Reklam

Kuaförler psikolog görevini de yapıyor

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Kuaför Emine Eren ile röportaj yaptı.

Kuaförler psikolog görevini de yapıyor

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Kuaför Emine Eren ile röportaj yaptı.

Kuaförler psikolog görevini de yapıyor
22 Ağustos 2019 - 19:59

Eren; Kuaförler psikolog  görevini alırlar çünkü müşterilerimiz bize gelirken bizden güler yüzlü olmamızı istiyorlar.

Müşterilerimizin dertlerini dinliyoruz biz onlara sadece iyi bir dinleyici oluyoruz ve onların buradan mutlu ayrılmalarını sağlıyoruz.

bir yıl veya  altı ayda orada herhangi bir eğitim görüp de çıkanlar hemen kendilerine iş  yeri  merdiven altı da olsa açıyorlar buda sağlıklı bir işletme olmuyor. Kuaförleri  iyi seçsinler ve mümkün olduğuca kuaförlerini değiştirmesinler.

 

 SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Ben Emine Eren on altı yıldır kuaförlük sektöründeyim.

ŞANLIURFA’DA KUAFÖRLÜK SEKTÖRÜ  NASIL İLERLİYOR?

Şanlıurfa ‘da baya kuaför salonları var. Şanlıurfa’da güzel ilerliyor.

  BAYAN KUAFÖRÜNE GİDENLER NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Öncelikle kuaförün kullandığı ürüne ,kalitesine,güler yüzlülüğüne , samimiyetine dikkat etmeleri gerekir. Kuaförler psikolog  görevini alırlar çünkü müşterilerimiz bize gelirken bizden güler yüzlü olmamızı istiyorlar.

               

BAYAN KUAFÖRLERİ PSİKOLOG GÖREVİ ALIYORLAR BUNUNLA İLGİLİ NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Burada işlemlerimiz genelde uzun olduğu için daha çok konuşmaya fırsat oluyor dolaysıyla müşterilerimizin dertlerini dinliyoruz biz onlara sadece iyi bir dinleyici oluyoruz ve onların buradan mutlu ayrılmalarını sağlıyoruz.

BU GÖREVİN ÜZERİNİZDE OLUMLU VEYA OLUMSUZ ETKİLERİ OLUYOR MU?

Tabi mutlaka oluyor onların üzerimizde bıraktığı  negatif enerjinin etkisinde kalabiliyoruz.

ŞANLIURFA’DA ÇOK SAYIDA  KUAFÖR SALONLARI VAR  TABİ BU İŞİ TAM OLARAK BİLMEYENLER DE VAR BU KONUDA NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Devletin açmış olduğu sodes    kursları var, altı aylık hızlandırılmış kurslar var. Devlet belki bu konuda bayanlara yardımcı olmak istiyor ama bir yıl veya  altı ayda orada herhangi bir eğitim görüp de çıkanlar hemen kendilerine iş  yeri  merdiven altı da olsa açıyorlar buda sağlıklı bir işletme olmuyor. Normalde çıraklık eğitimin süresi dört yıldır. Dört yılda anca ustalığa dönüş yapar.  Devletimiz  sadece kuaförlük sektöründe değil diğer sektörlerde de yardımcı olmaya çalışıyor ancak altı aylık kurslardan sonra herkes para kazanma çabasına girdiği için o zaman da işler yürümüyor ve sağlıklı  işler çıkmıyor. Bu durumda çoğu zaman kaliteli iş yapanları da etkiliyor.

 

BU MESLEĞİN EĞİTİMİNİ ALMAYIPTA İŞ YERİ  AÇANLAR VAR  BU DA SAĞLIKLI VE KALİTELİ BİR İŞ YERİ OLMUYOR BUNUNLA İLGİLİ NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Kesinlikle usta eğiticilik belgesi olmayanların devlet tarafında iş yeri açmalarına izin vermemeleri gerekiyor ben bundan taraftarım. Ben kendim  yanıma gelen  elemanlar  eğer  ustalık veya kalfalık    belgesi yoksa  ilk yapacağım şey  çıraklık eğitime yazdırmaktır. Bu hem onlar için hem de benim için iyi oluyor.

 SİZCE ŞANLIURFA HALKI BU KONU DA  BİLİNÇLİ Mİ?

Bana göre yüzde altmışı bilinçli eskiye nazaran daha bilinçliler tabi bu konuda hala yetersiziz çünkü  az para verelim iyi iş çıksın görüşündedir  çoğu kişilerimiz.

SİZ YAKAMOZ GÜZELLİK MERKEZİ VE KUAFÖR SALONU OLARAK ŞANLIURFA HALKINA NE GİBİ HİZMETLER SUNUYORSUNUZ?

Kuaförlük dalında her şeyi sunuyoruz.

 ŞANLIURFA HALKI ‘NIN İLGİSİ NASIL?

İlgisi iyi  herkes artık  her işini kuaföre yaptırıyor.  Şanlıurfa eskiye nazaran  şimdi çok daha ilgililer.

BİR KUAFÖRCÜNÜN  KENDİ İŞİNİN USTASI OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIZ?

Şimdi her kuaför salonunun sosyal medya hesapları var ve herkes yaptığı  işi orada paylaşıyor  müşterilerde orada görüyor ve az çok işin ustası olup olmadığı çoğu zaman beli oluyor.

 KUAFÖRLÜK MESLEĞİ KONUSUNDA ŞANLIURFA HALKINAİ TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

Kuaförler insanların bütün özelerini bilen işletmelerdir bu yüzden seçtikleri kuaförleri  iyi seçsinler ve mümkün olduğuca kuaförlerini değiştirmesinler.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum