Palızanın ilk üretim yeri Şanlıurfa'dır

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler yöresel palıza satışı yapan Vehbi Ölçer ile röportaj yaptı.

Palızanın ilk üretim yeri Şanlıurfa'dır

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler yöresel palıza satışı yapan Vehbi Ölçer ile röportaj yaptı.

Palızanın ilk üretim yeri Şanlıurfa'dır
31 Mayıs 2022 - 16:17

          Ölçer; Palıza dediğimiz yiyecek o zamanlar Şanlıurfa’da bu kadar yaygın değildi, fazla bulamazdınız, tek tük vardı palıza satıcıları. Ama şimdiye baktığımız zaman gerçekten eskiye oranla çok değişmiş, palıza satıcılarının sayısı artmış hatta neredeyse her köşe başında bir tane palıza satıcısı var diyebiliriz.
         Bu işi bilmek için tabi her şeyden önce yaptığın palızayı nasıl yaptığın önemlidir, öncelikle palıza yapıyorsan o palıza emek ister. Diğer önemli madde ise palıza yapan kişiden emek istediği kadar lezzet de ister.
          Şanlıurfa’mızın deyimiyle palızadır tabi daha sonra Mersin, Adana taraflarında bici bici olmaya başladı, palıza dediğimiz yiyecek nişastadan yapılıyor, daha sonra yaygınlaşınca bunun üstüne değişik şeyler koymaya başladılar.
         Palızayı tabi belirli noktalardan almak gerekir, belirli noktalardan yemek gerekir örnek verecek olursak, gezenler, sabit yerde durmayanlar ve sabit bir yerde duranların zaten belli bir yeri vardır ve oranın da devamlı müşterileri vardır ve kişilerinde o noktalara gitmeleri lazım.
         Toptancıya gideriz, toptancıdan nişastayı alırız daha sonra eve getiririz, evde tüpün üstüne koyarız tabi ona göre suyunu falan ayarlarız. Su kaynamaya başlayınca nişastayı eritip yavaşça karıştırıp en azından 1 saat boyunca karıştırdıktan sonra su rengini alır ve su rengini aldıktan sonra kapatıp biz bunu tepsilere dökeriz.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

İsmim Vehbi Ölçer, 15 yıldır bu işi yapıyorum, ilk olarak limonata satarak başladım, bici bici satarak başladım, bici bici biliyorsunuz ki Şanlıurfa’nın deyimiyle palıza satarak başladım. Aradan bir süre geçtikten sonra şalgama başladım ve zaman içerisinde kendimi de daha iyi geliştirip Şanlıurfa halkına hizmet vermeye devam ediyorum.

O ZAMANLAR BU SEKTÖR NASILDI?

Palıza dediğimiz yiyecek o zamanlar Şanlıurfa’da bu kadar yaygın değildi, fazla bulamazdınız, tek tük vardı palıza satıcıları. Ama şimdiye baktığımız zaman gerçekten eskiye oranla çok değişmiş, palıza satıcılarının sayısı artmış hatta neredeyse her köşe başında bir tane palıza satıcısı var diyebiliriz. Palızanın yaygınlaşması elbette güzel bir şey ama beraberinde getirdiği sorun şu ki bu işi bilen de bilmeyen de herkes yapıyor.

BU İŞİ BİLMEK İÇİN NE GEREKİYOR?

Bu işi bilmek için tabi her şeyden önce yaptığın palızayı nasıl yaptığın önemlidir, öncelikle palıza yapıyorsan o palıza emek ister. Diğer önemli madde ise palıza yapan kişiden emek istediği kadar lezzet de ister. Bilen bilmeyen bu işi yapıyor dediğim kişiler de elbette ki bu lezzeti, bu tadı veremiyorlar, millet oralardan yese de bile beğenmiyorlar haliyle. Yanımıza oralardan gelen müşterilerimiz var ve kendileri söylüyorlar, falan yerde yedim hiç lezzetli değildi, böyle değildi diye.

BİCİ BİCİ Mİ DENİR YOKSA PALIZA MI?

Şanlıurfa’mızın deyimiyle palızadır tabi daha sonra Mersin, Adana taraflarında bici bici olmaya başladı, palıza dediğimiz yiyecek nişastadan yapılıyor, daha sonra yaygınlaşınca bunun üstüne değişik şeyler koymaya başladılar. Muz, çilek ve başka şeyler koymaya başladılar ve tabi bunlar da baktığınız zaman haliyle palızanın tadını bozar.

PALIZA NEDİR?

Bizim palıza dediğimiz yiyecek nişastadan yapılıyor, bundan yıllar öncesinde hatırlarsınız ki şuan da bulunan hazır mamalar yoktu ve analarımız nişastayı mama yapıp çocuklara verirdi. Ve baktığımız zaman palıza da nişastadan yapılıyor, bu da nişastadan yapıldığı için çok besleyicidir. Bilmeyen insanlar var, dışarıdan gelen insanlar var onlar buraya geldiği zaman merak ediyorlar, Urfa’nın palızası deyip illa ki tadına bakmak istiyorlar ve tadına bakanlar da zaten çok seviyorlar, lezzetli buluyorlar, memnun kalıyorlar ve bir yerden muhakkak bir daha geliyor.

PALIZAYI NERELERDEN YEMEK GEREKİR?

Palızayı tabi belirli noktalardan almak gerekir, belirli noktalardan yemek gerekir örnek verecek olursak, gezenler, sabit yerde durmayanlar ve sabit bir yerde duranların zaten belli bir yeri vardır ve oranın da devamlı müşterileri vardır ve kişilerinde o noktalara gitmeleri lazım. Palızanın mevsimi zaten yazdır, palıza yaz mevsiminde yenir, 5. Ay başladığı zaman palızayı yaparız, daha sonra limonatayı yaparız ve Şanlıurfa halkına sunarız. Palızayı yaptıktan sonra hazır buz şeklinde dilimlenmiş ondan sonra şerbeti hazır bir şekilde palızayı kâselere koyduktan sonra buz var, buzları rendeleyip kâselerin üzerine koyup o şekilde Şanlıurfa halkına servis ediyoruz.

PALIZANIN FİYATI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Geçen yıl palızanın fiyatı kâse dediğimiz karton tabaklar da sunuyoruz biz Şanlıurfa halkına, biz geçen palızanın kâsesini 8 liraya veriyorduk. Bu sene aynı kâseyi 10 liraya veriyoruz sadece 2 lira zam yapmış olduk o da tabi hepinizin malumu olduğu üzere hayat pahalılığından dolayı. Biliyorsunuz artık hiçbir şey alınmıyor, her şey eskisi gibi değil mecburen biz de 2 lira zam yapmış olduk.

BU ZAMLAR SİZE NASIL YANSIDI?

Haliyle tüm vatandaşlarımıza yansımasıyla tabi bizlere de yansıdı, şuan biz diyoruz ki palızanın kâsesi 10 lira bakıyoruz adam bir seferden bırakıyor, vazgeçiyor ve bize dönüp 10 liraya palıza mı olur diyor. Zaten düşününce bizim aldığımız malzemeler çok pahalı, biz bunlar rağmen ucuza verirsek eğer palızayı bu sefer de bizi kurtarmaz. Dikkat ediyorum da bu yıl vatandaş önce fiyat soruyor, işine gelen alıyor, işine gelmeyen de almıyor zaten.

PALIZA YAPIMINDA KULLANILAN MALZEMELER HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Toptancıya gideriz, toptancıdan nişastayı alırız daha sonra eve getiririz, evde tüpün üstüne koyarız tabi ona göre suyunu falan ayarlarız. Su kaynamaya başlayınca nişastayı eritip yavaşça karıştırıp en azından 1 saat boyunca karıştırdıktan sonra su rengini alır ve su rengini aldıktan sonra kapatıp biz bunu tepsilere dökeriz. Tepsiler de dinlenir, sabah da dilimleyerek satışa sunmak için iş yerimize getiririz, hazırlanışı bu şekildedir.

PALIZA KİMLER TARAFINDAN RAĞBET GÖRÜYOR?

Çoğunluk olarak bakarsak bizim satış yaptığımız müşteri kitlesi çoğunlukla Şanlıurfa’nın yerli halkıdır, ben yemesem olmaz diyen müşterilerimiz de var örneğin, muhakkak yemek istiyorum diyorlar. Hatta ve hatta sürekli gelip bir tabak, iki tabak, üç tabak yiyen bile var bizim sürekli müşterilerimizin arasında, çoğunluk olarak Şanlıurfa’nın kendi halkına hitap ediyoruz. Şanlıurfa’da çok yaygın olduğu için, zaten palıza Şanlıurfa’nındır. Daha sonra Şanlıurfa dışında şehirlere yayılmaya başladı, palızanın ilk üretim yeri Şanlıurfa’dır. Biz çocuktuk, çocukluğumuzdan beri analarımız yapardı ve bizlere tepsiler de sunardı. O zamanlar böyle karlamaç da yoktu sadece palızayı doğrayıp üstüne suyu çekip, tokmak ile buzları kırıp daha sonra tabaklara koyarak o şekilde yerdik.

O ZAMANLARDA Kİ PALIZALAR NASILDI?

O zamanlarda ki dönemler de biz de tabi çocuk olduğumuz için bize aşırı derece de güzel geliyordu bunun yanı sıra o zamanlar da ki lezzet bambaşkaydı. O eski tat gerçekten şuan yok, o zaman kullanılan ürünlerin doğallığı bunlar tabi lezzeti etkiliyor. Şimdi her şeye katkı maddesi kullanıyorlar, örnek verecek olursak bundan 50 yıl önceki yiyeceklerimiz ile şimdikiler bir olur mu hiç, şimdi ne tadı kalmış, ne tuzu kalmış.

GÜNDE NE KADAR PALIZA ÜRETİYORSUNUZ?

Ben akşamdan yaptığım zaman 2 tepsi hazırlıyorum fakat havalar da henüz tamamen sıcak olmadığı için günde 1 tepsi tüketim oluyor. Satışlarımız da şuan da tam iyi değil, havaların biraz serin gitmesi tabi ister istemez bizlerin de işlerini etkiliyor. Bizim asıl işimizin başlama tarihi 7. Ay, 8. Ay bu aylar da daha fazla satış olur çünkü Urfa’nın asıl sıcakları bu aylar da başlar.

İLK DEFA PALIZA YİYEN GENÇ KARDEŞLERİMİZİN YORUMLARI NASIL OLUYOR?

İlk defa yiyenlerden bazıları çok beğeniyorlar bazıları sevmedim diyor, bazılarının da anneleri söylemiş kendilerine, nişasta ile yapılan palıza çocuk mamasıdır diye, siz çocukken biz bundan yapıp size verirdik diye, besleyicidir, vitaminlidir diyor.

PALIZANIN KALİTELİ OLDUĞUNU İNSANLAR NASIL ANLAYABİLİR?

Kaliteli olunca adam palızayı yediği zaman, biz palızayı kare şeklinde küp gibi kestiği zaman ve bunu da tabaklara bölünce dağılmaması lazım. Ve bunun içinde ayrı bir lezzet vardır, insan zaten o lezzetini, damak tadını alırsa zaten kalitelidir demektir.

MESLEKİ SORUNLARINIZ NELERDİR?

Baktığımız zaman bugün Şanlıurfa halkı fakir bir halk, her gelen direk olarak bir tabak yap ver demiyor, önce fiyatını soruyorlar. Örneğin bazı arkadaşlar geliyor, palıza ne kadar diye soruyorlar, ben 10 lira deyince, 10 liraya palızamı olur diyorlar, bu gibi tepkilerle çok karşılaştık. Bunun da sebebi, hayat pahalılığından, insanlar da para olsa, harcamak gözlerine gelmez ama insanlar da para olmadığı için illa ki önce fiyatını soruyorlar.

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Gezen tablalardan almasınlar palızayı, belirli noktalardan alsınlar, herkesi bekleriz gelsinler, denesinler, muhakkak ki beğenecekler, palızanın lezzeti bambaşkadır, tadına baksınlar ondan sonra kararlarını versinler.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
Ben teşekkür ederim.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum