Öz Sağlık-İş Sendikası Şanlıurfa temsilcileri ile istişare toplantısı yapıldı( video)

HAK-İŞ konfederasyonuna bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası Şanlıurfa il Başkanlığı tarafından düzenlenen 2021 yılı istişare toplantısına Öz sağlık-iş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yavuz AKSANOĞLU, Öz Sağlık-iş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mustafa ÖZÜPEK, Bölge Başkanı Fadlı Erdem ,Belediye Başkanları ve birçok bürokratın katılımıyla gerçekleşti.

Öz Sağlık-İş Sendikası Şanlıurfa temsilcileri ile istişare toplantısı yapıldı( video)

HAK-İŞ konfederasyonuna bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası Şanlıurfa il Başkanlığı tarafından düzenlenen 2021 yılı istişare toplantısına Öz sağlık-iş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yavuz AKSANOĞLU, Öz Sağlık-iş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mustafa ÖZÜPEK, Bölge Başkanı Fadlı Erdem ,Belediye Başkanları ve birçok bürokratın katılımıyla gerçekleşti.

Öz Sağlık-İş Sendikası Şanlıurfa temsilcileri ile istişare toplantısı yapıldı( video)
12 Nisan 2021 - 11:37

               Öz sağlık-iş sendikası Şanlıurfa il başkanlığı tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Sosyal Tesislerinde düzenlenen toplantıya ;  Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yavuz AKSANOĞLU, Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mustafa ÖZÜPEK  ve Bölge Başkanı Fadlı Erdem‘de katıldı.
                İstişare toplantısının açılış konuşmasını Öz Sağlık-İş Sendikası Şanlıurfa il Başkanı Bekir BAŞAK tarafından yapıldı. Başak yaptığı konuşmada; Bizim amacımız, derdimiz, davamız bir şeyler ortaya koymak, bir değer oluşturmak hem sizler için hem de bizler için ve üye arkadaşlarımızın haklarının, hukuklarının korunması için elimizden ne geliyorsa özellikle samimiyetle karakterli bir duruş sergileyerek, dik ve onurlu bir şekilde yürüyerek yolu tamamlamayı planlıyoruz. Şanlıurfa genelindeki tüm hastaneler, Aile sosyal politikalar ve ayrıca Harran üniversitesindeki arkadaşlarımız toplam 4 bin 600 tane çalışan işçi kardeşimiz var. Üniversitedeki arkadaşlarımızla beraber bu sayı 4 bini aşmak üzere, bunları yapabilmek işçi olarak benim yapabileceğim şeyler değil saha da sizlerle beraber tüm arkadaşlarımıza tek tek değerek şuan burada bulunan tüm arkadaşlara ben şu anlam da kefilim. Burada ki tüm arkadaşlara kendim bizzat tek tek ulaştım ve burada ki arkadaşların hiç biri benden bir görev talep etmediler ve şunu bir örnekle anlatmak istiyorum çünkü biz normal bir sendikacılık yapmayı planlamıyoruz, bizim yapmak istediğimiz sendikacılık özün de insan ve insan merkezli bir sendikacılık yapmayı planlıyoruz. Örneğin şu, bir gün bir hastane de temsilci bir arkadaşımızı belirleyeceğiz, istişareler de bulunduk, arkadaşımızı çağırdık geldi, biz bu işi senin yapmanı istiyoruz dedik. Arkadaşımız bana dedi ki, ben dün gece bir rüya gördüm, rüyam da ben cami de duş alıyordum, manasına baktım sana bir görev verilecek diye bir mana okudum, siz beni 3 saat sonra aradınız ve bana bu görevi veriyorsunuz. Ben de şunu çok net bir şekilde anladım ki biz doğru yol da ilerlemeye devam ediyoruz, çok şükür Rabbim, sizin gibi insanlarla bize yol yürümeyi nasip etti. Bu kolay bir şey değil, süreç uzun, 4 bin kişinin sorunları, problemlerini çözmek, bunlar için koşturmak kolay şeyler değil. Sizden tek isteğim şu, lütfen saha da tüm insanlara değmeye çalışın, değmediğiniz hiçbir insanı kazanamazsınız bu bizim yönetimimiz için de geçerli, sahada ki arkadaşlarımız için de geçerli. Gönül isterdi ki pandemi olmasaydı daha büyük katılımlı toplantı yapsaydık ama şuan için genel merkezimiz bize destek verdi bu toplantıyı burada yapabildik. Ve bu toplantının ilki İstanbul’da yapıldı, ikincisi Urfa’da yapıldı bundan dolayı genel merkezimize özellikle teşekkür ediyorum.
                     Öz Sağlık İş Sendikası Genel başkan yardımcısı Mustafa Özüpek ise yaptığı konuşmada; 7 yıl önce Yavuz başkanımla çıktığım bu yol şuan itibariyle Türkiye’ni geldiği en büyük iş sendikası olması ve Türkiye’nin en büyük 3. Sendikasının olmasının gurunu yaşıyoruz ama birçok serüvenden geçerek bu noktaya geldik. Ben geçmişe değinmek istiyorum çünkü nereden geldiğimizi bilmezsek şuan ki konumumuzun bir anlamı da yok zira 7 yıl önce sendikanın bir anlamı vardı, Türkiye’de çalışan işçi kardeşlerimizin özellikle kamu da çünkü kamu da taşeron olarak çalışan arkadaşların yaşadığı zulme dur deme zamanı geldi. Bunu da yeni bir sendikal akımla başarabilme konusun da bu sendikanın kuruluşuna büyüklerimiz tarafından onay verildi ve bizler de vesile olduk. Kamu kendi eliyle işçisine zulmediyordu, buna başkanımız da modern zulüm diyerek sosyal medya da bunun bir böyle gitmeyeceğini ve bir şekilde durması gerektiği konusunda bütün çalışmaları yaptı akabinde sendikamız kuruldu. 5 yıl önce 6 iş veren yasasının çıkmasıyla bizler saha da örgütlenmeye başladık ve ilk defa sendikalı olduk akabinde yapılan toplu sözleşmelerle mali ve sosyal kazanım kazanarak bazı haklar aldık. Ve ben şuna inanıyordum, kamu da sendikalı olmak toplu sözleşmenin altına imza atılması kadronun kapısını açacaktır ve kadronun kapısını da açtık, kadro da aldık. Ben bunu ilk defa Urfa, tüm Türkiye’de yaptığım örgütlenme de 5 yıl önce bunu arkadaşlarımıza söylüyorduk, yeni yasa çıktı gelin sendikalı olalım akabinde yapacağımız toplu sözleşmelerle mali ve sosyal kazanım elde edeceksiniz akabinde kadro da alacağız. Bana söyledikleri şu cümleydi, Başkanım siz inanıyor musunuz bu söylediklerinize diye cevap geliyordu bana, ben o gün verdiğimiz cevabı şimdi de veriyorum. Biz Hak-İş’e inanıyoruz, size de inanıyoruz, kendimize de inanıyoruz ve biz bunu başaracağız demiştik, bu kazanımlar 5 yıl gibi kısa bir süre içerisin de oldu.
                        Öz Sağlık İş Sendikası Genel başkan yardımcısı Yavuz Aksanoğlu yaptığı konuşmada; Biz inandığımız bir başlangıç yapmıştık 2014 yılında konfederasyon başkanımızın bu konuda kendisine de teşekkür etmek lazım, 2011 yılından itibaren Hak-İş konfederasyonu 20 iş kolunda da sendika kurma kararı aldı daha önce 8 iş kolun da sendikası vardı. 2013 yılının ortalarından itibaren de sağlık kolunda o zaman ben sağlık bakanlığın da kadrolu işçi olarak çalışmaktaydım, bu konuda bize görev verdiler. 6 ay kuruluş aşaması oldu, 2014 yılının 27 Şubat’ın da 19 kişiyle birlikte sendikamızın kuruluşunu gerçekleştirdik. Tabi o zaman örgütlenmeye başladığımız alan, taşeron da örgütlenmek bugün için 1 Kasım 2020’den sonra taşerondan kadroya geçen arkadaşlar tüm konfederasyonlar için kıymetli hale geldi. 2014 yılında toplu sözleşme yok, kaydetmek için işveren sorun çıkartıyordu, bize deli diyorlardı. Önce hem işçi arkadaşları ikna ediyorduk hem de işvereni ikna ediyorduk ondan sonra üye kaydı başlıyordu. Sendikacılık salt, parasal ya da toplu sözleşmeden ibaret bir şey değildir. Kamu da geçmişte işçilik diye bir şey kalmamış sadece belediyeler de vardı ve bizim kurduğumuz da sağlık bakanlığın da çalışan sayısı 3 bin 400’dü, Aile sosyal politikalar bakanlığında da belediyelerden geçen 19 tane işçi vardı. Bugün sadece sağlık bakanlığın da 185 bin, Aile sosyal politikalar bakanlığın da bizim kolumuz da 26 bin civarın da, 6 bin de büro iş kolunda var toplam 32 bin. Üniversiteleri de koyduğumuz zaman bugün kamu da kadrolu işçi ya da sendikalar açısından da önemli bu işçilik tekrar geri dönmüş oldu. Dedi.

                  Program konuşmaların ardından toplantıya katılan hastane temsilcileri ile genel başkan yardımcıları arasında soru - cevap şeklinde devam etti.
                    Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yavuz AKSANOĞLU Ve Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mustafa ÖZÜPEK'e i Öz Sağlık - iş  Sendikası Şanlıurfa il başkanı Bekir BAŞAK tarafından plaket takdim edildi.
                     Program toplantıya katılanlara ikram ile son buldu.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yeni kadrolu
    2 ay önce
    Bekir başkana başarılar dileriz işini layığıyla yapacağına hiç şüphemiz yok