Öğretmenlik kutsal bir meslektir

Yetkin, Öğretmenlik çok kutsal bir meslek olmakla beraber enerji, sabır ve iletişimin çok iyi bir şekilde sağlandığı bir meslektir.

Öğretmenlik kutsal bir meslektir

Yetkin, Öğretmenlik çok kutsal bir meslek olmakla beraber enerji, sabır ve iletişimin çok iyi bir şekilde sağlandığı bir meslektir.

Öğretmenlik kutsal bir meslektir
17 Eylül 2019 - 18:25
Reklam

Alaaddin Keykubat Üniversitesi  Fen Bilgisi Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Ayşe Nur Yetkin Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;    Günümüz dönemi öğrencilerine baktığımızda ilgi alanları, yetenek ve o mesleğin vasıflarına göre bir değerlendirme yapmaları gerekmektedir.Öğretmenlik çok kutsal bir meslek olmakla beraber enerji, sabır ve iletişimin çok iyi bir şekilde sağlandığı bir meslektir.Fen Bilgisi, MF puan türünden tercih yapılan ve dört yıllık bir bölümdür.Alan dersleriyle birlikte eğitim derslerinin de alınır. Ben küçüklüğümden beri öğretmen olmak istiyordum  öğretmenlerle beraber büyüdüm. İlk başta söze başlamadan önce dediğim gibi herkes kendi vasıflarına göre tercih yapmalıdır.Dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de üniversite ve bu üniversitelerin akademik kadrosuna bakmalarını tavsiye ederim yürüttüğü faaliyetler  çok önemlidir.Bölümümüz okuması keyifli  bir bölüm olsa da atama konusu bir o kadar da sıkıntılı bir bölüm bu herkesin bildiği bir şey ama şöyle bir şey var; atanamayan Fen Bilgisi öğretmenleri ne yapabilir? Özel ders verebilir, kolejlerde çalışabilir, özel sektörde çalışabilirler ama devlette çalışmayla kıyaslandırdığımız zaman da devletin tercih edildiği bir bölüm oluyor.
                Öğrenciler o mesleğin maddi getirisine göre tercih yapıyor
                Yetkin, İlk başta söze başlayacak olursam her meslek kendi alanında özeldir.Günümüz dönemi öğrencilerine baktığımızda ilgi alanları, yetenek ve o mesleğin vasıflarına göre bir değerlendirme yapmaları gerekmektedir. Ülke genelimize baktığımız zaman öğrenciler kendi ilgi alanları ve yeteneklerine değil de  o mesleğin maddi getirisine göre tercih yapıyor bu durumda öğrencilerin yanlış tercih yapmalarına neden oluyor.          Öğretmenlik çok kutsal bir meslek olmakla beraber enerji, sabır ve iletişimin çok iyi bir şekilde sağlandığı bir meslektir. İlk tercihlerine öğretmenliği yazacak öğrenciler ben öğretmenlik vasıflarını taşıyabiliyor muyum  çünkü öğretmenlik sadece alan bilgisiyle sınırlı değildir. Eğer bu vasıfları taşıyorsanız kesinlikle tercih etmeniz gereken bir meslektir. Fen Bilgisi, MF puan türünden tercih yapılan ve dört yıllık bir bölümdür.Alan dersleriyle birlikte eğitim derslerinin de alınır. Fen Bilgisinin amacı çevresini anlayabilen problemlere çözüm odaklı bilimsel olguları açıklayabilen fen okur yazarlığı bireyler yetiştirmek. Eğer Fen bilgisine ilgi alanları varsa tercih etmelerini öneririm.
                Ben küçüklüğümden beri öğretmen olmak istiyordum 
                Yetkin; Ben küçüklüğümden beri öğretmen olmak istiyordum  öğretmenlerle beraber büyüdüm. İlk başta söze başlamadan önce dediğim gibi herkes kendi vasıflarına göre tercih yapmalıdır. Ben kendi öz eleştirimi yaptığım zaman öğretmenlik vasıflarını taşıdığımı fark ettim ve kendime şunu söyledim çok çalışarak başarılı bir Fen Bilgisi öğretmeni olabilirsin ve geleceğin doktorlarını, mühendislerini ve astronotlarını yetiştirebilirsin diyerek bu mesleği tercih ettim ve iyiki de öğretmen olmuşum.İki yıldır farklı yerlerde staj yapıyorum ve öğrencilerden almış olduğum geri dönütler sayesinde iyi ki tercih ettim  diyorum.   Dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de üniversite ve bu üniversitelerin akademik kadrosuna bakmalarını tavsiye ederim yürüttüğü faaliyetler  çok önemlidir.Benim öğrenim gördüğüm üniversitede hocalarımızla birlikte çok önemli faaliyetler yaptık bununla birlikte materyaller tasarladık fen sokağı adlı bir çalışmamız vardı herkes fenle ilgili bir tasarım gerçekleştirdi. Biz bunu ilköğretim öğrencilerine sunduk  onlara  Fen'in hayatın her alanında olduğunu gösterdik ve bu şekilde Fen dersine olumlu bir bakış  açısı kazandırdık. Bu şekilde üniversitenin gerçekten çok büyük katkısı var. Akademik kariyer düşünen öğrenciler için bazı hocalarımız bize akademisyen nasıl olunur,nasıl başlanır , tez nasıl yazılır tek tek farklı programların nasıl kullanılacağını öğrettiler. Hem akademik olarak hem de eğitim dersleri olarak çok donanımlı bir üniversitede okudum. İşte bu yüzden üniversite seçiminin çok önemli olduğunu düşünüyorum.Bölümümüz okuması keyifli  bir bölüm olsa da atama konusu bir o kadar da sıkıntılı bir bölüm bu herkesin bildiği bir şey ama şöyle bir şey var; atanamayan Fen Bilgisi öğretmenleri ne yapabilir? Özel ders verebilir , kolejlerde çalışabilir, özel sektörde çalışabilirler ama devlette çalışmayla kıyaslandırdığımız zaman da devletin tercih edildiği bir bölüm oluyor. Atama puanı 78’e yakın olup atanma sayısının ise 920 civarı olduğu bir bölümdür. Tabi ki bunlar bölümü okumak için engel değildir.   Üniversiteye adımınızı atar atmaz sistemli ve programlı çalışan bir bireyin ilk yılından bile atanabileceğine inanıyorum. Öğrenciler akademik kariyer  de yapabilir. Ne istediğinizin farkında olun her bölümün avantajı olduğu gibi dezavantajlarının da olduğunun farkında olun. Ülkemizin başarılı Fen Bilgisi öğretmenlerine ihtiyacı olduğunu unutmayın.dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum