Peygamberler Şehri Urfa mı ? Diyarbakır mı?

Şanlıurfa’da yaşayan Peygamberlerin atalarından dolayı kente Peygamberler şehri ünvanı verilmiş. Başta Hazreti Adem olmak üzere Hazreti İbrahim ve Hazreti Musa Peygamber gibi peyg

Peygamberler Şehri Urfa mı ? Diyarbakır mı?

Şanlıurfa’da yaşayan Peygamberlerin atalarından dolayı kente Peygamberler şehri ünvanı verilmiş. Başta Hazreti Adem olmak üzere Hazreti İbrahim ve Hazreti Musa Peygamber gibi peyg

Peygamberler Şehri Urfa mı ? Diyarbakır mı?
27 Eylül 2012 - 16:49

Şanlıurfa’da yaşayan Peygamberlerin atalarından dolayı kente Peygamberler şehri ünvanı verilmiş. Başta Hazreti Adem olmak üzere Hazreti İbrahim ve Hazreti Musa Peygamber gibi peygamberlerin yaşadığı şehir olarak bilinen Şanlıurfa’ya komşusu Diyarbakır rakip oldu. Daha çok peygamber ve sahabenin Diyarbakır’da yaşadığını belirten Diyarbakı’da meftun peygamber ve sahabeleri tanıtma derneği faaliyetlerini Kanal7 ekranlarında anlattı. Kanal7 ekibinden Esra Ketenci Çelebioğlu ve Salih Kıvırcık Diyarbakır’daki peygamberleri ekrana taşıdı.
Şanlıurfa’da yaşamış 18 peygamberi görmezlikten gelen Diyarbakır’daki peygamber ve sahabeleri tanıtma derneği başkanı Abdurrahman Arslanoğlu 7 tane peygamberin kabrinin Diyarbakır’da olduğunu belirtti.
Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde bulunan Eyyüp Aleyhisselam türbesinde bulunan Elyesa türbesine benzer bir türbe yapan Diyarbakırlılar bazı peygamberlerin Diyarbakır’da yaşadığını iddia etti. Diyarbakır’ın da Şanlıurfa gibi Peygamberler şehri olarak anılması gerektiğini aktaran Arslanoğlu Şanlıurfa’daki peygamber kıssalarını görmezden geldi.
Hazreti Adem’in burada tarımla uğraştığı, Hazreti İbrahim’in Nemrut’a karşı savaş verdiği ve ateşe atıldığı, Hazreti Eyyüp’ün çile çektiği, Hazreti Musa’nın Çobanlık yaptığı sırada asasıyla kuyu kazdığı, Hazreti Şuayp Peygamberin şehir kurduğu, Hazreti Nuh peygamberin gemisini yürüttüğü, Hazreti Lut peygamberin çocukluğunun geçtiği, Hazreti Elyesa peygamberin Hazreti Eyyüp Peygamberden ders aldığı, Hazreti Yakup peygamberin taht kurduğu, Hazreti İsa’nın mendilini gönderdiği, Hazreti Yusuf’un kuyu kazdığı yer olarak bilinen Şanlıurfa binlerce evliyanında ders gördüğü şehir olarak biliniyor.
İslam alimlerinin Harran Üniversitesinde yetiştiren şehir sadece Urfa bölgesine değil, Halep’ten Şam’a Kahire’ye ve Kurtuba’ya hoca göndermiş bir şehir. (UrfaHA)


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Anemoiamed
    1 ay önce
    Metin yazarı uçmuş resmen. Oldu olucak din adamlarının hepsi urfalı olsun. Birde peygamberlerin oralı buralı olması pekte mühim değil varsın Amid’te peygamber olmasın. Unutmayın ki insan hoş görüsünü dinler değil karekter belirler. Ben inançsız yaşamaya memnunum inanç dediğiniz söz değil davranışlarınızsa. Varsın bütün peygamberler urfanın olsun. Zaten güzelim kentimizi zorla müslümanlaştırdılar. Üstüne üstlük adınıda Diyarbkr katılar. Düşman düşmana yapmaz bunu yapmaz .küdüs,Şam,tahran ve Mekke’nin fethinden sonra adları değişti mi. Bu gün hala karanlık çağ kafasıyla hareket ediliyor.