Reklam

Kreşte en önemli faktör güvenilir ortamdır

Molon, Şanlıurfa halkı zaten önemli olan tabi ki bir sürü kreş var ama önemli olan gerçekten çocuğu bir mal gibi görmeyip gerçekten değer veren ailelerle biz devam ediyoruz.

Kreşte en önemli faktör güvenilir ortamdır

Molon, Şanlıurfa halkı zaten önemli olan tabi ki bir sürü kreş var ama önemli olan gerçekten çocuğu bir mal gibi görmeyip gerçekten değer veren ailelerle biz devam ediyoruz.

Kreşte en önemli faktör güvenilir ortamdır
14 Şubat 2020 - 18:38

Eğitimci Tuba Molon  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; 2012 yılından beri bu işi yapıyorum. Okul öncesi öğretmenlik bölümü mezunuyum. Yedi yıllık bir öğretmenlik geçmişim olmakla beraber yedi yıldır da kendi iş yerimin işletmesini yapıyorum. Küçük bilginler kuruluş amacının en önemli sebebi benim hayalimdi bu ortamı gerçekleştirmek. Biz hayalimizi 2012 yılında gerçekleştirmiş bulunduk.  Yeni eğitim yılı ile beraber değerli arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz, branş hocalarımızla beraber ayrıca arka sahada çalışan tabi ki ortak olduğumuz kurum sahipleri ile beraber bu şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz .
Aktivitelerimiz, oyun saatlerimiz milli eğitim planlarına göre uygulanmaktadır
 Molon; Çocuklarımız sabah karşılanırlar öğretmen nezaretin de en önemli öğün kahvaltımız vardır. Kavatlıdan sonra serbest zaman çocuk oyun gözlem adı altında geçirdiğimiz bir zaman etkinliğimiz vardır kırk dakika. Kırk dakikanın dışında ara öğün adı altında mevsim meyvesi yemiş olurlar. Öğlen yemeğimiz vardır. Tabi bunlar zamana bölünerek yapılan şeylerdir. Aktivitelerimiz, oyun saatlerimiz milli eğitim planlarına göre uygulanmaktadır. Branş derslerimizi de biz kendimiz, kendi çocuk gelişimi, anaokulu eğitimi adı altında gerçekleştirdiğimiz plan doğrultularına yayarak veriyoruz branş derslerimizi. Branş derslerimizde işte değerler eğitimimiz var. Değerler eğitiminin kabininde satranç eğitimimiz var. Robotik kotlama derslerimiz var. Müzik eğitimimiz var. Müzik eğitimi dışında anaokulu eğitimimiz bizim temel eğitimimizdir zaten burada. Amaç ve kazanılmadığımız şeyler doğrultusun da. Onun dışında günün diğer kalan kısımlarında çocuk gelişimi yani sınıf öğretmenliği dediğimiz öğretmenlerimizle devam ederiz. Onlar da zaten planlarını uygulamaya başlarlar o saatten sonra. Ardından ikindi kahvaltımız var. Saat üç, üç buçukta gerçekleşen, Saat dört, dört yirmiden sonrada çıkış başlıyor.
Kreşlere Urfalıların ilgisi artıyor
Molon, Şanlıurfa halkının ilgisi çok güzeldir. Çok yoğun taleplerimiz var. Tabi bizim amaçladığımız en önemli şey kurumda herhangi bir şekilde çocuğu alıp onu maddi bir gelir olarak görmek değil. En önemli amaçladığımız şey biz değer ve yargılarımızı çocuklarımızın yani her şeyi verirken sevdirerek vermeyi amaçlıyoruz. Şanlıurfa halkına da teşekkür ediyoruz bu konuyla ilgili bizi zaten destekliyorlar. Bütün velilerimiz de destekçiler aynı zamanda. Biz herhangi bir eksiğimizle devam etmek yerine eksiğimizin söylenmesine daha açığızdır o konuda bir sıkıntı yok. Gün içerisinde de yaşadığımız herhangi bir sıkıntımız yok. Şanlıurfa halkı zaten önemli olan tabi ki bir sürü kreş var bir sürü eğitim ortamı var ama önemli olan bence gerçekten çocuğu bir mal gibi görmeyip ya da bir eşya gibi görmeyip gerçekten değer veren ailelerle biz devam ediyoruz zaten. Çocuğuna değer veren ailelerle bu işi yapıyoruz. Ben her zaman şunu söylüyorum. Bir eşyanın, bir evin, bir arabanın telafisi vardır. Bizi diğer kreşlerden farklı kılan ne derseniz, bizi diğerlerinden özel tutan en büyük şey bir eşyanın, bir abranın, bir evin telafisi vardır milyar dolarlarca da olsa ama bir Ahmet’in, bir Mehmet’in, bir Ayşe’nin, bir Zeynep’in telafisi yoktur. Bizim için buradaki en önemli faktör güvenilir bir ortam da zamanlarını mutlu olarak gülümseyerek geçirmeleridir. Son olarak neler eklerim ben her zaman şundan taraftarım. Bir kurumu değerlendirmeden dıştan değerlendirmeden önce gezip görmeleri, içerde kimlerle muhatap olacağını, çocukları kimlere emanet edeceklerini sonuçta bizim kurumun yedi yıllık bir geçmişi var. Yedi yılımızı bitirdik doldurduk ve bu kurumda bu kadar senedir çalıştığımız emek verdiğimiz bir kurum burası. Öncelikle gelip gezmelerini görmelerini, değer ve yargılarımızı, bizi velilerimizden sormalarını isteriz. İçerdeki velilerimiz bizi en büyük reklamımızdır. Dedi.
 
Doğru çocuk anneden sonra ilk önce öğretmene bir anne gibi olur
5-6 yaş grubu öğretmeni Şeyma Uçar ise Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Üç yıldır bu işi yapıyorum.Çocukları çok sevdiğim için bu bölümü seçtim. Yaratıcılık konusunda kendime güvendiğim için bu bölümü seçtim. Bir bebek nasıl anne sütüne ihtiyaç duyuyorsa bana görme de bir çocuk okul öncesi eğitime de o kadar ihtiyaç duyar. Okul öncesi eğitim çocuğa en başta hangi ortamda nasıl davranması gerektiğini, değerler eğitimini manevi eğitim her türlü alanda çocuğu donatır ve ilkokula hazır bir şekilde başlamasını sağlar.Doğru çocuk anneden sonra ilk önce öğretmene bir anne gibi olur. Ona her türlü sorumluluk biniyor. Zaten genellikle okul öncesi kurumlar hani bir disiplin çerçevesi içerisinde ilerlemezler. Disiplin ebetteki olur fakat samimi bir disiplin içerisinde olur. Çocuk mesela öğretmenime acaba bunu söyleyeyim mi diye düşünmez. Bir annesiyle konuşuyormuş gibi rahat ama saygılı bir şekilde konuşuyor. Bu konuda aslında velilere ciddi anlamda çok büyük şeyler düşüyor. Şuanda kötü bir zamandayız açıkçası bilgisayar, tablet çocuklar kötü şeylerden çok fena etkilene biliyorlar. Şuanda mesela bu kurum adı üzerinde demeyeyim herhangi bir kuruma sen çocuğunu gönderdin mi hani orada güzel bir şekilde eğitiminin aldığının bilincindesin ama çocuk evde olduğu zaman o çocuğu sen sosyal çevreden her türlü çevreden mahrum ediyorsun. Anaokulu eğitimi bence her çocukta olması gereken bir eğitimdir.Son olarak bence çocuklar bizim geleceğin mirasımızdır. Her çocuğun da bir okul öncesi eğitimi görmeye hakkı vardır diye düşünüyorum. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum