PKU Derneğinden ŞUTSO’ya ziyaret

Şanlıurfa Fenilketonüri PKU Derneği Başkanı Mustafa Çiftçi ve Yönetim Kurulu üyeleri Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İ.Halil Peltek’i ziyaret etti.

PKU Derneğinden ŞUTSO’ya ziyaret

Şanlıurfa Fenilketonüri PKU Derneği Başkanı Mustafa Çiftçi ve Yönetim Kurulu üyeleri Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İ.Halil Peltek’i ziyaret etti.

PKU Derneğinden ŞUTSO’ya ziyaret
18 Temmuz 2019 - 20:00

Şanlıurfa Fenilketonüri PKU Derneği Başkanı Mustafa Çiftçi ; Şanlıurfa Ticaret Sanayi oda Başkanı  İbrahim Halil peltek’i makamında Ziyaret Ettik. İlimizdeki çocuk Metabolizma Hastalarının Sıkıntılarını Anlattık. Ayrıca ilimizde PKU ve çölyaklı bireylerin rahat bir ortamda zaman geçirecekleri bir mekan ile ilgili Düşünce ve projemizi Anlatma fırsatı bulduk.Başkan bey bizi Dikkatlice dinledi Bu konuda ne gerekiyor ise yapacaklarını tarafımıza ilettiler. Toplantı esnasında Ak parti il Başkanı Bahattin yıldız geldi Hasta ve Ailelerimizin sıkıntılarını İl Başkanına da  ilettik. Umarum bu hassas konuda gereğini yaparlar. Dedi.

FENİLKETONÜRİ (PKU) NEDİR? Fenilketonüri (genellikle PKU olarak bilinir), kanda fenilalanin adı verilen bir maddenin seviyesini artıran kalıtsal bir hastalıktır. Fenilalanin hidroksilaz, vücudunuzun fenilalanini tirosine dönüştürmek için kullandığı, vücudunuzun epinefrin, norepinefrin ve dopamin gibi nörotransmiterler oluşturmak için ihtiyaç duyduğu bir enzimdir. PKU, fenilalanin hidroksilazı oluşturmaya yardımcı olan gendeki bir kusurdan kaynaklanır. Bu enzim eksik olduğunda, vücudunuz fenilalanini parçalayamaz. Bu vücudunuzda fenilalanin birikmesine neden olur.Tüm proteinlerde ve bazı yapay tatlandırıcılarda bulunur. Eğer PKU tedavi edilmezse, fenilalanin vücutta zararlı seviyelere kadar yükselebilir ve zihinsel yetersizliğe ve diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.PKU belirtileri ve semptomları hafif ila şiddetli arasında değişir. Bu hastalığın en ağır şekli klasik PKU olarak bilinir. Klasik PKU’lu bebekler, birkaç aylık olana kadar normal görünür. Tedavi edilmezse, bu çocuklarda kalıcı zihinsel sakatlık gelişebilir. Nöbetler, gecikmiş gelişim, davranış sorunları ve psikiyatrik bozukluklar da yaygındır. Tedavi edilmeyen çocuklarda, vücutta aşırı fenilalaninin yan etkisi olarak idrar ve teri küf benzeri bir kokuya sahip olabilir. Klasik PKU’lu çocuklar, bu hastalıktan etkilenmemiş aile üyelerinden daha hafif bir cilde ve saça sahip olma eğilimindedir ve aynı zamanda egzama gibi cilt bozukluklarına sahip olma olasılığı da vardır.

FENİLKETONÜRİ (PKU) BELİRTİLERİ: PKU’lu yenidoğanlarda başlangıçta herhangi bir belirti yoktur. Ancak, tedavi olmadan, bebekler genellikle birkaç ay içerisinde PKU belirtileri geliştirir.PKU belirti ve semptomları hafif veya şiddetli olabilir ve şunları içerebilir: Vücutta çok fazla fenilalaninin neden olduğu nefeste, ciltte veya idrarda küf kokusu, Nöbetler içerebilecek nörolojik problemler, Deri döküntüleri (egzama), Egzama ve cilt hastalıkları, Anormal derecede küçük kafa (mikrosefali), Hiperaktivite, Zihinsel engellilik, Gelişimde gerilik, Davranışsal, duygusal ve sosyal problemler, Psikolojik bozukluklar PKU'nun ciddiyeti türüne bağlıdır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum