkes başvuru yapabilir.
16. Başvurularda İç İşleri Bakanlığı Genelgesiyle kapatılan işyerlerine öncelik verilecektir.
17. Başvuru evrakları firma kaşe ve imzası tamamlandıktan sonra pdf yada tıff formatında taratılıp mail ile gönderilecektir. Personel listesi excell olarak da maile eklenecektir.
18. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanılacak işçilerin işkur’ a kayıtlı olmasına gerek olmamakla birlikte, işçilerin kendi adına yapılan ödemelerini e-devlet ortamından takip edebilmesi için gereklidir.
19. SGK prim ve vergi borcu olan firmalar da başvuru yapabilir.
20. Kısa Çalışma Ödeneği başvurusunda belirtilen çalışılmayacak sürelerde işyerinde
kesinlikle çalışma yapılmayacaktır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum