Reklam

Madde bağımlılığı Şanlıurfa’mızın kanayan yarası

Yüce; Madde Bağımlılığı gerçek anlamda Şanlıurfa’mızın kanayan yarası buna bizzat şahidim bunun için de gençlerimizi Matematik,Türkçe, Fen odaklı değil de Madde Bağımlılığı adı altında ders verilerek önleyebiliriz.

Madde bağımlılığı Şanlıurfa’mızın kanayan yarası

Yüce; Madde Bağımlılığı gerçek anlamda Şanlıurfa’mızın kanayan yarası buna bizzat şahidim bunun için de gençlerimizi Matematik,Türkçe, Fen odaklı değil de Madde Bağımlılığı adı altında ders verilerek önleyebiliriz.

Madde bağımlılığı Şanlıurfa’mızın kanayan yarası
22 Ağustos 2019 - 20:23

Yüksek Jeoloji Mühendis Volakan YÜCE  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Madde Bağımlılığını önlemek için nerede başlıyor örneğin; okul köşelerinde başlıyor  bu konuda  velileri uyarmak adına emniyetle birlikte seminerler veya toplantılar düzenlenebilir. Velilere bu konuda bilgiler verilerek maddeye başlayan çocuktaki belirtileri öğrenerek önlem sağlanabilir. Bizim  bu konuda daha önce Şanlıurfa Emniyet Müdürü  Veysel  TİPİOĞLU’ylada birkaç defa görüşmelerimiz oldu. Gerçek anlamda çok büyük çabalar sarf ettiğini gördüm hatta dokuz yüz beş aileye birebir bilgi vermişti bu anlamda sayı artırılırsa Şanlıurfa’nın ilçelerine Milli Eğitim Bakanlığıyla yürütülen  seminerler verilebilir. Madde Bağımlılığı gerçek anlamda Şanlıurfa’mızın kanayan yarası buna bizzat şahidim bunun için de gençlerimizi Matematik,Türkçe, Fen odaklı değil de Madde Bağımlılığı adı altında ders verilerek önleyebiliriz.Bu konuda velilere toplantı verilerek gençlerimizi girecekleri çıkmazdan kurtarabiliriz.dedi.

Çocuk ve gençlerde madde bağımlılığı; Bu sorun ülkemizde ve dünyada yeni görülen bir sorun değildir. Bağımlılıkların sebebi sanayileşme, modernleşme ve kentleşmenin dayattığı algılardır.
Bu algılar kişileri, her zaman beklenen sonucu vermemiş ya da istenen sonucu verse de beraberinde bireyi yalnızlaştırmıştır. 

Çocuk ve gençlerde madde bağımlılığında baş etmek zorunda kaldığı problemlerin sayısı artarken, baş etme becerilerini azaltan ve bu durumda çözümü sağlıklı olmayan maddeyle destek ve denge sağlamaya çalışan bireylerin oluşumuna neden olmuştur.
Çocuk ve gençlerde madde bağımlılığı, yaşlılığa kadar uzanan geniş bir yelpaze içerisindedir.

Madde kullanımı başlangıçta sorunlar nedeniyle ortaya çıkan iç sıkıntı ve kaygıyı azaltmak için kullanılır. Fakat çok kısa bir süre sonra kendi başına diğer tüm sorunların toplamından daha önemli olmaya başlar.

Önemli bir toplum sağlığı sorunu olan çocuk ve gençlerde madde bağımlılığı mücadelesinde amaç; 
•    Hiçbir madde kullanımına başlanmamasını sağlamak,
•    Sağlık ve yaşam kalitesini yükseltmek, 
•    Madde kullanmadığı için gencin kendinden gurur duymasını sağlamak,
•    Madde kullanan kişiyi tedavi ve rehabilite ederek sağlığından sorumlu bireyler olmalarını sağlamak.Son yıllarda tüm Avrupa ülkelerinde çocuk ve gençlerde madde bağımlılığı oranında artış söz konusudur. Ülkemizde ise madde kullanımı birçok ülkeyle karşılaştırıldığında oranlar düşüktür.

Ülkemizde gençler arasında yapılan çalışmalara göre;
•    Yarısından fazlasının sigara deneyiminin olduğu, 
•    Yaşam boyu en az bir kez tütün kullanımı %16,
•    Yaşam boyu en az bir kez alkol kullanımı %35-45
•    Esrar kullanımı %4,
•    Uçucu madde kullanımı %4,
•    Ekstazi kullanımı %%2-2,5 oranları verilmiştir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum