Reklam

Müşteri memnuniyeti kazanmanın sırrı kalite ve güven

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Yakamoz Güzellik Merkezi sorumlusu Bedriye Rampa İle Röportaj Yaptı.

Müşteri memnuniyeti kazanmanın sırrı kalite ve güven

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Yakamoz Güzellik Merkezi sorumlusu Bedriye Rampa İle Röportaj Yaptı.

Müşteri memnuniyeti kazanmanın sırrı kalite ve güven
24 Haziran 2019 - 18:50

RAMPA; Şanlıurfa’da neredeyse adım başı güzellik merkezi var, insanlar bir yere gidecekse önceden çok iyi araştırması gerekiyor orayı kimler yönetiyor? Yöneten kişiler eğitimli mi? Şeklinde araştırma yapmadan gitmemek gerekiyor.

Kalite ve güven, müşteri görüşmeye gelmişse halk ve ilişkilere bakan personel müşteriye o güveni verecek.

Örneğin bundan 5 yıl öncesine kadar insanlar para vereceğim ve tüm tüylerimden kurtulacağım diyordu ama denk geldikleri yerler hep merdiven altı yerler olduğu için. Şimdi ise halkımız bilinçlendi, işleme girmeden önce soruyorlar ve biz de zaten o güveni veriyoruz.

Genel olarak Şanlıurfa halkı eğer bir yere gidecekse eğer kesinlikle doğru yerlere gitmesi gerekiyor çünkü bizim mesleğimiz hata kabul etmeyen bir meslek, bir epilasyonun yanığı kesinlikle kabuk tutmayan, lekesi gitmeyen bir hatadır.

 

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Bedriye RAMPA yaklaşık olarak 5 – 6 yıldır bu sektördeyim.

BU İŞE MERAKINIZ NASIL BAŞLADI?

Benim çocukluktan beri bu işe merakım vardı, insanları güzelleştirmeyi, estetiği seviyorum.

SON ZAMANLARDA GÜZELLİK MERKEZLERİ SAYILARI ÇOĞALDI BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Şanlıurfa’nın tamamında belki bin tane güzellik merkezi var ama maalesef hepsi işin uzmanı değil zaten insanlar da şikayet ediyorlar. Epilasyonda yanan, cilt bakımında yüzü enfeksiyon kapan oluyor. Bana göre bir insan eğitimi tamamlayacak ve güzellik salonunu o şekilde açacak.

BİR GÜZELLİK MERKEZİNE GİDİLECEĞİ ZAMAN NELERE DİKKET ETMEK GEREKİR?

Öncelikle orada çalışan kişiler gerçekten uzman estetisyen mi aynı zamanda orada hangi işlem olursa olsun gerek epilasyon gerek cilt bakımı gerek vücut bakımı hangi işlem olursa olsun orada hastalara sözleşme veriliyor mu? Aynı zamanda orayı yöneten kişinin belgeleri, almış olduğu sertifikaların olması çok önemlidir.

MERDİVEN ALTI DEDİĞİMİZ YERLER HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Şanlıurfa’da neredeyse adım başı güzellik merkezi var, insanlar bir yere gidecekse önceden çok iyi araştırması gerekiyor orayı kimler yönetiyor? Yöneten kişiler eğitimli mi? Şeklinde araştırma yapmadan gitmemek gerekiyor.

YAKAMOZ GÜZELLİK MERKEZİ ŞANLIURFA HALKINA HANGİ HİZMETLERİ SUNUYOR?

Son sistem lazer epilasyon, profesyonel cilt bakımı, hydrafacial / aquapeel, dermapen, bb glow, kirpik liftingi ve kavitasyon dediğimiz bölgesel incelme olan işlemleri yapıyoruz.

ŞANLIURFA HALKININ İLGİSİ NASIL?

Yeni nesil zaten bakımlı, gerek lazer olsun gerek cilt bakımı olsun bu tarz şeylere ilgisi olan ve yaptırmak isteyen insanlar. Maalesef merdiven altı yerlerden zarar gördükleri için karşı olanlar da var. Pişman oldukları için, zarar gördükleri için bazen geri çekilebiliyorlar ama örneğin bizim bir lazerimize giren bir hasta etrafında ki insanları da getirebiliyor.

ŞANLIURFA HALKI BU KONUDA BİLİNÇLİ Mİ?

Örneğin bundan 5 yıl öncesine kadar insanlar para vereceğim ve tüm tüylerimden kurtulacağım diyordu ama denk geldikleri yerler hep merdiven altı yerler olduğu için. Şimdi ise halkımız bilinçlendi, işleme girmeden önce soruyorlar ve biz de zaten o güveni veriyoruz. Gerek cihazlarımız olsun, işlemi yapan arkadaşlarımız olsun bizim zaten bir arkadaşımız sağlıkçı örneğin iğneli işlemlerimizi sağlıkçı olan arkadaşımız yapıyor.

BİR GÜZELLİK MERKEZİNİN MEÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ KAZANMASI İÇİN NELER YAPMASI GEREKİR?

Kalite ve güven, müşteri görüşmeye gelmişse halk ve ilişkilere bakan personel müşteriye o güveni verecek. Cilt bakımına aldığımız hastaya kaliteli serumlar, kaliteli ürünler kullanmazsak zaten müşteri memnun kalmaz bu yüzden kalite ve güven kesinlikle olması gereken şeylerdir.

İŞLEM SONRASINDA MÜŞTERİLERİN SİZE NE GİBİ GERİ DÖNÜŞLERİ OLUYOR?

Tabiki memnuniyet, örneğin bir kişi geliyor memnun kalıp bir arkadaşını daha getiriyor, gelen başka bir arkadaşını daha getiriyor. Şuana kadar bizden memnun kalmayan hiçbir hastamız olmadı.

ŞANLIURFA HALKINA TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

Başka bir yer olsun veya biz olalım, gittikleri yerin nasıl bir yer olduğuna, işlemi yapan kişilerin uzman olup olmadığına dikkat etmeleri gerekiyor. Aynı zamanda yapan kişiler sertifikalı mı, eğitimli kişiler mi bu çok önemlidir. Genellikle dışarıdan iş arayan genç kızları ve erkekleri topluyorlar aylık bir maaş vererek işlemlere estetiysen diye sokuyorlar ve bu çok yanlış bir şey, olmaması gereken birşeydir.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Genel olarak Şanlıurfa halkı eğer bir yere gidecekse eğer kesinlikle doğru yerlere gitmesi gerekiyor çünkü bizim mesleğimiz hata kabul etmeyen bir meslek, bir epilasyonun yanığı kesinlikle kabuk tutmayan, lekesi gitmeyen bir hatadır.

Şanlıurfa halkı Yakamoz Güzellik merkezine Karaköprü Balıkayağı Bulvarı Coşandan Apt. altı (Fuar alanı civarı) adresinden ve 0542 226 86 25 – 0537 065 99 48 nolu iletişim numalarından ulaşabilirler.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için..

YORUMLAR

  • 1 Yorum