Öğretmenler Günü Şanlıurfa'da kutlandı.

24 Kasım öğretmenler günü Şanlıurfa Valiliği ve Harran Üniversitesince çeşitli etkinliklerce kutlandı.

Öğretmenler Günü Şanlıurfa'da kutlandı.

24 Kasım öğretmenler günü Şanlıurfa Valiliği ve Harran Üniversitesince çeşitli etkinliklerce kutlandı.

Öğretmenler Günü Şanlıurfa'da kutlandı.
24 Kasım 2021 - 17:15

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda ve Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi konferans salonunda 24 Kasım Öğretmenler günü kutlama programı düzenlendi. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen toplantıya Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Kaytan, il protokolü ve öğretmenler katıldı.
Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi konferans salonunda yapılan programa, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Işık, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Bektaş, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celil Abuzar, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, akademisyenler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Emekli öğretmenler unutulmadı.
Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen program, şehitlerin manevi huzurunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 
Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt’un, günün anlam ve önemine belirten konuşma yaptı. Kurt, bir sevdarır öğretmen olmak. yürekleerde vatan, damarlarda bayrak bayrak dolaşmaktır öğretmen olmak. Necmettin Yılmaz, Aybüke Yalçın ve Neşe Alten gibi bir can verip devleşmektir öğretmen olmaktır. Dedi.
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin;  Türkiye Cumhuriyeti Devletinin idealleri, geleceğe yönelik büyük hayalleri olan bir devlet olduğunu, Türkiye sadece coğrafyasında değil, tüm dünyadaki mazlum milletlere umut olan bir devlettir. Böylesine büyük ideallere sahip olan devletlerin başı beladan kurtulmaz. Bu bela ve sıkıntılarla kararlı bir şekilde mücadele ederek, geleceğimiz olan nesillerin yetiştirilmesinde en iyi modelleri geliştirerek, geleceği inşa ve imar etmemiz gerekiyor. Bu konuda en büyük sorumluluk ve fedakârlığın öğretmenlerin olduğunu, Ekonomisi ve toplum yapısı güçlü ülkelerin sosyal ve siyasal yapısı incelendiğinde, bu ülkelerin kaliteli bir eğitim sistemi inşa ettiklerinin görüldüğünü, köklü tarih, zengin kültür ve büyük bir medeniyet birikimine sahip olan Türkiye’nin nitelikli ve kaliteli bir eğitim süreciyle tanışmaya ihtiyacı olduğunu, Sadece üretilmiş bilginin dayatıldığı, test çözmeye dayalı bir eğitim sisteminin sakıncalarına değinrek, sadece bir meslek sahibi olarak geleceğini teminat altına almak isteyen çocuklar yetiştirmekle büyük devlet ideallerine ulaşma şansının olmadığını ,15 Temmuz darbe girişimi sürecini hatırlatarak, zeki ve çalışkan gençlerin sorgulama yeteneği gelişmediği için bir meczubun peşinden sürüklendiğini anımsatan Vali Erin, eğitimde toplum dinamiklerini bilen, milli manevi değerleri özümsemiş, gelişen ilim ve bilimi yakından takip eden bir gençliğe ihtiyaç olduğunu ve Bu büyük sorumluluğun öğretmenlerin omuzuna yüklenmiş bir sorumluluk olduğunu kaydeden Vali Erin, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününü tebrik ediyorfm . dedg.
Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliği, emekli öğretmenlere şükran plaketi verilmesi, öğretmen adaylarının yemin töreni, masa tenisi ve voleybol turnuvası ödül töreni, Kazancı Bedih Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci korosunun konseri ve öğretmenler günü anısına düzenlenen resim sergisinin ziyaret edilmesiyle sona erdi.
Harran Üniversitesi’ndeki kutlamalarda panel ve sergi de düzenlendi.
Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesince 24 Kasım Öğretmenler günü nedeni ile Fen-Edebiyat Fakültesi konferans salonunda yapılan programda Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Necla Tosmur tarafından organize edilen fuaye alanındaki resim sergisinin gezilmesinin ardından salon programına geçildi.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Işık’ın açış konuşmalarıyla devam etti.
            Tüm dünyanın salgın hastalıkla uğraştığı bugünlerde bin bir fedakârlıkla yeni nesilleri yetiştirmek için büyük gayret gösteren öğretmenlerimizin haklarının asla ödenemeyeceğini belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu; “24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla buraya gelen dekanlarım, çok kıymetli meslektaşlarım olan öğretim üyesi arkadaşlarıma, bugünün öğrencileri yarının öğretmenleri olan öğrenci ve genç arkadaşlarıma katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum.Sevgili gençler; öğrenim hayatınız boyunca her zaman kendinizi geliştirmeye çalışın. Sorumluluklarınızın ve ilerde eğitimci olarak omuzunuza yüklenecek ağır yükün farkında hep olun. Bu arada güncel gelişmeleri de yakında takip edin ve değişikliklere uyum sağlayın. Bu ülkeye, vicdanı hür, fikri hür, irfanı hür nesiller yetiştirmek en büyük hizmettir. Öğretmenlik insan yetiştiren sanat dalıdır. Bu sanatı icra eden tüm eğitim gönüllüsü öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyor katılımlarından dolayı buraya gelen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Işık; “Millet Mekteplerinin açıldığı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmenlik unvanı verildiği Öğretmenler günü olarak kutlanan bu anlamlı günde sizinle birlikte olmanın gururunu ve heyecanını yaşıyorum. Eğitim, insana anlam ve değer katan, hayat yolculuğunda istikamet tayin eden ve bizlerin bir parçası olduğumuz insanlığa faydalı birey olma yolunda her daim geliştiren destekleyen kesintisiz bir yolculuktur. Bu yolculuğun en meşakkatli sorumlusu ise öğretmektir. Bu imtiyazı üstlenen şahsiyetler ise öğretmenlerdir. Öğretmenler bir milletin hayat damarlarını kaynaştıran erdemli bir topluluktur. Bizler geleceği inşa edecek genç nesillere büyük bir hoşgörüyle yaklaşarak onların gelişimine katkıda bulunmaktayız. Ailesinden temel ihtiyaçlarını karşılayacak altyapıyı alır almaz her çocuk eğitimin beşiği olan okula yani öğretmene emanet edilir. Her öğretmen öğrencisinin şahsiyetinin oluşumunda ve olgunlaşmasında önce çevresinin daha sonra ülkesinin gelişmesinde hayat boyu ihtiyaç duyulan disiplinli, ilkeli bir çalışma anlayışı oluşmasında çok büyük kritik rol oynar.  Pandemi koşulları, eğitim ve öğretim faaliyetlerinde bir takım değişiklikleri zorunlu kılmıştır. Bu süreçte eğitimin vazgeçilemeyeceği ve hatta bir ihtiyaç olduğu bütün dünya tarafından bir daha anlaşılmıştır. Gerek kutsal vazifeyi üstlenen öğretmenler gerekse öğrenciler ve aileler büyük fedakârlıkla bu süreci kesintiye uğratmamaya çalıştılar.  Her ne kadar bugün özlediğimiz şartlarda eğitimize devam ediyor olsak da yaşadığımız süreç bizlere ortaya çıkacak ihtiyaçlara ve çağın gerekliliklerine hızla uyum sağlayabilen, yeniliklere açık, teknolojinin imkânlarından en üst şekilde faydalanan, sürekli kendini yenileyen dinamik bir yapıya ihtiyacımız olduğunu göstermiştir” dedi
 
Açış konuşmalarının ardından Harran Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Gençlik orkestrası ile birlikte ‘Müziğin Mutfağı: Bir Orkestra Nasıl Çalışır’ isimli, orkestra şefliğini Öğretim görevlisi Zeki Fırat Demirci’nin yaptığı etkinliğe geçildi.
 
Müzik Bölümü öğrencilerinin etkinliğinin ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlaması, ‘Pratikte Öğretmenlik Paneli’yle devam etti.
Moderatörlüğünü Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Seyit Ahmet Çapan’nın yaptığı panelde, Resim iş eğitimi öğretmeni Mustafa Madenli, İngilizce Öğretmeni Beyza Özbay, Müzik Öğretmeni Gülşah Uysal, Fen Bilimleri Öğretmeni Kemal Parmaksız, Matematik Öğretmeni Mehmet Çelik, Sınıf Öğretmeni Sacide Gülel ve Okul öncesi Öğretmeni Ayşe Altay yaptıkları sunumlar ile katkı sundular.Panel, katılımcılara katılım belgesi verilmesinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.
 Öğretmenler günü tarihçesi
Pek çok ülkede 1994'ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris'te gerçekleşen "Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı"'nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından "Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi"'ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.
Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat, Türkiye'de ise her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişiyor.
Türkiye'de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.
Türkiye'de Öğretmenler Günü kutlanmaya başlanması UNESCO'nun önerisinden daha önceye dayanır. Bu sebeple onların önerdiği tarihten daha farklı bir tarih kabul edilmesi son derece normaldir. Öğretmenlerin haklarını ve yükümlülüklerine kapsamlı şekilde yer veren Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı'nın yıldönümü olan 5 Ekim tarihini öneren UNESCO'dan tam 13 sene önce Türkiye'de Öğretmenler Günü kutlanıyordu.
24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmişti.
Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun "başöğretmen" oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum