Marangoz esnafı zorda

Soran ; Emekli aylığımız olmasa biz burada geçinemeyiz. Dükkanın kirasına kadar emekli maaştan veriyoruz. Mesleğimiz tanıtılsın da eğitimi de verilsin iyi bir meslektir.

Marangoz esnafı zorda

Soran ; Emekli aylığımız olmasa biz burada geçinemeyiz. Dükkanın kirasına kadar emekli maaştan veriyoruz. Mesleğimiz tanıtılsın da eğitimi de verilsin iyi bir meslektir.

Marangoz esnafı zorda
27 Ocak 2020 - 18:28

Marangoz Bakır Soran Şanılurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; marangozcuyum. Çocukluğumdan beri bu işi yapıyorum. On yaşından beridir bu işi yapıyorum. Marangozculuğa çırak olarak girdik. Ustanın yanında çalışmaya işte alıştık mesleğe kendimizde yapmaya başladık. Beşik yapıyoruz,  kürsü var, sandalye var. Mobilyacıyım benim asıl mesleğim mobilyacılıktır. Ahşaptan kapıda yapıyoruz, pencerede yapıyoruz her şeyi yapıyoruz. Ağırlıklı olarak işte kürsüdür, sandalyedir öyle uğraşıyoruz. Asıl mesleğim de mobilyacılık, karyola, gardırop, yani evlenenlere yeni takım yapardık bir zamanlar ama bıraktım ben onu. Devlet dairesinde işe girince bıraktım. Özel idare de, valilikte çalıştım ben emekli oldum. Eski mesleğime geri döndüm tekrar uğraşıyoruz.  Zor yanları dikkat edeceksin, makine da kesim yaptın mı elini kaptırmayacaksın. Onun çiziminde kesiminde her şeye dikkat edeceksin. Tabi eskiye göre değişti gelişti. Yeni makineler çıktı. Şimdi her şey var önceden bunlar yoktu. Şimdi daha çok kolaylaştı. Eskiden medefe yoktu mesela biz yapıştırma yapıyorduk kaplamayı falan. Ceviz kaplamasını falan yapıştırma yapıyorduk şimdi hazır geliyor o daha kolay oldu yani bir haftalık işi bir günde de kesip yapabiliyorsunuz.Mesleğimiz de biz son nesiliz bizden sonra kimse çırak olarak çocuğunu getirip koymuyor.  Biz bittik mi daha kimse çırak yetişmiyor. Hiçbir meslekte yetişmiyor. Sadece marangozlukta değil hiçbirin de yetişmiyor çıraklar. Kimse getirmiyor okul okutuyorlar okulu da oku oku nereye kadar gidecek. Yirmi yaşından sonra bir mesleğe de alışamaz bir devlet dairesine de giremedi mi de boş kalıyorlar.  Bazen özel şeyler yaptırıyorlar. Özel olarak bebek beşiği yaptırıyorlar ondan sonra, ekmek tahtası yaptırıyorlar meraklı olanlar, kuş kafesi yaptırıyorlar. Medefe de iki üç çeşit vardır. Birinci derecesi vardır mesela laydı vardır.  İyi olduğunu ne kadar sıkıştırılmış olduğundan anlarız. Biz bu mesleği seviyoruz. Başka meslek berberlik falan olsa sevmez yapamazdım. Temiz bir meslek. En güzel yanı merak bunu yaptıkça daha beter merak edim daha fazla ve daha iyisini yapayım diye çalışıyorsunuz. Kendi kafamızdan çıkardığımız da oluyor, bakarak yaptığımız örneklerde oluyor. İstediğimiz modeli de çizip yapıyoruz. Desen verirken zorluk çekmiyoruz alışmışız artık. Valla güzel bir meslektir herkese tavsiye ediyorum. Çocuklarını bu mesleğe koysunlar bir altın bileziktir meslek. Mesleğe alıştın mı istersen yapma bir gün mutlaka lazım oluyor. Mesleğimizin gelir kaynağı şimdi işler o kadar çok yok. Emekli aylığımız olmasa biz burada geçinemeyiz. Dükkanın kirasına kadar emekli maaştan veriyoruz. Mesleğimiz tanıtılsın da eğitimi de verilsin iyi bir meslektir. Yarın kimsenin ufak bir tamiratı bile olsa yaptıramaz. Her şey güzel olsun yeter. Günümüz güzel olsun, sıhhatimiz yerinde olsun, Türkiye’mizin durumu iyi olsun. Güvenlik güçlerimize Allah kuvvet versin gücünü arttırsın.  Dedi.
 

MARANGOZ VE MOBİLYANIN TARİHÇESİ

Mimarlık sanatından soyutlanması mümkün olmayan mobilya sanatının zamanımızdan binlerce yıl önce başladığını kanıtlayan örneklere bazı ülkelerdeki müzelerde rastlanmaktadır. 
İnsanoğlu tarafından, önceleri rahat oturmak için ağaçtan ve taştan yapılan mobilyalar, diğer sanat dallarında olduğu gibi, mimarinin bir iç donatım aracı olarak, antik çağdan günümüze kadar evrim geçirmiş; 
her ülkede olduğu kadar, aynı ülkenin ayrı sanatkarları arasında da değişik yapım tarzları ve modeller ortaya çıkmıştır.

Gereksinimlerin çoğalması, yapım alet ve makinalarının icadıyla da mobilya stil ve modellerinin gelişmesi hızlanmış, sanatkarlar kendilerine özgü bir estetik, 
beceri ve düşünme kavramlarını mobilyaya aksettirmişler, yaşadıkları çağın yaşayış tarzı ve sanat üslubunu yansıtmışlardır

XIX. Yüzyılın 2. yarısında buhar makinasının bulunuşu, ağaç ve metal gövdeli makinaların yapılması ve yüzyılın sonunda da elektrik motorunun icadı, makine endüstrisinde büyük bir aşama olmuş, bu durum mobilya endüstrisine de yansımıştır. Makinalaşma sonucu çağımız modern mobilyasında tüketim artışı, rasyonalizasyon, ucuzluk, mimari düzenlemelere kolay uyum sağlanmıştır.

Modern mobilyada gövde bir prizma içine alınabilmekte ve gereksiz taşkınlıklar bulunmamakta, bölümlemeler bu prizma ile orantılı olarak yapılmaktadır.

Modern mobilyada kullanışlılık ve rahatlık ön plandadır. Oturma mobilyası alçak, geniş, esnek ve rahat, dolaplar kapaklı ve bol çekmecelidir. Küçük konutlarda hacmin iyi değerlendirilmesi gerektiğinden, elbise dolapları en çok elbise alabilecek şekilde yapılır, üst boşlukları gerekirse tavana kadar, bavul vb. eşya konulması için kapatılır. Kitap dolaplarında çoğunluk kapak bulunmamaktadır. Yemek masaları büyüyebilmekte ve ölçüleri altlarına yeter sayıda sandalye girebilecek şekilde ayarlanmaktadır. Kanepe ve divanlar genişletilerek gerektiğinde yatak olarak kullanılabilmektedir.

Modern mobilya sanatı da, diğer stillerde olduğu gibi değişik ülkelerde, o ülkeye özgü farklılıklar göstermektedir. Örneğin; İskandinav modern stilinin başlıca karakteristikleri açık yanlı koltukları, doğrudan doğruya gövdeye takılan ayaklar ve bu ayakları pekiştirmek için ortadan konulan ortaları inceltilmiş ara kayıtlardır. Sandalyelerde ön ve arka ayak başlıkları kayıtlardan taşırılır.

Günümüzde mobilya gereksinimi o denli artmıştır ki, özellikle büro, okul, hastane, otel, sinema gibi yerlerde daha dayanıklı mobilya yapımı bir zorunluluk olmaktadır. Bu zorunluluk son yıllarda metal iskeletli mobilyaya yönelişi hızlandırmıştır. Kare, dikdörtgen veya daire kesitli, çelik, özel mobilya borusundan dolapların iskeleti, koltuk ve sandalyelerin ayakları hazırlanmakta ve ağaç gövde bu iskelete cıvata ile bağlanmakta, böylece genel kullanım yerlerine daha dayanıklı ve ucuz mobilya sağlanmış olmaktadır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum