Reklam

Önen urfa'nın köklü aileleri ile buluştu

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Şanlıurfa eski Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, Şanlıurfa il merkezinde köklü ailelerin temsilcileri ile bir araya geldi.

Önen urfa'nın köklü aileleri ile buluştu

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Şanlıurfa eski Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, Şanlıurfa il merkezinde köklü ailelerin temsilcileri ile bir araya geldi.

Önen urfa'nın köklü aileleri ile buluştu
12 Nisan 2017 - 18:04

Urfa’nın 82 yıl önceki hali ve Kurtuluş Savaşında fiilen bulunmuş milislerin görüntülerinin de izlendiği Kurtuluştan Kuruluşa Urfa konulu buluşmaya, Dr.Nazif Kutluoğlu, Yazar Mahmut Karakaş, Suphi Tok, Kadir Tekok, Ali Çizmecioğlu, eski Belediye Başkanı İ.Halil Çelik,Sabri Dişli, Mehmet Kamil Güler, Mustafa Hacıkamiloğlu, İsmail Demirkol, Müslüm Akalın, Dr. Encüment Kaplama, Halil Özbek, Sıtkı Aloğlu, Dr.Ahmet İnan, Abdulkadir Acar, Münir Uludağ, Salih İlhan, İbrahim Güllüoğlu, Bakır Canbazlar, Mehmet Kayacan, Halil Haktankaçmaz, İbrahim Ünlü, Ömer Bakır, Mehmet Ayneli. Av.Cüneyt Altıparmak, Tahir Coşandal, Ahmet Güven, Dr.Sadettin Acar, Prof.Dr.Faruk Süzergöz, Mustafa Yetkin, Mahmut Yetkin, İsmail Erboğa,Müslüm abacı, Semih Polat, Sabri sorguç, Ahmet Şekeroğlu, Reşit Şengöz, Süleyman Şimşit, Faruk toptan, Neşet uçkan, Sedat Ulutatar, Abdulhamit ünalan, Reşit öcal, Rüştü Ocal, İbrahim Halil öztop, Halil Parmaksız, Nihat Kayral, Mustafa Mahmutoğlu, Ömer Faruk işçi, Bülent izgördü, Faruk karalök, Mehmet kaşka, Ayhan Güllüoğlu, Yaşar Göncü, Mustafa Biner. Temel büyükbudak. Osman İnci olmak üzere Urfa'nın kurtuluşunda önemli rol oynayan ve 12'ler diye bilinen ailelerin çocukları, torunları ve  kurtuluşa destek veren ailelerin temsilcileri olmak üzere yalaşık 250 kişi katıldı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdulkadir Emin Önen, Şanlıurfa'nın Fransız işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümünde vatandaşlarla bir araya geldi. Gecede konuşan Önen, Urfa’nın düşman işgali sırasında oluşan kurtuluş ruhuyla Fransızları nasıl kovduysak, 15 Temmuz badiresini de aynı kurtuluş ruhuyla atlattığını söyledi.

 ‘Kurtuluştan Kuruluşa Urfa’ buluşmasında ev sahibi olarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdulkadir Emin Önen, “Urfa’nın Kurtuluş Savaşını veren, birinci nesil aramızdan ayrıldı. Fransız işgalinden kurtulmamızda payı olan aileler, aşiretler, makam sahipleri, askerler siviller her kim varsa hepsini rahmetle ve minnetle anıyoruz. Eğer o günlerde kurtuluş ruhuyla Fransız’a karşı birleşip, birlikte hareket etmeselerdi bugün üzerinde yaşadığımız ata-baba toprağımız olamayacaktı” dedi.

Kurtuluş ruhunun önemine değinen Önen, 15 Temmuz’a atıfta bulunarak, “Kurtuluş Savaşı ruhu dediğimiz şey, birçok ayrılığa, bir çok farklılığa rağmen o zaman bir kez oluşturuldu. 15 Temmuz gibi bir badire atlatan bu millet, bu Devlet şu an ayakta duruyorsa bunun sebebi güçlü bir liderlik, bu milletin imanı ve zor zamanlarda birleşmeyi bilen ferasetidir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdulkadir Emin Önen bir sürpriz yaparak, sinevizyon gösterisiyle ‘11 Nisan Urfa’nın Fransız işgalinden kurtuluşu’ vesilesiyle hazırlanan bir videoyu misafirlere izletti.Genel Kurmay Başkanlığı arşivlerinden alınan ve 1935 yılında Urfa’nın kurtuluşunu temsilen çekilmiş görüntülerinin yer aldığı videoda, Urfa’nın 82 yıl önceki hali ve Kurtuluş Savaşında fiilen bulunmuş milislerin görüntüleri merakla izlendi.Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emin Önen konuşmasının sonunda, “Urfa’mızın değerli aile büyükleriyle bu ikinci buluşmam. Bu buluşmamızın ilkini geçtiğimiz ay yapmıştık. Allah nasip etti, 2.’sini düzenledik. Yine nasibimizde varsa 3.’sünü ve devamını da getireceğiz. Sizlerin teveccühü ve memnuniyetinizi bildirmeniz, ne kadar yerinde bir iş yaptığımızın da sağlaması oldu” diye konuştu. Program misafirlerin hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Mutasarrıf Nusret Bey'in davranışı, İngilizlerin hoşlarına gitmediği için tehcir bahânesiyle görevinden azledilerek istanbul'a gönderildi. Ancak Nusret Bey'in 6. Ordu Kumandanı Ali ihsan Paşa'nın tavsiyesiyle oluşturduğu milis kuvvetlerinin silahları henüz toplanmamıştı. Erzurum Kongresi için yapılan davete katılabileceğini  mutasarrıfa tebliğ eden Müftü Hasan Efendi'ye hayranlık duyan Jandarma Kumandanı Binbaşı Ali Rıza Bey, Erzurum Kongresi'nin beyannamesini Milli aşiret reisi Mahmud Bey'den elde edince, dağılan milis kuvvetlerini bir cemiyet olarak örgütlemek düşüncesini, mutasarrıf olarak Nusret Bey'in yerine atanan Ali Rıza Bey'e açmış ve Meclis-i idare azasından Hacı Kâmilzâde Hacı Mustafa aracılığıyla kurulan temas sonucu 4-5 Eylül 1919 gecesi Güllüzâde Hacı Osman Efendi'nin evinde toplanan eşraf ve aydınlar, Müdafaa-i Hukuk cemiyeti'nin temellerini atmışlar ve bu toplantıda bulunanlar, halk arasında Onikiler olarak adlandırılmışlardır. Kurtuluşa kadar mücâdele edileceğine Kur'ân-ı Kerim üzerine and içen ve Jandarma Kumandanı Binbaşı Ali Rıza Bey başkanlığında toplanan 12 reis şunlardı:

1. Mecli-i idâre eski azalarından Belediye Reisi Hacı Kâmilzâde Hacı Mustafa Efendi.

2. Barutçuzâde Hacı İmam Efendi.

3. Eşraftan Tüccâr Hacı Kâmilzâde Hacı Mustafa Reşid Efendi.

4. Mollazâde Mahmûd Efendi.

5.Polis Komiserliğinden mustafi Arabikâtibizâde Şakir Efendi.

6. Güllüzâde Osman Efendi.

7. Esnaftan Şellizâde Ali Ağa.

8. Tüccârdan Nebozâde Hacı İmam Efendi.

9. EŞraftan Hacı Bedirağazâde Halil Ağa.

10. Jandarma Tabur mülhakı İzmirli Adil Hulusi Efendi.

11. Takım kumandanlarından Mülazım-ı Evvel Hüseyin Pertev Efendi.

12. Jandarma Çavuşu Sofi oğlu Hacı Mustafa Çavuş.

Cemiyetin kuruluşu Sivas'ta Heyet-i Temsiliye Başkanlığı'na bildirildi ve alınan cevapta örgütlenmenin genişletilmesi, 13. Kolordu Kumandanlığı Kurmay Başkanlığı ve Mardin'deki 5. Tümen Kumandanıyla temas kurulması istendi. Bunun üzerine Arabikatibizâde Şakir Efendi ve Mollazâde Mahmûd efendiler, 13. Kolordu Kurmay Başkanı Halit Bey ile muhabere etmek amacıyla Siverek'e gittiler.

10 Nisan'ı 11 Nisan'a bağlayan yarı gece Fransız kuvvetleri, Hastane ve Hızmalı Köprü yolunu izleyerek iki koldan Suruç yönüne doğru yola çıktı. Sabah saatlerinde silah sesleri gelmeye başladığında Fransız kuvvetlerini arkadan izleyen Teğmen Halil Münir Efendi'den Ali Saip Bey'e şu rapor geldi:"Düşman öncüsü, bilhassa öncüde bulunan Ermenilerin yolda rastladıkları aşiretlere ve bilhassa yol üzerindeki köylülere ateş etmeleri üzerine şebeke Boğazı'nda şiddetli bir çatışma başladı. Kumandan, Fransız kuvvetlerine savaş düzeni aldırdı. Bize karşı da ateş etmeye başladılar. Urfa yolunu koruma altında bulunduruyorum, durumumuz tehlikelidir, acele etmenizi bekliyorum." Bu sırada halk ve aşiretler akın akın olay yerine gidiyordu. Olay yerine hareket eden Ali Saip Bey, yarı yolda Ömer izzet Efendi ile karşılaştı. Ömer izzet Efendi'den durumu öğrenen Ali Saip, olay yerine vardığında Sajous ve subaylar öldürülmüş yerde yatıyorlardı. Muharebe sonucunda kalan 100 Fransız  askeri de esir edilerek Urfa'ya getirilmişti.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • 776
    2 ay önce
    5.Polis Komiserliğinden mustafi Arabikâtibizâde Şakir Efendi.(Yazgan)...Babası mehmet necip.Ben Mehmet necip torunu İbrahim Yazgan oglu Mahmut necip Yazgan.Hepsine gani gani rahmet etsin cenab ı hak.Gurur duydum onur duydum.