Kombinin bakımı mutlaka yaptırın

Şeker, Kombide herhangi bir arıza meydana geldi mi kesinlikle kendileri herhangi bir müdahalede bulunmasınlar direk servisi çağırmalarını tavsiye ediyorum.

Kombinin bakımı mutlaka yaptırın

Şeker, Kombide herhangi bir arıza meydana geldi mi kesinlikle kendileri herhangi bir müdahalede bulunmasınlar direk servisi çağırmalarını tavsiye ediyorum.

Kombinin bakımı mutlaka yaptırın
26 Ekim 2019 - 17:29

Kombi ustası Nabi Şeker  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Şanlıurfalıyım.Kombi alırken öncelikle bir bayiden sıfır alınması daha iyidir. Kombilerin zaten alırken üç yıl garantisi vardır.Öncelikler ilk tercihleri bayiler olsun sonrada belli bilindik yerlerden alınmasını tavsiye ediyorum.Kombinin her yıl bakımı vardır. Bu bakımı da servis düzenli olarak her yıl yapıyor. Bakımı yapılmadığı takdirde yakıt miktarı fazla gelir. Bakımı yapılmadığı takdir de kombide patlamalar meydana gelebilir bundan dolayı mutlaka bakımı yaptırılmalıdır.Kombinin kesinlikle tek ayarda kalması gerekiyor örneğin biz evde olduğumuz zaman kombinin  derecesini yükseltiyoruz  evden çıktığımız da ise derecesini kısıyoruz.  Böyle olunca fatura daha da yüksek geliyor ve kombiye zarar veren bir durumdur.  Doğal gazlı evlerde oturan vatandaşlarımıza da bunu söylemek istiyorum lütfen bütün odaların peteklerini açalım ve hepsini aynı derecede kullanalım.Arızalı bir durum meydana geldiğinde kesinlikle ilk olarak servisi aramamız gerekmektedir. Doğal gazlı olduğu için işin riskli boyutları da var. Bu yüzden kesinlikle arızalı bir durum da servisi aramalarını öneriyoruz. Kombi fiyatları iki bin den başlayıp beş bine kadar fiyatları  değişmektedir. Eskiye göre şimdi daha bilinçli özellikle Karaköprü bölgemizde çok talep oluyor. Kombide herhangi bir arıza meydana geldi mi kesinlikle kendileri herhangi bir müdahalede bulunmasınlar direk servisi çağırmalarını tavsiye ediyorum. Kesinlikle kombi alırken en az üç yıl garantisin olmasına dikkat etmelerini öneriyorum.
Peki, evde kombi bakımı nasıl yapılır?
Kombi bakımlarında önce, sıcak su ve kalorifer yanma durumu kontrol edilir.Ardından kombinin su sızdırmazlık durumu kontrol edilir. Daha sonra kombinin içi açılır ve tozlanma durumu kontrol edilir. Tozlanma çok fazlaysa, kombinin tozları temizlenir. Kombi yanma odasında bulunan brülör temizlenir.Ardından kombi içerisindeki elektrik bağlantı noktaları ve hatları kontrol edilir.Kombi baca fanı kontrol edilir ve temizlenir.Daha sonra, genişleme tankı kontrol edilir ve bar basıncı ayarlanır.Kombi kalorifer dönüş hattında bulunan filtre temizlenir.
Servise kombi bakımı yaptırırken nelere dikkat edilmeli?
Evinize gelen servis ekiplerinin yetki belgesi olup olmadığını kontrol edin, yetki belgesi yoksa cihazınıza müdahale etmesine izin vermeyin.Bakım sırasında neler yapılacağı konusunda bilgi verilmesini isteyin.Öncesinde kombi kapağını açmadan sıcak su ve kalorifer tesisatı ısıtma testi ile kombinin çalışma verimliliğini kontrol ettiğinden emin olun.Kombinizin kritik güvenlik aksamlarının; bacalı kombilerde limit sensörü ve çekiş durumunun, yoğuşmalı kombilerde ise su haznesi temizliğinin ve kalorifer gidiş hattı yönündeki çamur ayrıştırıcı filtrelerin kontrolden geçirildiğinden ve sorunların giderildiğinden emin olun.
Kombi bakımını aksatırsanız ne olur?
Kombinin çalışma ömrü kısalır,Fabrikasyon değerlerindeki yüksek verimle çalışmaz,Ekonomik açıdan zarar edilir,Ani bozulmalarla karşılaşılır, ekstra ve büyük arıza maliyetleri oluşur,Normalden fazla doğal gaz tüketilir, yanma ayarları bozulur,Yaşam alanı yeterince ısınmaz, can ve mal güvenliği tehdit altındadır.
14 Adımda Kombi Bakımının Takibi
Kombi sahibi her kullanıcı için kombi bakımının takip edilebileceği 14 adım. U manometre ile gaz basınç ve kaçak testi / kontrolü. Modülasyon ve kapasite ayarlarının yapılması.Filtre, vana kontrol ve temizliği.Baca ve baca grubu bağlantılarının kontrol/ temizliği.Ortamın hacim ve havalandırma kontrolleri.Sızdırmazlık kontrolü ve hava alma.Cihazın içindeki genel parçaların dış temizlikleri. Sirkülasyon pompasının kontrol ve temizliği.Elektriksel kontroller ve oksidasyon temizlikleri.Genleşme tankı sağlamlığı ve hava basınç kontrolü.Yanma odası, brülör grubu ve ana eşanjör kontrol ve dış temizliği.Üç yollu vana kontrol ve temizliği.Hidrolik grup dış temizliği. Elektrik voltaj, su basınç ve gaz basınç değerlerinin ölçümü
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum