Klaus'un çalışmaları değersizleştirilmeye çalışılıyor.

Schmidt; benim yetişemediklerim bir tarafa Klaus'un çabaları, ardında bıraktığı eserler, çalışmalar değersizleştirilmeye çalışılıyor.

Klaus'un çalışmaları değersizleştirilmeye çalışılıyor.

Schmidt; benim yetişemediklerim bir tarafa Klaus'un çabaları, ardında bıraktığı eserler, çalışmalar değersizleştirilmeye çalışılıyor.

Klaus'un çalışmaları değersizleştirilmeye çalışılıyor.
23 Şubat 2020 - 15:56

2014 yılında vefat eden alman arkeolog Klaus Scmidt’in eşi Çiğdem Köksal-Schmidt;  sosyal medyada yaptığı paylaşımda; Uzun uzun yazmam gereken çok şey var evet her şeye yetişemiyorum ama benim yetişemediklerim bir tarafa Klaus'un çabaları, ardında bıraktığı eserler, çalışmalar değersizleştirilmeye çalışılıyor. Üst üste o kadar çok can sıkıcı şey olduki gene. Birincisi koruma çatısı ile ilgili, inşaat başladığında Klaus artık aramızda değildi, o olsaydı doğru dürüst yapılana kadar başından ayrılmaz, zorluklara, hatalara, eksikliklere çözüm arardı. Örencik den gelen ekibiyle yaptığı geçici ahşap çatı, ki onu da şimdiki büyük çatının mimarları son anda istemişler ama yapım sırasında Klaus' u yalnız bırakmışlardı, üç sene boyunca şimdiki büyük çatıdan daha iyi korudu Göbekli Tepe' yi. 2014 yılında temmuz ayında o aramızdan ayrıldığında heyecenla, hızlı görüşmelerle neredeyse sevinçle Göbekli Tepe bilim danışma kurulu kuruldu, bütün sorumluluk bu üç kişiye , Alman Arkeoloji Enstitüsünün belirlediği koordinatör adlı birine ve Şanlıurfa Müzesi' ne bırakıldı. Klaus Schmidt' in araştırma programını da prensiplerini de başta ben olmak üzere eski ekibini de istemeyen bu kişiler, yeni Göbekli Tepe ekibi dediler kendilerine. O zaman Göbekli Tepe ile ilgilenmeli bu insanlar bu kadar basit. Ben izlediğimde, gördüğümde paylaştıklarımla hep paylaştığım için eleştirildim ve eleştiriliyorum. Bir kere de söylediğimin, eleştirdiğimin aksi çıkmadı ortaya. Beton kamyonunun önünde durup beton görmedik diyenler, SİT alanının girişinde durup SİT alanı bir kilometre uzakta diyenler oldu ama.
Bugün ben çatıya rağmen bütün kazı alanına yayılan kar nedeni ile uğraşırken, ne olmuş yani taşlar mı üşümüş, Stonehenge e de kar yağıyor, ne saldırgansınız siz gibi yapıcı ve akıl üstü yorumlarla uğraşırken, M. Özdoğan da yaptığı bir Göbekli Tepe konferansı ile bir yerlerde ödül alıyordu ve haberlere de şöyle yansımıştı bu, M.Özdoğan Göbekli Tepe gerçeklerini anlattı, orası tapınak da değil , en eski de değil, yanlış kazıldı, yanlış anlatıldı, orada üç höyük ve onlarca ev var vs. vs. dedi. Ayrıca Klaus un 1994 yılındaki ilk keşif ziyaretinden 2014 yılında aramızdan ayrılana kadar yaptığı her şeyi de yok sayarak biz 1963 den beri biliyoruz da bürokrasi bizi bırakmadı, 2011 de National Geographic kapak yaptı da öyle duyuldu da demiş Özdoğan. Habere yönelik fotoğraflarda da elinde teşekkür belgesi ile sırıtıyor. Kazı çalışmlarına, bir meslektaşına yaklaşımını tartışmak için çok yer ve zaman lazım. Kazı buluntularını uzaktan uydurarak yorumlamasını da oturup uzun bir yazı ile irdelemem lazım. Yalnıca şimdilik aşağıdaki planı paylaşıyorum. Özdoğan ın dediği gibi değil, Klaus sadece büyük eski evre yapılarının olduğu yerde kazmadı, Özdoğan ın evler var tepelerde dediği alanları da Klaus kazdı,araştırdı, Klaus un dışında kimse kazı yapmadı Göbekli Tepe' de, pek sevdikleri Hauptmann Bey de yapmadı. Yüksek alanlarda bulunan dörtgen mekanlar ikinci evre mimarisine ait, Göbekli Tepe terkedilmeden önceki küçülme evresine, mekanlar küçülüyor değişiyor, dikilitaşlar küçülüyor, kabartma motifler azalıyor. Ve yine plana bakarsanız eski evre dikilitaşlarını yeşil ikinci evre dikilitaşlarını mavi renkle görebilirsiniz. Evet bazen içinde dikilitaş olmayan komşu mekanlarda var ama öyle M. Özdoğan ın dediği gibi üç tepede yerleşme, ortada şehir meydanı yok Göbekli Tepe de. Çok söyledim son paylaşımlarımda yeni veriler varsa paylaşırsınız hepimiz tartışırız, Klaus hayatta olsa o da heyecanla yeniyi takip ederdi, ama şu an yapılan bu değil, yeni fikir yeni araştırma sonucu paylaşımı deği yapılanlar, eskiyi yok etme ve incitmekten ibaret her şey.dedi.
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum