Reklam

Öğrenci personel servis sektörü vahim durumda

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler öğrenci taşımacılığı konusunda Mehmet Demir ile röportaj yaptı.

Öğrenci personel servis sektörü vahim durumda

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler öğrenci taşımacılığı konusunda Mehmet Demir ile röportaj yaptı.

Öğrenci personel servis sektörü vahim durumda
02 Ekim 2018 - 17:53

Demir, öğrenci personel servis sektörü Şanlıurfa’da çok vahim durumda, kazanç sıfır, çok rekabet var, düşük fiyata çalışan çok insan var, para kazanmayan insanlar var.

S plakalarından dolayı çok sıkıntı yaşıyoruz, plakalı olan araçlarda çalışıyor, plakasız olan araçlarda çalışıyor.

Şoför çok önemlidir, çünkü direksiyonda o var şuan da Urfa’da çalışan hiçbir firmanın şoförü sigortalı değil, asgari ücretin altında ücret alıyorlar bunların önüne geçmemiz lazım.

2018 – 2019 yılı için belediyenin çıkardığı servis fiyatları 0 ile 5 Km. arası 120 TL diye geçmişler, 5 ile 10 Km. arası 130 TL, 10 ile 20 Km. arası 135 TL’dir. Bu Şanlıurfa için geçerli, örneğin İstanbul, İzmir, Ankara aynı araba, aynı mesafe, aynı servis ama orada 200 liraya öğrenci taşıyorsa biz burada 100 liraya taşıyoruz.

Şanlıurfa halkı özellikle fiyat konusuna takılıyor ama fiyat değil kalite önemli, öncelikle firmaya dikkat edilmelidir.

 

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Mehmet DEMİR 2008 yılından beri öğrenci taşımacılığı yapıyorum.

SİZİN SEKTÖR ŞUAN DA NASIL İLERLİYOR?

Şuan için turizm sektörü, öğrenci personel servis sektörü Şanlıurfa’da çok vahim durumda, kazanç sıfır, çok rekabet var, düşük fiyata çalışan çok insan var, para kazanmayan insanlar var biz bunlara yardımcı olabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. S plakalarından dolayı çok sıkıntı yaşıyoruz, plakalı olan araçlarda çalışıyor, plakasız olan araçlarda çalışıyor, belediyeye gidiyoruz ulaştırmada  ayrı sorun var. Adamlar plakayı istediği gibi yönetiyor, istedikleri gibi fiyat belirliyorlar, burada servisler de çalışan şoför arkadaşlarımızın da hakkı gidiyor. Organize sanayi bölgesine çalışan arkadaşlar bedavaya gidip geliyorlar, adamlar ceplerinden mazot koyuyorlar biz bunların önüne geçebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu yıl ki sezon için fiyatları yüksek tutmaya çalışıyoruz, buradan bütün firmalara da sesleniyorum, lütfen şoför arkadaşlarımızın kazanması için, sadece firma kazansın değil herkes kazansın diye yardımcı olalım, bedavaya hizmet yapmayalım.

İYİ BİR TURİZM ŞİRKETİ NASIL OLMALI?

Kaliteli iş yapmak çok önemlidir, kaliteden ödün vermeyeceğiz ilk olarak işimizi hakkıyla yapacağız, işimizin üzerinde duracağız ki kalite olsun. Kaliteli yaparken de firma kazansın şoför zarar etsin demeyeceğiz, şöfor kazanacak ki firma kazansın biz bunu yapmaya çalışıyoruz.

TURİZM SEKTÖRÜNDE ŞOFÖRÜN ÖNEMİ NEDİR?

Şoför çok önemlidir, çünkü direksiyonda o var şuan da Urfa’da çalışan hiçbir firmanın şoförü sigortalı değil, asgari ücretin altında ücret alıyorlar bunların önüne geçmemiz lazım. Bu yüzden de bütün firmaların birlik olması lazım, bu işe bir kalite getirmemiz lazım, şuan da bu iş el ayakaltında ve herkes bu işi yapmaya çalışıyor, herkeste eline yüzüne bulaştırıyor. Civar illere baktığımız zaman Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep’e gittiğiniz zaman adamlar kaliteli iş yapıyor, para kazanıyor. 25 yaş altı şoför çalıştırmamamız lazım çünkü şoförün servis işinde en az 5 yıl tecrübesi olması lazım ki bu işi kaliteli yapalım. Biz her önümüze gelene arabayı teslim edersek, servisi verirsek biz bu işi bitiririz artık kalite arayamayız. Kaliteli iş yapmak isteniyorsa 25 yaş üstü ve 25 yaş üstünü de kazandırman lazım. Düşünün şuan da çalışan şoförün sigortası yok, adam asgari ücretin altında para alıyor ve biz firma olarak onun üstünü de yapamıyoruz zaten, adamın sigortasını yapamıyoruz, neden? Çünkü biz para kazanmıyoruz, para kazansa firma, araba sahibi para kazansa zaten şoföründe sigortası yapılacak, asgari ücretin üstünde de para verilecek.

SERVİS İÇİ RAYİÇ FİYATLARI BELLİ Mİ?

2018 – 2019 yılı için belediyenin çıkardığı servis fiyatları 0 ile 5 Km. arası 120 TL diye geçmişler, 5 ile 10 Km. arası 130 TL, 10 ile 20 Km. arası 135 TL’dir. Bu Şanlıurfa için geçerli, bunun dışında baktığımız zaman, örneğin İstanbul, İzmir, Ankara aynı araba, aynı mesafe, aynı servis ama biz burada onların yarı fiyatına çalışıyoruz, adamlar orada 200 liraya öğrenci taşıyorsa biz burada 100 liraya taşıyoruz.

SERVİSLER DE GÜVENLİK KONUSUN DA ÇALIŞMALARINIZ VAR MI?

Güvenlik konusunda çalışmalar yapmamız için işe kalite getirmemiz lazım bunun içinde bizim firmalar olarak birlik olmamız lazım, herkes bu işi de yapmamalı, bu işi bilen kişiler yapmalıdır. Bende ilk şoför olarak geldim ve benim temennim bütün şoför arkadaşlara yardımcı olmak, onlara verdikleri hizmetin karşılığını verebilmek.

VELİLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Şanlıurfa halkı özellikle fiyat konusuna takılıyor ama fiyat değil kalite önemli, öncelikle firmaya dikkat edilmeli, her firmayla anlaşılmaz çünkü Urfa’da 100 taneden fazla firma var. Çocuklarımızı teslim ettiğimiz şoföre çok dikkat etmemiz lazım. 

ŞOFÖRLER ODASININ ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYORMUSUNUZ?

Maalesef çok büyük problemler var, yardımcı olunmuyor. Şoför odaya gidince kendisine muhatap alacak kimseyi bulamıyor. Bir evrak istendiği zaman adamdan resmen haraç alır gibi para alıyorlar. Şoförler odası sadece para için çalışmamalı, şoförü için çalışmalı.

ŞOFÖRLER ODASI ŞOFÖRLERİN GELİŞİMİ KONUSUNDA DESTEK OLUYOR MU?

Bazen bir araç arıza verdiğinde para karşılığında biz arabalarımızı çektirebiliyoruz, şoförler odasının tek faydası budur. Onun dışında şoförler odası şoförün yaptığı zararı kimse göz önüne almıyor, bu belediye için de geçerli, ulaştırma için de geçerli bunların hiç biri bizi dinlemiyor. Zaten bu yıl içerisinde servisçiler odası kurulacak, eğer kurulursa temennimiz odur ki inşallah şoförümüzün, servisimizin bu işi yapan bütün insanların hakkı göz önüne alınır ve bize yardımcı olurlar.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim.

Servis araçlarını kim denetliyor

Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinin 12.maddesine göre  Bakanlık yapacağı denetimleri, kendi personelinin yanı sıra, valilikler, kolluk kuvvetleri (polis, zabıta, jandarma) ve yetkili kıldığı diğer kamu kurum ve kuruluşlarının  personeli aracılığıyla yapar. Denetimle ilgili olarak bu kuruluşlar Bakanlıkla her zaman işbirliği içinde olmak ve Bakanlık talimatlarını yerine getirmek zorundadır. Çalışma şartları yönünden Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlar da mevzuatları çerçevesinde her türlü denetimi yaparlar. Denilmektedir.

Şikayetlerin değerlendirilmesi

Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinin 6.maddesine göre Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve Karayolları Trafik Kanunundaki işletenin ve araç sahibinin sorumluluğuna ilişkin hükümler ile taşımacı ve taşınan arasında vuku bulabilecek anlaşmazlıkların giderilmesi amacıyla açılacak davalara ait hususlar saklı kalmak kaydıyla; bu madde hükümleri ile bu Yönetmelikteki diğer hükümlere uygun davranmadıkları anlaşılanlarla ilgili şikayetler trafik zabıtasınca değerlendirilir.denilmektedir.

S plakası olmadan Şanlıurfa’da araç çalışıyorsa s plakası olanların hakkını gasp etmiyor mu?

YORUMLAR

  • 0 Yorum