Problemi anlamak için kendi yöntemlerimizi kullanmayacağız(videolu)

Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Esma Albayrak Pedagog Şükran Çekici ile röportaj yaptı.

Problemi anlamak için kendi yöntemlerimizi kullanmayacağız(videolu)

Şanlıurfa Gazetesi Muhabiri Esma Albayrak Pedagog Şükran Çekici ile röportaj yaptı.

Problemi anlamak için kendi yöntemlerimizi kullanmayacağız(videolu)
06 Ekim 2019 - 19:08

Çekici; anne ve baba kendisini çaresiz hissetliğiniz her an pedagoga başvurabilirsiniz. Çocuğunuzun okul problemlerin de gelişimsel sıkıntıların da davranış bozukluğun da alt ıslatma da dışkı kaçırma da parmak emme gibi çocuklarda görülen sıkıntılarda pedagoga başvurulur.
Şanlıurfa da maalesef ki çocuğun çok değeri yok bıçak kemiğe dayandığı zaman bir uzmana geliyorlar aslında böyle olmaması gerekiyor her zaman her alan da sağlık ta erken müdahale hayat kurtarırı diyoruz. 
Öncelikle problemi anlamak için kendi yöntemlerimizi kullanmayacağız  biz her şeye vakıf değiliz anne babayız  her şeye yetemeyebiliriz  her şeyi doğru yasamıyor olabiliriz  farkın da olmaya biliriz yaptığımız yanlışların  ben buraya gelen danışmanlarımdan en çok biz bunları duyuyoruz hocam yeni farkına vardık  diyorlar bundan dolayı tavsiyem  çocukları kendi yöntemleriyle değil  özellikle Şanlıurfa’da insanlar düzelir  hiçbir şeye gerek yok kendisi düzelir diyorlar aslın da böyle bir şey yok .
Öncelikle Urfa’da babalara işten eve geldiklerin de çocuklarıyla yeterli vakit geçirmelerini tavsiye ediyorum bunu önerdiğim birçok anne ve babaya gözle görülür şekilde ne olduğunu dile getirdiler çok yoğun çalışabilirler gün de en az bir yarım saat çocukla kaliteli vakit geçirmek çocuklar için yeterli olacaktır.
 
SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?
Ben Şükran Çekici ,Adanalıyım on üç yıldır bu mesleği yapıyorum. İki çocuk annesiyim bir yıldır da Şanlıurfa’dayım. Bir aydır da kendi ofisimdeyim kendi merkezimi açtım.
NEDEN BU BÖLÜMÜ TERCİH ETTİNİZ?
Bu bölümü seçmemdeki en büyük neden gerçekten çocukları çok sevmemden kaynaklanıyor. Bu mesleği seçerken de aslında biraz kişilik özelliklerine bağdaşması gerekiyor bana inanıyorum. Bu meslekte iyi bir gözlemci olmanız, insanlarla iletişiminiz çok iyi olması ve çocuklarla iletişiminizin çok iyi olması gerekiyor. Bunlarla da bütünleşince ve kendimde de bunları fark edince böyle bir alan seçmeliyim, bu işi yapmalıyım, çocuklara dokunmalıyım ve çocuklar yoluyla ailelere dokunmalıyım dedim. Çünkü benim hayat felsefem böyledir. Sadece kendiniz için değil birileri için bir şeyler yaptığımız sürece, insan hayatına etki etiğiniz sürece ve sizin için dua edildikçe varsınız. Sadece işinden evine evden işe giden biri olarak değil de insanların hayatına dokunacak bir meslek seçmek istedim.
PEDAGOJİ NEDİR?
                Pedagoji toplumumuzda çok bilinmiyor belki son zamanlarda özellikle eğitimciler, çocuk doktorlar çocuğunuza bir pedagoga gösterin diyorlar. Pedagoji yeni yaygınlaşmaya başladı. Pedagoji sadece bir çocuk psikologu değildir. Pedagoji çocuğun eğitimi, gelişimi ile ilgilenen ve bu noktada da ailelere yardımcı olan ve onları yönlendiren mesleği yapan kişidir.
PEDAGOG KİMLERE DENİR?
Çocuk eğitimi, çocuk gelişimi, ruh sağlığı, pisikonatör, öz bakım, fiziksel gelişimini destekleyen, eğitimine yön veren ve bu alanda Aileleri yönlendiren kişilere pedagog denir.
HANGİ DURUMLARDA PEDAGOGA BAŞVURULUR?
Bir anne ve baba kendisini çaresiz hissetliğiniz her an pedagoga başvurabilirsiniz. Çocuğunuzun okul problemlerin de gelişimsel sıkıntıların da davranış bozukluğun da alt ıslatma da dışkı kaçırma da parmak emme gibi çocuklarda görülen sıkıntılarda pedagoga başvurulur. Hiçbir problem olmaksızın da başvurabilirsiniz. Yeni Anne baba olmuşsunuzdur çocuğunuzun gelişimi desteklemek isterlersiniz bu konuda kendinizi yeterli görmesiniz genelde ilk çocuklarda anne ve babalar çok telaşlıdır. Bu konuda çevrede de çok fazla bilgi kirliği vardır. Bu konu da en sağlıklısı işin uzmanından bilgi almaktır. Sağlıklı çocuklarınızla sağlıklı ilerlemek için illa çoğunuzda bir problem olması gerekmiyor. Belki bu tarz önlemler ilerde gelecek olan problemlerin gelmesini de önlenmiş olursunuz. Erken müdahale ile biz bu problemlerin üstesinden gelebiliriz. Sağlıklı olsun olmasın her çocukta kedinizi çaresiz hissetisiniz zaman pedagoga başvurabilirsiniz.
ŞANLIURFA’DA Kİ AİLELER SİZE DAHA ÇOK NASIL ŞİKÂYETLERLE GELİYORLAR?
 Şanlıurfa’da maalesef ki çocuğun çok değeri yok bıçak kemiğe dayandığı zaman bir uzmana geliyorlar aslında böyle olmaması gerekiyor her zaman her alan da sağlık ta erken müdahale hayat kurtarır diyoruz.  Öncelikle bu bir sıkıntı Şanlıurfa da alt ıslatma problemi çok oluyor çok ilginçtir ki aileler yine de yeteri kadar uzmanlardan destek almıyorlar çünkü ayıp veya utanıyorlar bu durumdan yada çocuk utanıyor bundan dolayı bunu dışarıya söylemek istemiyorlar özellikle erkek çocuklarında alt ıslatma olayı çık fazla oluyor on iki on üç yaşına kadar görülebiliyor. Lütfen bu konuda destek alın hiç utanmayın çekinmeyin ondan sonra davranış problemleri çok oluyor bu da çocuklar çok fazla kapalı alanlarda kalıyor Urfa’da çalışan bayan sayısı fazla olmadığı için genele de ev hanımlarından oluşuyor büyük bir kısmı onlarda çocuklarla bütün gün evdeler çocukların enerjilerini atabilecekleri, sosyal ortama karışabilecekleri bir imkânları yok babaanne ve çocuk akşama kadar evdeler bu noktada davranış bozukluğu çok fazla görülmektedir. Bir diğer problem ise konuşma problemi çok fazla görülmektedir. Buda çocuğun evde sürekli ebe beyinle vakit geçirerek fazla sosyal hayatının olmamamsından ve evde birden fazla dil kullanılmasından kaynaklanmaktadır özellikle bu Urfa da çok görülmektedir.
 ŞANLIURFALILARA BU KONUDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
 Öncelikle problemi anlamak için  kendi yöntemlerimizi kullanmayacağız  biz her şeye vakıf değiliz anne babayız  her şeye yetemeyebiliriz  her şeyi doğru yaşamıyor olabiliriz. Farkında olmaya biliriz yaptığımız yanlışların  ben buraya gelen danışmanlarım dan en çok biz bunları duyuyoruz. Hocam yeni farkına vardık  diyorlar bundan dolayı tavsiyem  çocukları kendi yöntemleriyle değil  özellikle Şanlıurfa’da insanlar düzelir  hiçbir şeye gerek yok kendisi düzelir diyorlar aslın da böyle bir şey yok  dört buçuk yaşına kadar bekleyip de  çocuğu  danışmana getiriyorlar. Aslında bu da büyük bir problemdir beklemek, bir uzmandan yardım almamak çocuğun problemini kabul etmemek en büyük sıkıntılıdan bir tanesidir. Aslında en ufak birer şüphede bir sıkıntıda çekinmeden işin uzmanlarına başvurmamız gerekiyor. Lütfen çocuklarımıza gereken önemi verelerim sağlıklı nesiller yetiştirelim. Çocuğunuzun okul problemleri yaşıyorsa evde bir takım problemler varsa çocuğun alt ıslatma sıkıntısı varsa, konuşma problemi varsa gelişimsel sıkıntısı varsa bu tür durumlarda anne ve babalarda ricam lütfen beklemesinler kendi yöntemleri ile çözmesinler şu bilgi, kirliliğinden kurtulsunlar uzamalardan yardım alsınlar.
 SON OLARAK NE SÖYLEMEK İSRETSİNİZ?
Öncelikle Urfa’da babalara işten eve geldiklerin de çocuklarıyla yeterli vakit geçirmelerini tavsiye ediyorum. Bunu önerdiğim birçok anne ve babaya gözle görülür şekilde ne olduğunu dile getirdiler çok yoğun çalışabilirler gün de en az bir yarım saat çocukla kaliteli vakit geçirmek çocuklar için yeterli olacaktır çocuktaki değişimi gözle göreceklerdir. Mutlu anne, mutlu baba ve mutlu çocuk bizim ilkemizdir. Bu halkada bir sıkıntı olduğu zaman zincir bozulur o yüzden üççüsünü sağlıklı bir şekilde  ilerlemesi gerekiyor.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
Ben teşekkür ederim.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum