Küçük esnaf vergi alınmamasından esnaf memnun

Esnaflar, Küçük esnafa vergilerin kaldırılmasına çok sevindik, bilhassa küçük esnafların bazı sıkıntıları vardı. sağ olsun devletimiz kale gibi arkalarında durdu ve vergiyi almamakla çok iyi etti.

Küçük esnaf vergi alınmamasından esnaf memnun

Esnaflar, Küçük esnafa vergilerin kaldırılmasına çok sevindik, bilhassa küçük esnafların bazı sıkıntıları vardı. sağ olsun devletimiz kale gibi arkalarında durdu ve vergiyi almamakla çok iyi etti.

Küçük esnaf vergi alınmamasından esnaf memnun
04 Ekim 2021 - 17:52

Mustafa Akkuş  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada, Esnafa verginin kaldırılması bir çözüm değil, tabi yine bizim için iyidir ama bizim asıl devletten beklentimiz küçük esnafın elinden tutması, faizsiz kredi olabilir örneğin esnaf kefaletten kredi çekince üzerine baya faiz geliyor, faizsiz kredi verilmesi bence esnafı biraz da olsa rahatlatır.
Mehmet Gök Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada, Öncelikle devletimizden Allah razı olsun, Allah devletimizin eksikliğini vermesin ama maalesef esnafımız da iş yok, adamlar ödemelerini yapamıyorlar, işçilerin paralarını veremiyorlar, işçi çıkartıyorlar. Büyük fabrikalar işçi çıkartamıyor, devletimiz ona önlem aldı ama küçük esnafın yanında çalışan insanlar da var, küçük esnaflar gidip fabrikalar da çalışamıyor. Bu yüzden bu insanlara vakıflarla vs. yardım etmek zorundayız, eskiden esnaf olarak kendi aramız da toplayıp verirdik ama şuan esnafın da o gücü yok bu yüzden bu yardımları devletten bekliyoruz. Esnaf olarak yetişen ve çalışamayan genç arkadaşlarımızın evlerine gıda paketi, ramazan paketi, bayram harçlığı gibi yardımlar yapmalarını rica ediyoruz. Bizim elimiz de olsa biz yapacağız ama maalesef öyle bir imkânımız olmadığı için bunu devletten bekliyoruz.
Mehmet Emin Güngör Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada,Küçük esnafa vergilerin kaldırılmasına çok sevindik, bilhassa küçük esnafların tabi bazı sıkıntıları vardı baya da üzülüyorlardı ama sağ olsun devletimiz kale gibi arkalarında durdu ve vergiyi almamakla çok iyi etti. İnşallah ileri ki zamanlarda, devletimizin de yükü biraz hafiflediği zamanlar da daha da güzel olacaktır, gerçi Türkiye çok sağlamdır ama çok daha iyi olacaktır bu karara da çok memnun olduk sebep olanlardan Allah razı olsun.
Hasan Karadaş, Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada,Dünyanın en güzel yönetilen ülkesi Türkiye’dir, Sayın Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun, kendisi ne yaparsa güzel yapar biz Cumhurbaşkanımızdan razıyız. Esnafı ayakta tutmak için çok güzel bir uygulama yaptı, güzel bir karar aldı. Dedi.
TBMM’NİN AÇILMASI İLE BİRLİKTE, UZUN SÜREDİR HAZIRLIKLARI SÜREN VERGİ PAKETİ TBMM’YE SUNULDU.
64 maddelik paketin en önemli düzenlemeleri arasında basit usulde vergilendirilen kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, terzi ve tamirci gibi yaklaşık 850 bin esnafın gelir vergisinden muaf olması bulunuyor.
AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir’in imzasını taşıyan Vergi Usul Yasası’nda değişiklik yapan teklife göre basit usulde vergilendirilen mükelleflerin kazançları Gelir Vergisi’nden istisna tutulacak. Basit usule tabi olmanın bazı şartları var.
2021 yılında yıllık satışı 240 bin liranın altında olan esnaf basit usul kapsamına giriyor. Yine bu yıl için yıllık alımların 150 bin lirayı aşmaması gerekiyor. Bu tutar her yıl yeniden değerleme oranına göre değişiyor. Bu yıl basit usulden bütçeye 228.8 milyon liralık gelir bekleniyor. Ağustos sonu itibariyle elde edilen gelir de 176.6 milyon lira. Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre ağustos ayı itibariyle en fazla küçük esnaf 47 bin 205 ile İstanbul’da bulunuyor. Basit usule tabi olan mükellef sayısının en fazla olduğu diğer iller 30 bin 849 ile İzmir, 30 bin 558 ile Antalya, 27 bin 852 ile Hatay, 27 bin 240 ile Manisa, 25 bin 86 ile Ankara.
Teklifle dördüncü geçici vergilendirme dönemi kaldırılıyor. Yıllık beyanname verme ve ödeme dönemleri bir ay öne çekiliyor. Bu değişiklikle kasım ayında verilecek üçüncü geçici vergi beyannamesiyle geçici vergi dönemi sona erecek. Her yılın mart ayında verilen Gelir Vergisi beyannamesi ile nisan ayında verilen Kurumlar Vergisi beyannamelerinin verilme tarihi bir ay öne çekilecek. Gelir Vergisi beyannamesi şubat ayında, Kurumlar Vergisi beyannamesi de mart ayında verilecek. Teklifle çiftçilere yapılan destek ödemeleri Gelir Vergisi’nden istisna ediliyor.
 
özel haber
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum