Reklam

Kurutmalıklara Urfalılar kadar yabancılarda ilgili

Köprübaşı, Domates, Biber, Bamya, Patlıcanları biz yaş ortamında doğal bir şekilde kurutuyoruz. Bunları Bozova da, Suruç’ta, haranda yerlerimiz var tesislerimiz var. Tesislerde kurutuyoruz.

Kurutmalıklara Urfalılar kadar yabancılarda ilgili

Köprübaşı, Domates, Biber, Bamya, Patlıcanları biz yaş ortamında doğal bir şekilde kurutuyoruz. Bunları Bozova da, Suruç’ta, haranda yerlerimiz var tesislerimiz var. Tesislerde kurutuyoruz.

Kurutmalıklara Urfalılar kadar yabancılarda ilgili
01 Kasım 2019 - 16:05

Ahmet Köprübaşı Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada; Domates, Biber, Bamya, Patlıcanları   biz yaş ortamında doğal bir şekilde kurutuyoruz. Bunları Bozova da, Suruç’ta, haranda yerlerimiz var tesislerimiz var. Tesislerde kurutuyoruz bunları. Bunlar kavurmalık patlıcan, biber, domates olarak, yirmi kilo domatesten bir kilo kuru domates oluyor. Bir çuval patlıcandan bir kilo oluyor, çuval ortalanma yirmi kilo falandır.  Biberde otuz kilodan bir kilo oluyor. Bunlar bu şekilde oluyor. Talepler güzel, baya bir talep var. Biz bunları gelen misafirlere gönderiyoruz. Ya da kendileri gelip buradan alıp götürüyorlar. Bunlar yazın kurutuldukları için organik bir şekilde yapılıyor. Kışında yeniliyor. Kışında seradır diye bunları burada yazın alıp kışın yiyorlar organik bir şekilde. Gelen misafirler alıyor, yabancılar alıyor, çoğunluk olarak da biz dışarıya satıyoruz. Urfalıya desen Urfalı buradan dışarı gittiği zaman kendi ellerinde biraz alıp götürüyorlar. Kendi evlerinde zaten kendileri yapıyor. Dışarıdaki akrabalarına, elerine, dostlarına götürüyorlar.Biz oyuz yıldır bu işi yapıyoruz. Otuz senelik olan müşterilerimiz var. Bunları alan beğeniyor. Bir daha da gelip alıyorlar. Gelemediği zamanlarda da biz gönderiyoruz. Baya da bir talep oluyor.  Doğru karadır. Başta dediğim gibi kış vakti seraların ki ilaçlamadır, hormondur. Bunlar yazın tarlada olduğu için doğal ve ilaçsız bir şekilde yetiştiriliyor. İlaç girdiği zaman ister istemez rahatsızlık veriyor.  Doğru bir karar almışlar uzmanlar da onlara katılıyorum.                       Vatandaşlar zaten gelip baktığında gördüğünde beğeniyorlar. Temizlik için oluyor ister istemez laf ile televizyon ile kulaktan kulağa duyuyorlar ağızdan ağza biz kendimiz yiyoruz kendi yediğimiz bir şeyi satıyoruz halkımıza da. Yemediğin bir şeyi de satmazsın ama biz kendimiz burada yiyoruz da satıyoruz da. Belli zaten ürünlerimiz kalitesini kendisi gösteriyor temizliğinden. Yenisi belli eskisi belli kendini gösteriyor yani serbestçe yiyebilirler rahatlıkça da alabilirler.  Dedi.
Kuru patlıcan, tazesinden on kat daha lezzetlidir. Gün kurusu olduğundan farklı bir tada bürünür. Yalnız, patlıcan her bölgede, her ilde kurutulmaz. Hava koşulları çok önemlidir. Nem oranı yüksek olan yerlerde, değil patlıcan kurutmak, hiç bir sebzeyi kurutamazsınız. Kurutmaya kalkarsanız çürür, buruşur küflenir, yine de kurumaz. Patlıcan ve diğer sebzeler, daha çok İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde rahatlıkla, sorunsuz bir şekilde kurutulur. Antep, Adahan, Kahramanmaraş, Urfa gibi bir çok, eti ve baharatı seven illerimiz kuru patlıcan dolmasını efsane lezzette pişirirler. Denizle çevrili illerimiz de, bu illerden gelen kurutulmuş sebzeleri, market ve aktarlardan temin ederler. Yaz kış taze patlıcan bulabildiğimiz gibi, artık kuru patlıcan da her zaman elimizin altındadır. Kalori oranın düşük oluşu ve sindirim sistemini rahatlatmasından dolayı, çoğu kişi tarafından tercih edilir ve zevkle yenir. Patlıcan, içeriğinde bulunan maddelerden dolayı yedikten sonra ağızda bir değişik tat yaratır. Böbrek yada safra kesesi hastalarının dikkatli olmaları ve fazla yememeleri önerilir.
 
Kuru patlıcan faydaları nelerdir?  Kuru patlıcan, sağlığa olan bir çok yarından dolayı, şifalı bitkiler grubundadır. Şimdi biraz yararlarından bahsedelim:Fazla kilolarından şikayetçi olanlar, patlıcan kurusunu diyet yemeklerinin içine mutlaka koymalılar.Kuru patlıcan, sinir sistemini güçlendirir, asabi ve agresif olan kişilere sık aralıklarla tüketmeleri önerilir.Vücut titremesi, kas seğirmesi gibi rahatsızlığı olan kişile kuru patlıcanı bol miktarda yemeliler.Tuvalete zor çıkanlar, kabızlık çekenler ve ödem rahatsızlığı olanlara tavsiye edilir. Bağırsakları yumuşatır, idrar söktürür.Bol miktarda lif içerdiğinden, bağırsaklara son derece faydası vardır.A1, B1, B2, C vitaminleri içermektedir. Ayrıca kalsiyum, potasyum ve demir mineralleri bakımından oldukça zengindir.Kolesterolün düzenlenmesinde yardımcı olur.Kan basıncının yükselmesini sağlar.Kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer.Kuru patlıcan kadınların sıkça rahatsız olduğu, bacak ve basenlerdeki selülitlerin oluşmasını önler.Uzun süre tokluk hissi vererek, fazla yemek yemenin önüne geçer.Kemik hastalıklarına ve romatizma hastalığına iyi gelir.Diş ve diş eti sağlığına katkıda bulunur, dişleri güçlendirir.Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı direnç sağlar.Kuru patlıcanda düşük miktarda da olsa nikotin bulunmaktadır. Bu yüzden sigara alışkanlığını bırakanlara, ilk zamanları rahat geçirmesi, sigarayı bir nebze aramaması için, bol patlıcan tüketmesi tavsiye edilir.Kanser riskini azaltır.Beyin gelişimine yardımcı olur, hücrelerin yenilenmesini sağlar.Şeker hastalarının, rahatlıkla tüketecekleri bir sebzedir.Güçlü bir koruyucu ve antioksidandır.Kuru ciltlere ve kuru saçlara iyi gelmektedir, nemlendirir ve bakımını sağlar.
 
BAMYANIN FAYDALARI NELERDİR?
Bamya, tüketilmesi vatandaşlar tarafından çok tercih edilmeyen bir besin olsa da vücut için oldukça faydalı vitamin ve mineralleri içerisinde bulundurur. İşte bamyanın faydaları…Bamyanın içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller:Lif yönünden oldukça zengin bir besin olan bamya, sağlıklı yaşam sürmek ve hastalıklardan korunmak açısından oldukça etkili bir yiyecek türüdür.Bağırsak hareketlerini düzenlemede oldukça yardımcı olur.Kronik hastalıkların riskini azaltmada yardımcıdır.Özellikle diyetisyenler tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. İçerisinde bulundurduğu yüksek oranda lif nedeniyle tokluk hissi verir.Vücutta bulunan kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.Vücuda faydası olmayan bakterilerin vücut içerisindeki hareketlerini düşürür.Yine içerisinde bulundurduğu bol miktarda demir ile vücuttaki demir ihtiyacını karşılar.Magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller ile de vücuda faydalı bir etkisi bulunmaktadır.Mide ve sindirim hastalıklarına karşı da fayda sağlar.A ve C vitaminlerini de içerisinde bulundurur.Bamya hangi bölgelerde yetişir?
Genellikle ılık iklimleri tercih eden Bamya, ülkemizde de Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştiriciliği yapılan kültürel bir sebzedir. Dünyada ise sıklıkla Japonya ve Hindistan'da yapımı gerçekleştirilir.
Diyabet tedavisinde sıklıkla kullanılır?
İçerisinde bulundurduğu yüksek miktarda lif nedeniyle vücuttaki sindirimi arttırması ve tokluk hissi yaratması nedeniyle özellikle diyabet tedavisinde kullanılır. Lifli besinler diyabet hastalarına sıklıkla önerilirken, bunların arasındaki en iyi seçeneklerden bir tanesi de bamyadır.
Öksürük ve boğaz ağrısına karşı birebirdir
İçerisinde bulundurduğu antibakteriyel ve antiseptik özellikleri nedeniyle öksürük ve boğaz ağrısına karşı oldukça etkili bir besindir.
Cildi gençleştirir
Bol miktarda C vitaminini bünyesinde bulundurduğundan dolayı cildin gençleşmesine ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum